ГОРЕЩО В ПИК TV! Депутатите с първо редовно заседание - ГЕРБ с успех, озаптяват цените на тока с мораториум по тяхно предложение (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатите от 47-ото Народно събрание се събират на първото си редовно заседание, на което ще започнат да пишат правилника за работата му, които е със силата на закон, и да съставят ресорните комисии.
Като точка първа в дневния ред, депутатите са записали разглеждането на подадените заявления от Яна Балникова и Лена Бориславова от ПП да напуснат парламента.
Минути след 9 часа председателят на парламента и част от неговите заместници седнаха на местата си. Впечатление прави, че с тях не са Росица Кирилова от ГЕРБ и Цончо Ганев от "Възраждане". Атанас Атанасов от ДБ също не е на мястото си на президиума.
Проект за създаването на временна комисия за овладяване на кризата с цените на тока също е в програмата на депутатите, но тя е записана като точка първа за четвъртък, 16 декември.
Парламентарният звънец беше ударен в 9:10 часа, след като 209 депутати се регистрираха, при необходими 121.
Георги Свиленски от БСП, който стана парламентарен шеф на социалистите направи предложение точката за анкетната комисия по въпроса с електроенергията да стане точка трета за днес. Предложението му беше подкрепено от 107 народни представители и така беше прието, но Даниел Митов от ГЕРБ поиска прегласуване. При второто гласуване предложението на социалиста Свиленски беше подкрепено от 108 депутата.
Даниел Митов след това взе думата. "Удивен съм от дневния ред, който ни се предлага. Тази сутрин всеки един гражданин е станал в 9 часа и е отишъл на работа, за да изкара нещо. Предлагам да направим справка колко струва един работен ден. Предлагам ви да започнем да работим. Имаме толкова много неща за решаване. Не може Народното събрание за започне работата си по този начин. Аз си спомням предишните два парламента, които очевидно бяха програмирани да работят кратко, ни заливаха със законопроекти. Сега ни се предлага нищо по две", коментира Митов.
Теменужка Петкова от ГЕРБ също изрази своето удивление от дневния ред, както и от точката за анкетната комисия. Според нея, това подвеждало гражданите, защото нямало проблеми с доставките на ток и газ, което се наричало енергийна криза. Отбеляза, че има криза с цените на енергоносителите.
"Мисля, че ние още от първия ден се държим двулично в това Народно събрание. Кое налага да се включи точка за енергийната криза при положение, че от две години в България имаме ковид криза. Защо няма в дневния ред включена точката за зеления сертификат, за да премахнем разликата между българските граждани и народните представители. Що не направим временна комисия за ковид кризата и зеления сертификат? Умират хора и ние трябва да направим нещо!", скочи и проф. Костадин Ангелов.
След това се пристъпи по дневния ред и 12 нови депутати положиха клетва като народни представители.
Оставките на Лена Бориславова и Яна Балникова бяха разгледани като точка първа в дневния ред на парламента. Техните наследнице ще станат ясни след съответните решения на ЦИК, които ще бъдат взети в близките дни.
Александър Ненков поиска да разбере, защо Настимир Ананиев е шеф на комисията за изготвяне правилника на Народното събрание, защото има малък парламентарен опит.
"Не съм съгласен. Вие го бяхте назначили за шеф на комисията по транспорта, то затова и транспорта сега е на такъв хал. Не съм съгласен, че няма опит. Аз знам поне за 7-8 партии, които е сменил, вие знаете сигурно за 30. Не съм съгласен, че няма голям парламентарен опит“, отговори му Хамид Хамид от ДПС.
От ПП прочетоха проект за решение за създаване на временна анкетна комисия заради ценовата криза с тока. Според него, тя ще има времеви диапазон на действие от 1 месец.
“Този независим орган е избран 2015 г. Иван Иванов беше депутат от ДСБ. Беше избран по времето на второто правителство на Бойко Борисов, когато ние, както сега вие, бяхме коалиционни партньори“, взе думата Тома Биков посочвайки какъв е съставът на КЕВР и кога той е избран.
“Този текст за решение е писан на коляно тази сутрин, за да се отнеме огънят от новия министерски съвет и да се прехвърли към парламента. За какво ни е тази комисия?“, попита Делян Добрев.
"Ние ще гласуваме против, защото ни се вменяват някакви отговорности. И ако някой ден Кирил Петков отиде в Брюксел, защото там днес и утре и това ще се обсъжда, а не да ходи регентът", взе отношение Тома Биков, като удари по Румен Радев.
Разбирам какви са ви мотивите, но те са незаконосъобразни, заяви Теменужка Петкова и припомни, че вторият служебен кабинет на Стефан Янев, така и не е реагирал адекватно на случващото с цената на тока.
Филип Попов от БСП пък я обвини в демагогия. "Заради вас гражданите не могат да си платят тока, хиляди хора остават без работа, защото пердприятията не могат да плащат сметките си", скочи яростно социалистът.
Депутати от различни парламентарни групи също взеха отношение по темата, но изпаднаха в безсмислени и изпразнени от съдържание дебати, които отегчиха и самите тях.
Десислава Атанасова предложи да се приеме проект за решение, за да може бързо да се решат проблемите с цената на електроенергията. Тя отбеляза, че колегите й така и не знаят как функционират държавните институции. Атанасова предложи да се приеме мораторуим върху цените на тока, водата и парното на нивата към 1 януари 2021 г.
В 11:40 часа от ПП поискаха почивка. Такава беше дадена от председателя Минчев до 12 часа.
След кратката почивка дебатите продължиха. Тошко Йорданов похвали ГЕРБ и предложението им за мораториум на цените на тока. "Вие ще бъдете подкрепени в това решение. Благодаря ви, не знам как ви хрумна, но съм изключитечно щастлив, че дойде от вас", каза той. И заяви, че от ИТН ще подкрепят ГЕРБ за мораториума, но ще подкрепят и създаването на временна комисия.
Ива Митева направи предложение двете точки да се разделят и гласуват отделно. Предложението й беше подкрепено с мнозинство.
186 народни представители гласуваха за мораторуим на цените на тока.
163 депутати гласуваха "за" създаването на временна анкетна комисия, която до месец трябва да излезе с доклад как държавата да се справи с цените на електрическата енергия.
"Не мога да допусна, че българският президент лъже, че правителството се е справило с енергийната криза и всичко е тип и топ. Дами и господа, работата на комисията е изчерпана. Народното събрание взе решение за мораториум и тази комисия няма какво да прави, няма смисъл, тя ще анализира нашето решение вероятно. Успех на комисията!", обясни отрицателния си вот проф. Костадин Ангелов.
Рамадан Аталай заяви, че ПП са се подхлъзнали на динената кора, която са им подложили от ГЕРБ. Освен това решението за налагане на мораториум било незаконно.
След това се примена съм избиране състава на временната комисия. Тя ще е на паритетен принцип от по двама члена. 205 депутати подкрепиха новия състав и с това се сложи край на днешното заседание. Следващата среща на народните представители в пленарна зала ще е на 16 декември (четвъртък) от 9 часа.