ГОРЕЩО В ПИК TV! Гешев за предложените от сглобката промени в Конституцията: Това е опит за закрепване на олигархичния модел. Реалният главен прокурор става министърът на правосъдието (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият главен прокурор Иван Гешев и създаденото от него движение "Справедливост за България" обсъждат днес промените в Конституцията.
Проф. Вълчев и проф. Киров, едни от водещите специалисти в областта на правото определят законопроекта като занаятчийски. Ако се приемат тези предложения, няма да има правова държава, ще бъде превърната в дрипа, цитира експерти Иван Гешев.
Традиционно неправилния подход се критикува и от Венецианската комисия. Тя изразява притеснения. Накратко ще кажа на база правния си опит какво представлява в политически план проекта за промени в конституцията. Опит за закрепване на олигархичния модел. Ние създаваме възможността 5-6 човека да управляват държавата дълъг период от време в случай, че настъпят някакви промени, каза бившият главен прокурор.
Правителството сега е с най-ниска степен на доверие и не трябва да пипа българската конституция. Това е проект с политическа цел - закрепване на модела на конституционно ниво, посочи той.
Гешев изтъкна, че и за студенти в първи курс е ясно, че такива промени се правят от ВНС, а не от обикновено Народно събрание. Но тях това не ги интересува, както не ги интересува, че някой има двойно гражданство. Остава възможността президентът да атакува тези промени, но те са силните и могат да си ги направят.
Политическият боклук иска да овладява и нарича това реформа. Главният прокурор ще е политическо решение. Сега прокуратурата формално ще се води в съдебната власт, но реално ще е в изпълнителната власт, отсече бившият обвинител № 1.
Той прогнозира, че прокурорите ще се сменят така, както се сменят шефовете в полицията, ако не слушат. Целта е да се овладее прокуратурата. Министърът на правосъдието по същество неформално става главен прокурор. За какво разделение на властите говорим, за какъв независим съд, ако делата не стигат до съда и не тръгват, възмути се той.
В този проект втората му част е орязването на правомощията на президента и те ще останат като на пазач на паркинг. И така създаваме олигархичен модел, закрепен на конституционно ниво, каза Гешев.
Кои правиха българската конституция - професори, легенди... сега кой прави Конституцията? Инженери, агроинженери и не знам други какви, не ги обиждам, не знам юристи колко има, пет ли са. Младежът Стою с две-три години юридическа практика ще променя Конституцията, възмути се той.
Конституцията урежда държавното устройство, това е основен закон. Но гражданите ще усетят последствията от всичко, което казвам. Това непредставително, некомпетентно и видимо зависимо НС не трябва да пипа Конституцията с мазните си пръсти, както казва г-н Марков, подчерта Иван Гешев.
Да кажа за г-жа Йорданова, аз много я харесвам, както знаете. Изказвам леко притеснение, че тя ще участва в конституционния дебат, тъй като тя, покрай искането за моето отстраняване, показа липса на познания как функционира българското правораздаване. Пипането на Конституцията е посягане на бъдещето на България, обобщи Гешев.
Ние предпочетохме да говорим с вас, а не в комисията, защото ще е губене на време, каквито и данни да изнесем е все едно, коментира Мария Карагьозова. Тя попита кои са идеолозите на тези промени и дали те не са в сянка, нашите съмнения са такива, посочи тя.
Депутатът Божанков е специалист по черно-бели и цветни метали. И е от основните присъствия на важни комисии. Той казва: Какво ще ги слушате като ние вече сме решили. И аз питах: Защо тогава ни каните, коментира Гешев.
Ако депутатите успеят в петък да съберат три четвърти, проектът отива на второ четене. Ако не съберат, след два месеца отново ще внесат проекта в пленарна зала. Този проект оправдава сглобката, категорична е Карагьозова.
Ще взаимодействаме с широк кръг неправителствени организации по тези теми, ще изпратим становището ни и на Венецианската комисия, посочи Гешев и допълни, че ще го изпрати и на парлментарните групи, като ще очакват срещи. Напът сме да останем само територия, заяви още Гешев.
Моето мнение е, че от 40% гласуващи вотът е много ясно разпределен, каза той по отношение на местните избори. Знае се кой за кого ще гласува за 70-80%. Ние реално нямаме демокрация, а друга форма на управление, изтъкна той и допълни, че голям част от тези хора очакват заплащане за гласовете си.
Гешев обясни, че престъпните групи сега, след закривнето на спецпрокуратурата, се разследват в окръжните градове.