ГОРЕЩО ОТ БЕРЛИН: Борисов и лидерът на ХСС обсъдиха завода на "Фолксваген"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът Бойко Борисов и лидерът на групата на Християн-социалния Съюз (ХСС) в Бундестага Александер Добринд са обсъдили въпроса със завода на "Фолксваген", който компания трябва да избере дали да построи у нас или в Турция. На разговорите са присъствали и представители на германското правителство, издаде още Добриндт след въпрос на журналисти, които го попитаха за горещата тема.
„Всички знаем, че има дебати за разполагането на един автомобилен завод в България и разговаряхме с Борисов току-що по темата в присъствието и на германския министър на транспорта.
Всички знаем, че това е икономически въпрос, в който политиката не може да се меси. Но знаем и че политиката поставя икономическите рамки и ние сега показваме колко е важно, че инвеститорите имат и политическата подкрепа, която да взимат предвид при едно или друго решение“, заяви на въпрос за избора за строеж на завода на „Фолксваген“ у нас лидерът на ХСС.
Преди това премиерът Борисов благодари на домакините и отново наблегна на стратегическото партньорство между България и Германия, както ПИК съобщи.
"Това, което ще говорим е не само за Централна и Източна Европа и многото мозъци, които изтекоха от там и сега ние сме длъжни чрез инвестиции да си ги върнем, за да нарасне конкурентността ни, но и важната тема за председателството на Берлинския процес. Но ни беше дадено за първи път и е важно, макар аз да бягам от тази дума „лидерство“ що се отнася до България. Но искам Западните Балкани, които са огромен резервоар, да залегнат в програмите на вашите министерства. Защото виждате колко лесно пламват нещата и дори един футболен мач може да изкара танк, който да ни напомня неприятно за миналото. Войната в Косово, войната между Сърбия и Хърватия, за която похарчихме милиарди и десетки хиляди убити...
Затова предлагаме и искаме Балканите да станат една мирна и привлекателна част от Европа. Централна и Източна Европа решиха доста от проблемите, но Западните Балкани са риск и аз отново благодаря, че вие дадохте домакинство на нас заедно с колегите от Северна Македония на Берлинския процес. Защото сега сме тук и в Берлин все пак.
Има какво да си кажем и за опазването на околната среда и за справяне с проблема с миграцията, но да не изнервяме депутатите, които чакат и да започваме. Фактът, че сте се подготвили така е знак към българите, че колкото и малко да е, сме допринесли с нещо", каза още премиерът.
"Мисля, че и за германските инвеститори ще е добре България да влезе в чакалнята за еврозоната. Що се касае до Шенген - в момента не знам дори дали е изгодно за България да влиза в Шенген. Ползваме цялата шенгенска система, имаме на 100% всички германски системи.
С Турция споразумението ни работи. Благодарение на личното ни споразумение с Ердоган ние нямаме натиск от Турция. Но всеки ден ние връщаме на Гърция 100-150 мигранти. Ако Александър каже "Вие сте в Шенген", те ще напънат и България. Имаме хубава поговорка: "Всяко зло за добро". Към днешна дата, дори да съм опозиция, няма да приема влизане в Шенген", обясни Борисов.