ГОРЕЩО В ПИК: Пада ли правителството на Киро на 4 май? Предстои съдбовно гласуване в парламента
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пада ли правителството на Кирил Петков на 4 май? Този въпрос ще тежи с все по-голяма сила през следващите дни, след като преди минути стана ясно, че председателят на 47-ото Народно събрание Никола Минчев свиква извънредно заседание на парламента.
След редовното заседание на 4 май депутатите ще останат и за извънредно такова, като на него ще се разглеждат 2 точки. Първата е изслушване на премиера Петков, на вицето му Асен Василев и на енергийния министър Александър Николов за спрените доставки на природен газ от "Газпром".
Втората точка обаче е далеч по-важна за властта, тъй като ако все още управляващите имат някакви принципи, би трябвало тя да събори правителството.
Става въпрос за дебати и гласуване на предложението за отпускане на военна помощ за Украйна. Предложение, което разцепи коалицията и може да сложи скоропостижен край на кабинета "Петков".
Припомняме, че БСП, като коалиционен партньор, постави ултиматум, че ако държавата даде оръжие на Украйна, ще напусне коалицията. С ултиматум излязоха и от "Демократична България", които също са част от управляващото мнозинство. Христо Иванов и Атанас Атанасов предупредиха, че не виждат смисъл от оставане в управлението, ако предложението им за отпускане на военна помощ бъде отхвърлено. Така и при двата възможни изхода един от коалиционните партньори би следвало да се оттегли, което оставя управляващите без мнозинство в парламента.
На този етап изглежда далеч по-вероятно предложението на ДБ да мине. Както вече стана ясно, от "Продължаваме промяната" ще гласуват "за" отпускане на военна помощ, от ГЕРБ също изразиха намерение да гласуват така, още повече че от партията на Борисов първи излязоха с такова предложение. Дори и другите партии да са "против", точката от извънредното заседание би следвало да мине с гласовете на ПП, ДБ и ГЕРБ. Най-вероятно към тях ще се включи и ДПС, и от част от депутатите на Слави.
Очакванията са срещу изпращането на оръжие в Украйна да се обявят категорично единствено "Възраждане" и БСП.
И тук вече топката е ръцете на Корнелия Нинова, която има два варианта. Първият е да покаже принципност и последователност и да напусне коалицията, с което да сложи край на правителството на Кирил Петков в този му вид. Това ще е ясен знак и към избирателите на БСП, повечето от които са проруски настроени.
Вторият вариант е Нинова и БСП да продължат да бъдат част от коалицията дори и предложението да бъде прието. Най-вероятно лидерката на социалистите ще замаже положението с изказвания от типа, че такова предложение не идва от правителството, а се гласува по съвест в парламента. Подобен ход би имал само една цел - оставане на Нинова на така бленувания от нея пост като министър на икономиката и вицепремиер в правителството на Петков. Този сценарий обаче би бил пагубен за Българската социалистическа партия, която и без това страда от огромен отлив на симпатизанти. Оставането на БСП в коалиция, която гласува "за" изпращане на оръжие в Украйна, де факто предопределя края на столетницата или поне края на Нинова като неин лидер.
Много неизвестни има и около поведението на партия ГЕРБ. Въпреки че лидерът й Бойко Борисов се закани да не подкрепя никакви предложения на управляващите, след като беше арестуван, той даде да се разбере, че партията му ще гласува "за" изпращането на оръжие в Украйна. С гласовете на ГЕРБ най-вероятно предложението ще мине, а това ще постави въпроса дали партията на Борисов не е петото колело в управляващата коалиция, след като за пореден път спасява властта. Защото подкрепата на ГЕРБ може да се използва като претекст от Корнелия Нинова да остане в правителството. Да, оръжие ще бъде изпратено, но предложението няма да идва от правителството, а БСП ще е гласувала против. Удобен сценарий, както за управляващите, така очевидно и за ГЕРБ.