ГОРЕЩО В ПИК TV: БСП взривиха парламента с процедурни хватки, но въпреки това депутатите прекратиха концесията на Росенец (ОБНОВЕНА)

Епицентър

ГОРЕЩО В ПИК TV: БСП взривиха парламента с процедурни хватки, но въпреки това депутатите прекратиха концесията на Росенец (ОБНОВЕНА)

49828
на 21.07.2023
ГОРЕЩО В ПИК TV: БСП взривиха парламента с процедурни хватки, но въпреки това депутатите прекратиха концесията на Росенец (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Отнемането на концесията на пристанище "Росенец" от компанията "Лукойл" влиза в дневния ред на парламента. В програмата е включен и парламентарен контрол, в който първи на въпроси на депутати ще отговаря финансовият министър Асен Василев.

препоръчано

Очаква се парламентът да започне работа с включване на нови точки в дневния ред. След като вчера депутатите от комисията по икономическа политика приеха на първо четене законовите поправки, целящи прекратяването на концесията за нефтеното пристанище "Росенец" от компанията "Лукойл", днес се очаква точката да бъде предложена за включване в дневния ред.

Друго решение на депутатите ще бъде сградата, в която сега се помещава ББР – Българската банка за развитие на бул. “Цар Освободител“ да бъде предоставена на Конституционния съд.

И още една извънредна точка – да бъде гласуван проектът на решение, внесен от ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН за задължаване на енергийния министър да проведе в рамките на 60 дни преговори с френската компания "Тотал" и австрийската OMV за придобиване от държавата на до 20 процента дял от дружеството, което проучва за нефт и газ блока "Хан Аспарух" в дълбоките води на Черно море.

Очаква се депутатите да продължат работа по приемане на промените в Закона за защита от домашното насилие

В парламентарния контрол, чието провеждане е под въпрос, са включени 6 министри, като първи е финансовият Асен Василев.

"Пореден провал на управляващите. Тепърва трябва да видим какъм план ще направят“, коментира Стоян Таслаков от "Възраждане“ удара от Брюксел срещу родната енергетика.

"Не оставах удовлетворен заради факта, че Василев се опитва да мимикрира законите около ПВУ, опитваше се да прехвърля топката на министерството на енергетиката. Той много добре е запознат с въпросите, които му бяха зададени и си игра на криеница. Отговорността я носи този, който е сложил подписа си, но се оказа в България май, че този подпис не носи отговорност. Не ни чака нищо хубаво, макар на хартия да изглежда, че всичко ще се случи всеки момент“, коментира заседанието вчера Филип Станев от ИТН.

"Той в момента, по повод бюджета, завършил е Харвард, да му го кажем на английски, си играе на играта Hide and seek - Криеница“, продължи Станев.

"Ако българският народ се прояви като деен фактор, той много бързо може да си отиде, т.е. - да се скрие“, завърши Станев. 

След началото на днешното заседание, стана дебат около програмата за работа. Росен Желязков предложи включването на цели 10 точки в дневния ред, като оправда искането за включване, със спешност и неизбежност. "Възраждане“ и БСП се обявиха остро на това предложение на Желязков. Според Петър Петров, Народното събрание щяло да работи до неделя.

Свиленски пък поиска да се оттеглят тези точки. Гуцанов попита Желязков дали не се чувства неудобно от действията си.

Иван Ченчев заяви, че категорично Народното събрание, отказвало да бъде в дневния ред на българското общество. "Вие не сте пръв сред равни, вие сте зависим. Искате да ви наричаме сламен човек ли? Верно ротационен такъв... Не ви се извинявам, че ви говоря така. Това да не е някакъв селски събор тука, на който всеки да си показва номерата? Борисов казал, къде го има това, да се гласуват 19 или 99 точки. Всичко, което трябва да се претупа, се случва в петък. Един друг човек действаше така и няма сила, която да ме убеди, че тази коалиция защитава интересите на гражданите. Вие ще го разберете отвън, когато се случат протести“, каза социалистът Ченчев. 

Станислав Балабанов: "Извъднъж много се разработихте от сглобката в петък. Г-н Борисов цяла седмица само се регистрираше. Целта е да няма парламентарен контрол и да не се се зададат въпроси към финансовия министър. Борисов сега пази Василев“, каза той. И отсече, че от сглобката са попречили да се изслуша днес вътрешният министър, по искане на ИТН, относно охраната от жандармерията на дома на Бойко Борисов.

В крайна сметка дневният ред беше приет с огромно мнозинство. От БСП пък започнаха да се подиграват, като правят предложения за разместване на точките от извънредно приетия дневен ред. 

"Процедурата ми е да продължи парламентарния ден до изчерпване на точките от приетия дневен ред. И към колегите от опозицията - да поседим тук, докато сметнем за нужно и да си тръгнем, те си имат мнозинство“, каза от трибуната Тошко Йорданов. 210 народни представители приеха предложението му. 

БСП продължиха с процедурните хватки, като на всяко гласуване с предложение за промяна в поредността на точките, искаха прегласуване. 

Тошко Йорданов пък поиска да се включи в дневния ред точка за изслушване на вътрешния министър Калин Стоянов относно охраната от жандармерията на Бойко Борисов. Искането не беше прието.

Радостин Василев пък нарече Кирил Петков шарлатанин. Преди това независимият депутат поиска тримата основни вносители на тези извънредни точки - Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски, да излъчат един общ говорител, който да запознае народните представители с всяка една от точките по отделно.

"Аз съм убеден, че той няма представа под какво се е подписал“, атакува Руди Гела, наричайки Кирил Петков шарлатанин. 

Това пък му докара наказание "забележка“ от председателя Росен Желязков. 

"Това са хора, които твърдят знания, умения и способности, но не ги притежават. Трябва да отмените моето наказание“, защити се Радостин Василев.

Мустафа Карадайъ предложи процедура по допуск на Слави Трифонов, който пращал есемеси на своите чираци в парламента. 

"Да бъде даден достъп на Прокопиев, който и без това се инсталира във властта, да дойде и Доган, и без това Росенец ще му го вземе държавата, Борисов направи едно кило предложения и възира. Да дойде тук, да се задължи, ако трябва с охрана“, репликира го Тошко Йорданов.

Страстите продължиха. Ченчев поиска да се извика на изслушване на премиера Денков за думите за касетъчните бомби и да обясни дали това е негова или официална позиция. Желязков отказа. И се пристъпи към първа точка от променената седмична програма.

Костадинов от "Възраждане“ прочете декларация, в която отново нападна ГЕРБ и ППДБ в позицията им за Македония. 

В 10:12 часа беше поискана проверка на кворума от Росен Желязков. Подир нея стана ясно, че кворум има. Балабанов поиска 30-минутна почивка, както и да се уведоми жандармерията, че Борисов щял да закъснее тази вечер. Преди това той отбеляза, че Борисов и Кирил Петков, вече не са в пленарната зала. Росен Желязков пусна депутатите в почивка от 15 минути. Така в 10:30 часа заседанието би трябвало да продължи.

В 10:37 часа засадението продължи. От БСП поискаха свикването на председателски съвет, на който да се обсъди кои от включените 10 точки, могат днес да бъдат приети, за да може да има и парламентарен контрол. "Дневният ред вече е приет“, отговори му Желязков.

"Имам чувството, че е дошъл от някоя шотландска лудница. Модна полиция ли трябва да направим?“, взе думата по начина на водене Радостин Василев, обръщайки внимание на панталона на Андрей Чорбанов от ИТН. Той направи аналог със скъсаните дънки на Филип Станев, който заради тях беше изгонен от заседание на 46-ия парламент.

"Панталонът може да се смени, но има неща, които не могат. Генетиката е за цял живот. Ако си глупав, то е за цял живот“, отговори му Чорбанов.

Тошко Йорданов предложи да се излъчва заседанието пряко по БНТ 1 и БНР, защото, с ирония, го определи като важно и фундаментално за българския парламентаризъм. Не беше уважено искането му.

От БСП пробваха да разтурят заседанието, след като техни депутати, начело със Свиленски, Гуцанов, Ченчев, Петков и Проданов, наскачаха край трибуната, недоволни от невъзможността да предлагат и разместват точки в дневния ред.

"Самите предизвиквате фарс и ставате участници в него. За съжаление протагонистите във фарса сте вие“, обърна се към тях Росен Желязков.

Социалистите опитаха да провалят изказване на Исрен Митев от ППДБ. Той пък ги обвини, че нарушават реда в залата, а циркаджилъците им стрували 300 000 лв. Освен това червените имали желание да правят ексцесии.

Въпреки многократните призиви на Росен Желязков, социалистите все не заемаха отредените им места в залата.

В 11:55 часа, след 2 часа и 55 минути дебати, страсти и различни опити за саботиране работата, депутатите пристъпиха към определения дневен ред.

В 12:20 часа започнаха дебатите около прекратяване концесията на пристанището Росенец и изземването му от "Лукойл“. От БСП заявиха, че ще гласуват въздържали се, а от "Възраждане“ заявиха, че ще гласуват против. И двете партии изразиха опасението си, че не е посочено откъде ще идват танкерите с петрол. Така държавата можело да бъде изправена пред криза за горива.

В крайна сметка на първо четене промените в Закона за контрол по по прилагане на ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, бяха приети. С така приетите промени се предвижда концесията на "Лукойл" на пристанище "Росенец" да бъде отнета. 

Законопроектът бе подкрепен с гласа 134 "за", 45 бяха "против", а 14 се въздържаха. 

Иначе, в хода на дебатите, Делян Добрев от ГЕРБ каза, че ще внесе проект на решение да бъде отнета дерогацията на "Лукойл" за руския петрол, защото според него тя по никакъв начин не е оказала положителен ефект върху българските граждани.

След гласуването в залата настана смут, защото не беше ясно дали Цончо Ганев е направил в изказването си намек, че ще има внесени промени между двете четения. Беше поискана експресна стенограма, а до предоставянето й, депутатите получиха 10 минути почивка в 14:15 часа.

Почивката обаче набъбна и заседанието продължи в 14:41 часа. Росица Кирова прочете, че в един ден на две четения, могат да се приемат решения, ако не са направени предложения за промени между двете четения. Според Кирова, Ганев от "Възраждане“, е дал заявка, а не предложения. "Няма конкретика за за изменение на някой член“, обясни тя. И даде ход за подкрепа или не на предложението на Хамид Хамид, второто четене да се състои още днес.

"Оплескахте много работата!“, заяви след гласуването Георги Гьоков, обръщайки се към Росица Кирова. 

Настана безредие в залата, след като депутатите от "Възраждане“ наскачаха и поискаха да се даде думата на съпартиеца им Дренчев. Кирова обаче ги поряза, като даде думата на четене на доклада от Хамид Хамид. Възражденци наобиколиха трибуната и президиума и опитаха да прекъснат изказването на Хамид. 

"Моля квесторите да въведат ред в залата!“, видя се в чудо Кирова.

В 15 часа депутатите отново излязоха в почивка, поискана от "Възраждане“. Те пожелаха 30 минути, но получиха само 20.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК