BG EN

ГОРЕЩО В ПИК TV! Росен Желязков пред парламента за "Лукойл“: 24 компании са имали интерес към рафинерията, останали са 7- държавата има право да блокира сделката за продажба (ОБНОВЕНА)

ГОРЕЩО
Акценти

ГОРЕЩО В ПИК TV! Росен Желязков пред парламента за "Лукойл“: 24 компании са имали интерес към рафинерията, останали са 7- държавата има право да блокира сделката за продажба (ОБНОВЕНА)

122089
на 30.01.2025
ГОРЕЩО В ПИК TV! Росен Желязков пред парламента за Лукойл“: 24 компании са имали интерес към рафинерията, останали са 7- държавата има право да блокира сделката за продажба (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

В програмата на парламента за днес е предвидено и изслушване на министър-председателя, и на министрите на енергетиката, и на икономиката и индустрията относно готовността на България да осигури защита на националните интереси, с оглед процеса по промяна на собствеността на рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас".

препоръчано

Вчера лидерите на "ДПС - Ново начало" и МЕЧ призоваха държавата да купи "Лукойл" и на свързаната инфраструктурна мрежа бензиностанции. Това става на фона на информациите, че рафинерията спира за работа за няколко месеца заради планов ремонт, а руската компания планира да я продаде.

"Реални действия за продажбата на активи на "Лукойл" в България са стартирани през юни 2024 г. Първоначален интерес са проявили 24 компании, впоследствие интерес са запазили 10, а от тях 7 продължават в надпреварата." Това стана ясно от думите на премиера Росен Желязков.

След започналото обсъждане през септември и прието през декември 2023 г. решение от парламента, касаещо забрана за износ на горива и отпадането на дегорацията, регулярно е придобивана информация за потенциална възможност за продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас", добави премиерът. 

По думите му се очаква преговорният процес да бъде подновен в началото на февруари месец, като ще се очертае необходимостта за неутрализиране на екологични щети, заложени в приватизационния договор. Търсената цена за продажба на "Лукойл" по непотвърдени данни е около 2 млрд. щатски долара", заяви Желязков.

Той добави, че при смяна на собствеността новият собственик вероятно ще се стреми да не предизвика сътресения в дейността на дружестветото. Възможно е висшият ръководен персонал да бъде освободен, но служителите на операвио ниво ще бъдат запазени.

На въпроса, откъде идва тази информация, Желязков каза, че това е информация събрана от държавата със съответните способи. Но уточни, че данните са за водене на преговори, но не е ясно дали ще се стигне до конкретна продажба. 

"Не се изключва възможността да се преговря с компании в държави с преференциален данъчен режим с цел да бъде прикрит действителният собственик и произходът на финансовите средства на дружеството купувач", коментира Желязков.

По отношение доставките на суровините в рафинерията, голяма част от компаниите притежавали точи капацитет.  

Желязков обясни на народните представители, че според приети през 2024 г. поправки в закона за чуждестранните инвестиции всяка такава подлежи на проверка от специален съвет по скрининг, който трябва да даде своето разрешение.

Той трябва да извършва проверка как чуждестранна инвестиция влияе върху националната сигурност, критичната инфраструктура и енергийните доставки. Има изисквания за руски, беларуски и други съмнителни капитали, както и връзка на извършващите вложения с такива капитали. Когато се стигне до сделка, този състав трябва да се произнесе и има право да я блокира, каза премиерът. Той обяви, че на заседанието на Министерския съвет преди ден е решено да се сформира този съвет.

По отношение на годишният планов ремонт на рафинерията, премиерът обясни, че той ще продължи от 26 февруари до 6 май.  Осигурени са запаси за горива, има данни за това къде се намират, в какви коичества, има обезпечаване на 100% за този период.

Попитан дали държавата може да поставя пред собственика на рафинерията условия за продажбата, Желязков каза, че България може да поставя условия, само ако продава свои активи. Той увери, че след произнасянето на съвета за скрининг на бъдещата инвестиция за активите на "Лукойл" у нас, държавата има механизми за контрол на дейността на рафинерията и те ще бъдат прилагани независимо от собствеността.

"От първия ден на войната в Украйна "Лукойл" започна да купува 100% руски евтин нефт. А ние на бензиностанциите продължавахме да си плащаме на същите цени. Какви суми е пропуснала България, възможно ли е двама министри да са облагодателствали "Лукойл", каза депутатът от ГЕРБ Делян Добрев по време на дебата. 

"Българската държава може да поставя изисквания, ако продава своя собственост. Производството на горива е стратегическа дейност. Държавата разполага с няколко възможности за контрол", каза Росен Желязков. 

От "Възраждане" попитаха водят ли се преговори за продажбата на "Лукойл" и докъде са стигнали. 

"Надявам се, че не е плод на неразбиране. В случая говорим за продажба на капитал. И той принадлежи на "Литаско". Българската държава не в списъка на потенциалните купувачи за "Лукойл". Българската държава би могла да бъде купувач, ако това е волята на Народното събрание и има осигурено финансиране за това и ако се следва някаква обратна политическа логика на тази, която през 1999 година е довела до нейната приватизация. Българската държава може да прави скрининг", каза премиерът. 

"Това изслушване има много интересна предистория. Защото Асен Василев и Кирил Петков бяха главни действащи лица в продажбата на тази рафинерия. Но те обикаляха натам-насам, не за да търсят стратегически инвеститор. Знаем за срещи на Денков, Петков и Василев с главния директор на "Лукойл" Вадим Воробьов. Но информацията за срещата не присъства в книгата за гости на МС. Намерен ли е доклад на министър Богдан Богданов", попита Станислав Анастасов от ДПС-Ново начало.

"Това е твърде конкретен въпрос, на който моят отговор е, че не съм запознат", кратко отговори Росен Желязков.

Росен Желязков скочи да се брани от трибуната, но индиректно призна, че такива срещи е имало.

"Аз нито веднъж не споменах думата корупция, а той веднага се разпозна и скочи да се обяснява", иронизира го Анастасов.

От групата на дерибеите на Доган и ИТН нямаше въпроси към Росен Желязков по темата. 

От МЕЧ попитаха готово ли е правителството да придобие собствеността на "Лукойл", ако НС го задължи. "Каквото реши парламента, това ще осъществява МС", отговори Росен Желязков. 

"Историята с "Лукойл" от последните години е много интересна и хората трябва да я знаят, защото през тази дерогация, която Асен василев и ПП наложиха, изтекоха много пари за режима на Путин. Данните, които има за корупция от ПП, са достатъчно много и не са от нас. През цялото вие, г-н Денков, защитавахте тази дерогация. Ние водихме битка още от първия ден на тази дерогация. Защото става въпрос за много пари, които се губят в иска а този монополист", каза Йордан Цонев. 

"Куче влачи пачки, кантрабандисти и фалшиви подписи са дребна балканска престъпност за останалия свят. Асен Василев се вози в колата на шефа на "Лукойл" в почивен ден. След това той изнудва ЕК да продължаваме да купуваме руски петрол. България губи 638 млн. лв. Денков тичаше и казваше, че парламентът махне ли дерогацията, той и цялото правителство си подава оставката. ППДБ е финансирала с почти 10 млрд. лв. Путин и неговата война в Украйна", каза от трибуната Делян Добрев от ГЕРБ. 

Желязков уточни, че през 2024 година Народното събрание е направило промени в Закона за насърчаването на инвестициите, така че да се въведе скрининг механизъм за всички преки чуждестранни инвестиции в съответствие с регламент на Европейския парламент. Съгласно механизма за изисква предварително разрешение от страна на държавата за всяка една пряка чуждестранна инвестиция, направена от чуждестранен инвеститор по смисъла на закона. В законодателството се посочва, че под пряк чуждестранен инвеститор се разбира "всяко лице, което не е гражданин на държава членка на ЕС или чието седалище не се намира  в държава членка на ЕС, или всяко юридическо лице, чието седалище е в държава членка на ЕС, но се контролира пряко или косвено от лице, което не гражданин или чието седалище не е в държава членка на ЕС". 

"Ако Междуведомственият съвет за скрининг счете, че пряката чуждестранна инвестиция засяга сигурността и обществения ред на страната, може да отхвърли заявлението за издаване на разрешение за пряка чуждестранна инвестиция", каза още Желязков. 

Той подчерта, че държавата, като притежател на "Златна акция" в "Лукойл Нефтохим Бургас", може да блокира приемането на определени решения на Общото събрание.

В хода на дебатите премиерът уточни, че информацията, представена в неговото встъпително способи, е придобита "по съответните способи, с които разполага държавата". 

Той увери, че държавата ще защити своя национален интерес, а скрининг процеса ще бъде прозрачен през цялото време. 

От думите на министър-председателя стана още ясно, че рафинерията ще излезе в планов ремонт от 26.02 до 26.05 тази година. Основните дейности ще бъдат извършвани до 1 април 2025 година, а след това ще се продължи със спомагателни такива. Росен Желязков информира парламента, че има осигурени запаси от горива, като държавата информация за това къде се намират и в какви количества са. 

"Има обезпечаване на 100% за този период", увери той.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ астроложката Алена с ексклузивен хороскоп за ледения 20 февруари - денят е труден за Лъвовете, разправии развалят настроението на Везните САМО В ПИК: Топ астроложката Алена с ексклузивен хороскоп за ледения 20 февруари - денят е труден за Лъвовете, разправии развалят настроението на Везните
ПИК TV x
Александър Симов пред ПИК TV: Пенсионерите не трябва да плащат цената на кризата. БСП е гаранция за социалния вектор на това управление (ВИДЕО) Александър Симов пред ПИК TV: Пенсионерите не трябва да плащат цената на кризата. БСП е гаранция за социалния вектор на това управление (ВИДЕО)
ново
Днес: 105
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК