BG EN

ГОРЕЩО В ПИК TV! Парламентът забуксува! Заседанието тръгна с почти половин час закъснение, депутатите се изпокараха по всякакви теми - мигранти, магистрали, служби, закони (ОБНОВЕНА)

Политика

ГОРЕЩО В ПИК TV! Парламентът забуксува! Заседанието тръгна с почти половин час закъснение, депутатите се изпокараха по всякакви теми - мигранти, магистрали, служби, закони (ОБНОВЕНА)

77002
на 11.01.2023
ГОРЕЩО В ПИК TV! Парламентът забуксува! Заседанието тръгна с почти половин час закъснение, депутатите се изпокараха по всякакви теми - мигранти, магистрали, служби, закони (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Пленарната седмица започва. В сряда депутатите ще се захванат с първото гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хората с увреждания.

препоръчано

Преди това обаче народните представители трябва да гласуват седмичната си програма. Ако тя бъде приета, то точката за хората с увреждания, ще е под номер 2 и ще се гледа още днес.

Заседанието, към 9:20 часа, все още не е започнало, а депутатите - не са се регистрирали, а на председателкото и заместник-председателските места, няма никого. 

Все пак своите места заеха заместник-председателите Росен Желязков и Цончо Ганев. Началото на пленарното заседание обаче продължава да се бави.

В 9:25 часа председателят Рашидов зае своето място и прикани депутатите да се регистрират, за да дадат кворум на днешното заседание и пленарната седмица изобщо. 

Кворумът беше събран от първия път, след като се регистрираха 211 депутати.

В 9:38 часа седмичната програма беше приета. 

Беше предложено да се включат две допълнителни точки. Владислав Панев от ДБ поиска неговото предложение да бъде оттеглено. Така остана само една допълнителна точка - проект на решение за изготвяне на позиция на Република България за иницииране на срещи с Република Гърция и Република Румъния, като повод за това са военните действия в Украйна и заплахата, която те оказват върху електро-енергийната сигурност в региона и спасението на българските въглищни електроцентрали.

От името на вносителите ПП, беше поискана процедура. Никола Минчев поиска да се измени самото искане, направено по член 48 и тя да влезе като точка 3 за четвъртък, а не като номер 2 за петък.

Предложението на Промяната не беше прието. Кирил Петков излезе на трибуната и каза, че сутринта бил разговарял с енергийния министър на Гърция, който също застъпил тезата, че Гърция, Румъния и България, да излязат с единно решение в Брюксел, защото три гласа били три гласа.

Като какъв обаче Петков е говорил с министър Скракас, от чие име и кой го е упълномощил, той не уточни.

Иначе хората на Киро и Асен поискаха тяхната точка да се прикачи към тази на "Възраждане“ и двете да се гледат заедно, за да се излезе с единно решение.

Искра Михайлова от "Възраждане“: "Предложението, направено от "Промяната", е пълно с грешки. Трябваше да си направя труда, за да видя, че текстовете и това, което предлагате, не може да влезе в едно общо решение. Изглежда така, че с предложението, което правите, е тежко лицемерие. Вие ги заложхте в Плана за унищожаване, а не за възстановяване. И в мига, в който се опитваме да поправим тази грешка, продължавате да искате това унищожаване и размиване на дебата“.

И при поисканото прегласуване, предложението за включаване на тяхната точка в дневния ред, не беше прието. 

Георг Георгиев от ГЕРБ използва трибуната и отново коментира случая с арестувания до никополското село Любеново 28-годишен Дейвид Бодил, издирван с червена бюлетина на Интерпол. Арестът беше извършен в имот, ползван от народния представител от “Демократична България“ Албена Симеонова, която има ферма за биоземеделие в селото, Симеонова реално е играла ролята на ятак на издирвания британец...

Маноил Манев поиска по случая да се изслуша вътрешният министър, както и шефът на ДАНС на закрито заседание.

Атанас Атанасов съзря заяждане от страна на ГЕРБ, а Георг Георгиев му отговори, че той в случая е негов приятел, а не негов опонент. Атанасов отново се отрече от миналото си, че е бил комунистически прокурор, но Георгиев му припомни, че това не е така.

На трибуната излезе Костадин Костадинов. "Става въпрос за неприятен случай на пробив в националната сигурност. Има много по-сериозни случаи на системно нарушаване на държавните граници. Те стават толкова чести и масови, че стигат и до нас“, каза той. И съобщи, че в понеделник е имал срещи с български мохамедани от Турска Странджа, които му се оплакали, че през селата им минавали и през денят мигранти на орди към българската граница.

"Кой ще не пусне в Шенген, при условие, че България е разграден двор? Ситуацията е катастрофална. Всички структури на държавата се разпадат“, отсече Костадинов. И поиска армията да се прати на границата, за да я охранява, а от МВР - да се изловят тарторите и ръководителите на каналджийските групи. 

От "Промяната" пак пуснаха в обръщение старата изтъркана плоча с уж кражбите от пътните строежи, цитирайки твърденията на служебния регионален министър Шишков. Той отново завъртя и темата с парите в чували и торби. Грамофонната плоча пусна Искрен Митев.

"Когато казвате открадните пари, казвайте кой ги е откраднал. Не е хигиенично. Казвате - вие откраднахте 1 млн. Ами посочете го, колега, дайте го на прокурор. Ние сами се кепазим. Доказвайте бе, хора, проста е работата. Има мониторинг, следят ни, гледат ни. Аз не съм крадец. Не искам тоя тип говорене. Не го правете“, направи му забележка Вежди Рашидов.

"Загубихме два часа в политическо говорене, внушения, връщане на службите, загриженост към живота на наши колеги. Два часа. Тук сме, за да свършим определена работа. Трафикът на митранти очевидно е проблем, заля България. Законодалният орган има своите отговорност. Трябва да приемаме закони, затова е създаден парламента“, опита се да влезе в ролята на умиротворител Корнелия Нинова.

Тя отново се оплака, че седем закона на БСП, събирали прах по различните комисии. Нинова пак се обърна към Радомил Чолаков, че за седми път го моли да придвижи техният закон за завишение на наказанията на каналджии и помагачи. 

Маноил Манев отговори на Нинова, че в предложенията на БСП, ще се ловят и вкарват в затвора само шофьорите на колите с нелегални мигранти, докато е най-важно хората, които ги организират от офисите, да попаднат под ударите на закона.

"За какъв милиард откраднат от магистрали? Взимайте им думата, когато хвърлят кьорфишеци от трибуната. Не знам дали имате симпатизанти, правете си внушенията там“, скочи Николай Ненков на думите на Искрен Митев от ПП.

Той пък прочете изказването от преди няколко дни на Шишков. Росица Кирова се ядоса, че всички проекти в момента, били проекти от времето на Борисов, но сега са спрени. Тя отново поиска да се взима думата на депутати, които, по думите й, ръсят неистини. Според Кирова, това било срамно, а от ПП били се специализирали във внушенията.

В 10:46 часа се сложи край на разправиите и се пристъпи към работа с точка номер 1. Преди това беше поискана проверка на кворума. Оказа се, че в залата има 124 народни представители - наличен кворум за работа.

На първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, беше приет единодушно. Освен това срокът за предложения между двете четения, отново единодушно, беше намален от 7 на 3 дни.

След това се пристъпи към важното първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за хората с увреждания. След прочитане на доклада от социалната комисия стана ясно, че от комисията подкрепят предложенията. Деница Сачева, която е вносител, излезе на трибуната, за да защити направените предложения, защото те засягат хората с увраждания и ТЕЛК решения.

От БСП заявиха, че ще подкрепят законопроекта на първо четене. ДПС също изрази подкрепата си, но предупреди, че ще направят свои предложения между първо и второ четене. ДБ също щели да подкрепят на първо четене предложенията, каза Елисавета Белобрадова. Искрен Арабаджиев заяви, че от ПП ще дадат своята подкрепа, защото това било първо четене. 

Преди да се гласуват важният законопроект, депутатите гласуваха процедура, а именно изслушването на вътрешния министър по темата с арестувания за тероризъм британец в николопско село. При първото гласуване предложението беше прието, от ПП поискаха прегласуване. 143 бяха за, против 44 и така Иван Демерджиев ще трябва да се яви в Народното събрание. 

Закона за хората с увреждания мина при първото гласуване, но беше поискано прегласуване. И при него се стигна до единодушно приемане. От БСП поискаха да се съкрати срокът между двете четения на три дни. Предложението беше прието единодушно. 

След това се премина към точка 3 - Закона за устройство на територията - второ гласуване.

В 12:25 часа водещ на заседанието стана Цончо Ганев. Законът за устройство на територията беше приет на второ четене, а в 13:05 часа, Ганев пусна депутатите в 10-минутна почивка по искане на БСП.

Точка номер 4 - второ гласуване на Законопроект за допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства. 

Докато в парламента дойдат за изслушване вътрешният министър и шефът на ДАНС, депутатите разместиха програмата си и така до пристигането им, в парламента ще дебатират около Закона за изменение и допълнение на Кодекса за труда, където е включена и минималната работна заплата да стане 850 лв. И пак стана промяна - от ресорната комисия не успяха да намерят доклада и беше обявена 15-минутна почивка.

В 14:14 часа започна изслушването на вътрешния министър Иван Демерджиев и шефа на ДАНС.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 9
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК