ГОРЕЩО В ПИК! Охраната на Божков и семейството му - заради заплахи по делото за подкупите на Борисов и Горанов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След днешния втори, 5-часов разпит на Васил Божков по делото за хазартния му бизнес, неговият адвокат Георги Гатев обяви, че на задържания и семейството му е назначена охрана.
Соня Колтуклиева се обърна към говорителя на Софийска градска прокуратура със следните въпроси:
Нали и без друго Васил Божков, като арестант, е охраняван?!
Кой е преценил, че има заплаха за него и семейството му? Откъде идва заплахата?
Отговорът на прокурор Христо Кръстев: “Това, което е казал адв. Гатев, се е случило по делото, по което има качеството на свидетел. Принципно тази охрана се назначава на лица, застрашени във връзка с наказателното производство. За съжаление не мога да изпадна в конкретика по казуса.
По закон охраната се назначава на лица, които са застрашени, като се изпълнява реално от държавни институции, няма значение дали лицето, което е застрашено, се охранява и от частна охранителна фирма. Какви са точно заплахите, откъде идват, как и кога, не мога да изнеса по закон такава информация.
Защита на свидетеля
Чл. 123. (1) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2018 г.) Прокурорът или съдът по искане на свидетеля или с неговото съгласие вземат мерки за неговата незабавна защита, когато са налице достатъчно основания да се предполага, че в резултат на свидетелстването е възникнала или може да възникне реална опасност за живота или здравето на свидетеля, на неговите възходящи, низходящи, братя, сестри, съпруг или лица, с които се намира в особено близки отношения.
(2) Защитата на свидетеля е временна и се осъществява чрез:
1. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2014 г., в сила от 09.04.2014 г.) осигуряване на лична физическа охрана от:
а) органите на Министерството на вътрешните работи;
б) (изм. - ДВ, бр. 80 от 2021 г.) служителите на Бюрото по защита при министъра на правосъдието - при необходимост, в случаите, когато това им е изрично възложено от прокурор по ал. 1;
2. запазване в тайна на неговата самоличност.
(3) Лична физическа охрана може да се осигури и по отношение на възходящи, низходящи, братя, сестри, съпруг или лица, с които свидетелят се намира в особено близки отношения, с тяхно съгласие или със съгласие на законните им представители.
(4) В акта на съответния орган за осигуряване защита на свидетеля се посочват:
1. органът, който го издава;
2. датата, часът и мястото на издаване;
3. обстоятелствата, които налагат осигуряването на защита;
4. видът на взетата мярка;
5. данните за самоличността на лицето, чиято защита се осигурява;
6. идентификационният номер, който се дава на лицето, чиято самоличност се запазва в тайна;
7. подписите на органа и на лицето.
(5) Непосредствен достъп до защитения свидетел имат съответните органи на досъдебното производство и съдът, а защитникът и повереникът - ако свидетелят е посочен от тях.
(6) Мерките за защита по ал. 2 се отменят по молба на лицето, по отношение на което са взети, или при отпадане на необходимостта от прилагането им с акт на органа по ал. 1.
(7) За опазване на живота, здравето или имуществото на лицата по ал. 1, които са дали писмено съгласие за това, могат да се използват и специални разузнавателни средства.
(8) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2018 г.) В срок до тридесет дни от вземането на мярка по ал. 2 прокурорът или съдът може да предложи включването на свидетеля или на неговите възходящи, низходящи, братя, сестри, съпруг или лица, с които се намира в особено близки отношения, в програмата за защита при условията и по реда на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство.”
Соня Колтуклиева