ГРАНДИОЗЕН СКАНДАЛ! Паметникът пред НДК направен със статуи втора употреба
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Спорният паметник "1300 години България" край НДК, който в последните дни за пореден път разбуни духовете, е бил направен със статуи "втора употреба" на скулптура проф. Валентин Старчев. Това разкри пред "Телеграф" арх. Миломир Богданов, изпълнителен секретар на Института за национално-патриотична политика.
Оригиналът на стоящата най-отгоре фигура на работник-леяр е била изготвена от проф. Старчев за културен дом на металурга. Сега скулптурата се намира се намира в двора на министерството на външните работи в София.
Статуята на майка, държаща в обятията си своя загинал син, пък била създадена за партизански мемориал. Тя и сега може да се види в центъра на Плевен на паметника "Братска могила", коментира пред изданието арх. Богданов.
И двете произведения на изкуството са направени преди дори да започне строежът на паметника "1300 години България" - "Леяр" през 1976, а "Могила" през 1978г.
За създаването му проф. Старчев е спечелил вътрешен конкурс, обявен през 1978 г. от Людмила Живкова като министър на културата.
Темата обаче не била "1300 години България", а "Минало, настояще и бъдеще".
За участие в него освен проф. Старчев, били поканени още само двама наши известни скулптори - Величко Минеков и Борис Гондов.
Победителят получил хонорар, който се равнявал на девет апартамента в София.
Създаването на паметника отнема едва 8 месеца, тъй като има условие да е готов за 13-вековния юбилей на страната ни през 1981 г.
Така върху него кацнали и вече отдавна създадените фигури. Направени са и много компромиси, което се отразило на безопасността му. Още през 80-те години от него започнали да падат ламарини.