ГОРЕЩО В ПИК TV! Страшен екшън в парламента за имунитетите на Борисов и Кирил Петков (ОБНОВЕНА)

Акценти

ГОРЕЩО В ПИК TV! Страшен екшън в парламента за имунитетите на Борисов и Кирил Петков (ОБНОВЕНА)

66500
на 14.06.2023
ГОРЕЩО В ПИК TV! Страшен екшън в парламента за имунитетите на Борисов и Кирил Петков (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Депутатите трябва да вземат днес решение дали да бъде създадена комисия в Народното събрание, която да се занимава с исканите имунитети на Кирил Петков от ПП-ДБ, Бойко Борисов от ГЕРБ-СДС, Даниел Александров от ГЕРБ-СДС и Димитър Аврамов от ДПС.

препоръчано

Според предложението, комисията ще се състои от 12 депутати - по двама души от всяка парламентарна група. Тя ще работи до изчерпване на предмета си, но трябва да завърши работата си не по-късно от 18 юли.

Комисията трябва да прецени дали са налице достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер и да изготви становище. Предложението за създаване на временната комисия е на ППДБ.

Председателят на парламента Росен Желязков откри днешното заседание и предложил да бъде гласуван дневния ред. Депутатите го приеха единодушно.

Желязков прочете решение на ЦИК, според което Асен Василев и Николай Денков освобождават депутатските си места, поемайки функциите на министър и премиер. На тяхно място влизат двама нови депутати, които се заклеха пред Народното събрание.

От името на БСП декларация прочете Иван Ченчев "по повод поредното престъпление от омраза, извършено на територията на Република Северна Македония (РСМ) срещу български граждани и граждани с българско самосъзнание". Гневните думи на БСП са срещу насилието срещу съпредседателя на сдружението на македонските българи в град Струга Бекир Кадриески. Ченчев предложи Народното събрание да излезе с декларация срещу случаите на подобно насилие в РСМ. 

В емоционално изказване от "Възраждане" прочетоха декларация, изразяваща категоричното несъгласие с политиката на кабинета относно позицията на България към войната в Украйна.

Дебатите по темата за исканите имунитети започнаха.

От името на вносителя Мирослав Иванов прочете основанията за съставянето на комисия за имунитетите. Предложението е в комисията да има по двама народни представители от всяка парламентарна група, които да бъдат избирани на паритетен принцип. "Комисията ще е без председател, за да няма упреци, че един или друг председател ще повлияе на нейната работа", отбеляза Иванов. Той подчерта, че Кирил Петков ще даде своя имунитет, преди гласуването му да стигне пленарна зала.

Последваха разисквания по темата.

Пръв говори независимият вече Радостин Василев: "На езика на българската домакиня - в момента включиха програмата, но тя е с предпране. Учуден съм, че колегата юрист Иванов говори за "достатъчно данни", а това е прерогатив на прокуратурата и само тя има основание за това".

"Много приятна декларация, но като видим вносителите - Мирослав Иванов, Христо Иванов, Надежда Йорданова можем да ги наречем "лигата на перачите"... Вие започвате да перете имунитета на Борисов, когото го е страх да си даде имунитета. И на Кирил Петков, когото също го е страх да си даде имунитета.

"Чака се указът, вие изпълнявате функцията на патерица, която прави така, че Бойко Борисов да се спаси от наказателно преследване", заяви още той.

"Перачите на Бойко от ППДБ се заличават завинаги от картата на тези, които са за конституционна реформа", заяви Василев.

Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов заяви, че въпросната комисия е обида за българския парламент: "Кирил Петков беше човекът, който свидетелства пред Бойко Рашков по данни от Гугъл срещу Бойко Борисов. Той тогава опищя света, а сега пази имунитета на Бойко Борисов".

"Аз разбирам, че любовта между Рашков и Петков е на ниво, което аз не разбирам, но е факт, че с това искане и Бойко Борисов, и Кирил Петков доказаха, че не са мъже. Така че те спокойно могат да оглавят гей парада в събота", заяви в типичен стил Тошко Йорданов.

"На първия ред седи и кима с глава един национален предател. Неговото място отдавна е в ареста. Това е един тотален пример на онези, които са се обявили за светци, а всъщност са некадърници", заяви още той.

Председателят Росен Желязков помоли за етичност от пленарната трибуна и изказващите се да не наричат колегите си с малки имена.

Атанас Зафиров от БСП излезе, за да заяви категоричната позиция на своята парламентарна група, че ще гласува твърдо за сваляне на имунитетите на Бойко Борисов и Кирил Петков. Колегата му Иван Ченчев подкрепи тази заявка и отбеляза, че Борисов всъщност е страхливец, тъй като не присъства на дебатите в днешния ден".

Маноил Манев от ГЕРБ заяви от трибуната: "Не ви ли омръзна, бе, колеги? Не ви ли дойде до гуша? Вие в последния половин час освен режисура, нищо друго не показвате!".

Георг Георгиев от ГЕРБ отправи забележка към председателя Желязков и го призова "да укротява буйния нрав на онези, които си мислят, че това е мястото за собствените им изцепки".

"Ще помоля колегите да не спекулират с думата "страх". Тъй като той сета не е в парламента, но когато е тук, много от вас го заобикалят", заяви той и припомни, че БСП нямат право да говорят за "страх", тъй като е факт тяхната политическа делигимитираност. "Това е партия със затихващи функции, която единственото, което може да си позволи, е да излиза на тази трибуна и да сипе хули и лъжи. Благодаря ви, "смелчаци", заяви Георгиев.

Борислав Гуцанов скочи и призова, че Георг Георгиев трябва да получи наказание заради изказването си, което било в разрез с правилника.

Цончо Ганев от "Възраждане" заяви, че ако тази комисия не бъде създадена, въпросните лица остават с имунитет.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че тя и групата й няма да участва в комисия "Пералня".

Георг Георгиев й отговори на свой ред, че няма да коментира изказване на лидер на партия, която е направила атентата в църквата "Св. Неделя".

Маноил Манев попита кога "прокуратурата е станала най-работещата, най-добрата прокуратура": "Дали не беше по време на участието на БСП в едно управление, при което едни 10 милиарда не бяха свързани с оръжие?! И тогава прокуратурата стана "добра и хубава".

Настимир Ананиев от ППДБ заяви: "Госпожо Нинова, от цялото ви изказване, като махнем политическия елемент, който вие владеете, можем да извадим един-единствен елемент - че няма да участвате в комисията. Това е саботаж! На кого помагате?!".

Корнелия Нинова отговори с дуплика: "Колега Ананиев, много елементарно внушение! Няма как да саботираме комисия, в която вие имате мнозинство. Искате да не ви саботираме пералнята ли? Няма как да стане".

Филип Станев от ИТН взе думата: "Ще бъда кратък, защото всичко в тази пленарна зала е ясно като бял ден в Барселона, наблюдаван от Мис Бикини".

Той отбеляза, че според Конституцията е възможно депутат да даде доброволно имунитета си. "Защо е тогава тази комисия? С лъжа може да се стигне далече, но само с решенията, взети в съда, може да се стигне до затвора.

И понеже сме се запътили към съдебна реформа, ще цитирам думите на "големия юрист" госпожа Йорданова, която каза в едно интервю преди седмица - ще вземем имунитетите тогава, когато бъде направена съдебната реформа.

Народът казва в такива случаи: "Сетила се Мара да се побара".

"Господин Станев, извинете се за истините, които казахте!", иронично вметна от трибуната колегата му Тошко Йорданов.

Отцепилият се от ППДБ Радостин Василев заяви, че имало много предатели в тази зала, Филип Станев го посъветва да си припомни етимологията на думата "предател". 

Любен Дилов заяви, че би било редно да се замени думата "възбуждане" на наказателно преследване", тъй като имал други асоциации с тази дума, пък и "колегите му от БСП и ППДБ често се възбуждали в пленарна зала".

Петър Петров от "Възраждане" отбеляза, че му била странна идеята за създаване на подобна комисия по отнемането на имунитети. Той предложи няколко поправки поправки в текста, за да има повече яснота.

Въпреки опразнените банки от парламентарната група на БСП, лидерът й Нинова излезе отново на трибуната и заяви: "Това, че ме нападате персонално, означава, че всички сте в Коалицията на страха и имунитетите".

"Потвърждавам думите си за прокуратурата, които четете  тук всички. По онова време ГЕРБ, които контролираха Гешев, го изпратиха в БСП  а участва във вътрешнопартиен преврат. Тогава той поиска от мен протоколи от партийно заседание, разпити на участници в тях, преброителите на заседанието - как са броили гласовете - за изключването на Кирил Добрев. И по този повод съм казала, че се използва прокурорите като политическа бухалка и потвърждавам. Това беше директно нахлуване в една партия, за да се овладее тя от ГЕРБ", отбеляза Нинова.

"И един изстрадал съвет - ако наистина ще се борим с паралелната държава, трябва да започнем от себе си. Останахме единствената свободна и независима партия, която взема решенията си сама", заяви разпалено Корнелия Нинова.

Тома Биков от ГЕРБ заяви на свой ред, че срещу парламентарната му група се води "определена политическа атака", след като те поискали оставката на главния прокурор Иван Гешев.

"Ние обявихме, че няма да подкрепим свалянето на нито един имунитет, докато прокуратурата се ръководи от господин Иван Гешев", заяви той и добави: "Президентът също е свалил доверието си от господин Гешев. И тук излизат колеги народни представители, които бяха наречени "политически боклук" от господин Гешев... Колко века ще им трябва, за да излязат и кажат: Имаме доказателства и повдигаме обвинение. Или - нямаме доказателства и прекратяваме делото".

Тома Биков заяви, че щял да гласува "против свалянето на всеки един имунитет, докато господин Иван Гешев е главен прокурор".

Никола Минчев от ППДБ излезе с коментар за предложената комисия за свалянето на имунитетите. Той отбеляза, че "съществените въпроси преминават винаги през комисии в Народното събрание". "Най-нормалното е искането за свалянето на имунитет на народен представител да мине през правна комисия, временна разбира се", отбеляза той.

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов заяви философски, че "плодовете на отровеното дърво са отровни".

В крайна сметка депутатите в Народното събрание приеха предложението да се създаде специална комисия, която да прецени трябва ли Бойко Борисов и Кирил Петков да си дадат имунитетите.

ГЕРБ, ППДБ, "Възраждане" и ДПС подкрепиха идеята комисията да работи до 18 юли и да решава има ли достатъчно мотиви да бъдат искани имунитетите на лицата. Освен за Петков и Борисов, народните представители ще бистрят и исканите имунитети на Даниел Александров и Димитър Аврамов.

Срещу предложението гласуваха единствено БСП и ИТН. Двете партии заявиха, че няма да участват в тази "пералня" и поискаха Борисов и Петков веднага да дадат своите имунитети.

Така комисията би следвало да заседава с едва 8 членове - по двама от четирите партии, които подкрепиха идеята за създаване на комисия.

До напрежение обаче се стигна при избора на председател на комисията. След като от ГЕРБ, ППДБ и "Възраждане" обявиха, че няма да предлагат председател, ДПС издигна кандидатурата на Хамид Хамид. При гласуването обаче ППДБ и "Възраждане" бяха против, въпреки че Кирил Петков в свои изказвания казваше, че председателят на комисията не трябва да е от ГЕРБ и ППДБ, а може да е от ДПС или "Възраждане". Поредното отмятане на бившия премиер доведе до ситуация, при която депутатите избраха комисия, но не и неин председател.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова с ЕКСПЕРТЕН АНАЛИЗ пред ПИК TV: ГЕРБ, ДПС и ППДБ потискат кампанията, защото разчитат на твърдите си ядра! Нови компромати - в седмицата преди вота (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова с ЕКСПЕРТЕН АНАЛИЗ пред ПИК TV: ГЕРБ, ДПС и ППДБ потискат кампанията, защото разчитат на твърдите си ядра! Нови компромати - в седмицата преди вота (ВИДЕО)
ново
Днес: 41
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК