ГОРЕЩИ ТЕМИ! Вицепремиерът Красимир Каракачанов за новите бойни самолети, вота на недоверие и референдума в Македония
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Определено предпочитанията и предложенията са за нови изстребители. Винаги едно ново нещо е по-добро от старото". Така коментира вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов отворените вчера оферти за нови бойни самолети. Държавата ни има предложения за нови F16, F-18, "Грипен" и "Юрофайтър".
Предстои обаче създаване на политико-военна работна група, която трябва да обработи около 13 кашона документи в рамките на 14 дни, след което да представи доклад на базата на който вече може да се обсъди дали е възможно да се намалява цената. България разполага със сумата от 1,8 млрд. лева за 8 бойни самолета, като внимателно трябва да се прецезира и поддръжката на самолетите през годините, тъй като това е едно от най-скъпите пера в поръчката. Каракачанов заяви, че към момента не е имало натиск коя марка самолети да бъде избрана, но е направено едно много важно уточнение, договора да бъде държава с държава, за да няма никакви съмнения, че може да се стигне до корупционни практики.
По повод исканията на КНСБ ремонтите на СУ-25 да се извършват в "Авионамс", силовият минисър заяви, че едно е да искаш, друго е да можеш. "И аз искам да изляза с Наоми Кембъл на вечеря, но не мога да й платя сметката. Истината е, че "Авионамс" не може да си позволи да прави тези ремонти", уточни Каракачанов и допълни, че двете фирми, които имат този ресурс са руската страна и Беларус. На "Авиноамс" пък ще им отнеме около 5-6 години, за да могат да извършват тези ремонти, а в момента не могат да го правят.
За социалната кошница, която бе предложена от ВМРО преди дни и нападките, че това е популистки ход и ще доведе до криза в държавата, Каракачанов запита държавата не давали ли помощ на банките. "Това не е ли нарушаване на принципа на свободната икономика, ама го правим, за да не се стигне до фалит на банките. Зад приказките за либерална икономика се крие спекула", заяви лидера на ВМРО и запита дали е справедливо един производител на хляб на получава 5 стотинки, а търговеца 30 ст. и защо този, който се труди да получава по-малко от посредника.
За думите на Муравей Радев, че това може да доведе до криза в държавата, Каракачанов направи много важно уточнение, че те не искат намаляване на ДДС. "Тук говорим да предпазим потребителя от спекулативното вдигане на цените. В Италия имаше закон срещу борбата със спекулата, който регулира отношенията производител-купувач. Спекулата е винаги за сметка на потребителя. Потребителската кошница обхваща не повече от 1 процент от пазара. Не е нормално да молиж търговските вериги", заключи Каракачанов.
За искания вот на недоверие от страна на БСП за темата здравеопазване, лидера на ВМРО заяви, че няма никакво притеснение, защото вотът е неуспешен. Каракачанов заяви пред Би Ти ВИ, че не може да е пенкилер и да разбира от всичко. Темата не ми е понятна, аргументите които излага обаче са разумни. Всичко е наред синята каска имаше своя ефект.
В разгорещен коментар по повод проваления референдум в Македония, Каракачанов заяви, че от хората които са дали своя глас ясно личи, че населението е склонно да приеме новото име и да влезе в НАТО и ЕС. Негласувайки те са свалили избирателната активност, за да го провалят.
"Управляващите в Македония години наред правиха една фалшификация на историята като налагага нова идентичност и друга история, а в един момент казаха на хората да се откажат от това. Малоумна политика на псевдоидентичност. 30 години всички партии казват, че са наследници на Александър Македонски - антични македонци", , заяви Каракачанов.
Той е категоричен, че правителството е трябвало да изчисти избирателните списъци, тъй като в Македония тези които имат право на глас не са повече от 1,2 млн. души. "Разчитаха на медиите и като дойде един европолитик и народа ще припадне и ще ахне. Нали знаете манталитета на българите, ти ли ще ми кажеш, като там в Брюксел си си добре", допълни още лидера на ВМРО.
Силовият министър се опасява, че боричкането между опозицията и управляващите може да доведе до трусове на Балканите, тъй като албанските партии искат малки референдуми, което може да доведе до сепаратизъм.