ГОТВИМ ЛИ СЕ ЗА ВОЙНА!? НАТО иска по-бързо придвижване на военните части и танковете в Европа

Европа

ГОТВИМ ЛИ СЕ ЗА ВОЙНА!? НАТО иска по-бързо придвижване на военните части и танковете в Европа

23826
на 30.03.2018
ГОТВИМ ЛИ СЕ ЗА ВОЙНА!? НАТО иска по-бързо придвижване на военните части и танковете в Европа
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Военните части, танковете и боеприпасите трябва да бъдат придвижвани по-бързо в Европа в случай на криза. Това предвижда план на Европейската комисия, задвижен от страха за руска агресия, отбелязва германското издание "Шпигел".

препоръчано

В годините на Студената война се разказваха вицове за това как руснаците не са в състояние да пресекат германската граница. Сега обаче подобни „шеги“ не звучат смешно: НАТО, твърдят експерти, не е в състояние да опази източната си граница, тъй като танковете им се вият на опашка пред контролно-пропускателните пунктове на държавите от Европейския съюз. 

Така в общи линии звучеше обобщението на секретен доклад на НАТО, в който бе изразено съмнение за способността на Алианса да реагира достатъчно бързо на внезапно руско нападение в Балтийския регион. Мостовете се разрушават под тежестта на бойните машини, а наделезите са твърде ниски за преминаването им по пътя отдолу. Освен това, бюрократичните бариери допълнително усложняват бързото транспортиране на опасните товари.

Сега обаче Европейската комисия иска да промени ситуацията. По-рано тази седмица Брюксел отново напомни за плановете за създаване на военна Шенгенска зона, в която войските, тежката техника и боеприпасите ще имат възможност да се придвижват бързо. 

За тази цел до 2019 г. ще бъде извършена първоначална оценка на тунелите, пътищата и железопътните линии за тяхната здравина и, ако е необходимо, тяхното качество следва да се подобри. Средства за това ще бъдат заложени в бъдещия бюджет на ЕС след 2020 г. 

В допълнение, властите в Брюксел планират да постигнат унифициране на инструкциите, например за превоза на боеприпаси и други опасни товари между държавите-членки на ЕС. От гледна точка на тях съществуват отнемащи време организационни различия и препятствия между отделните страни-членки на ЕС. 

В бъдещите инфраструктурни проекти освен това следва да се вземе предвид възможността за тяхното използване за граждански и военни цели.

„Нашата цел е да използваме по-добре нашите транспортни маршрути и да гарантираме, че военните изисквания се вземат предвид при планирането на инфраструктурни проекти", заяви европейският комисар по транспорта Виолета Булц.
Планът все още предстои да бъде одобрен в столиците на държавите-членки на ЕС. Целта на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е да създаде „всеобхватен отбранителен съюз" до 2025 г.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 23
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК