ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Повече от 600 младежи в Швеция, сред които и активистката Грета Тунберг, подадоха иск срещу шведската държава, обвинявайки я в бездействие по отношение на климата - първият такъв иск в страната, пише "Дарик".
"Никога досега в шведската правна система не е имало толкова мащабно дело", заяви Ида Едлинг, член на организацията "Аврора", която стои зад иска.
Искът, символично внесен в Стокхолмския окръжен съд по време на протест в града, преди това е бил подаден по електронен път в друг съд в Стокхолм, заявиха от "Аурора".
Съдебният иск, който се подготвя от две години, идва в момент, в който новото дясно правителство на Швеция е подложено на нарастващи критики заради неадекватните цели в областта на климата.
Моа Видмарк, 19-годишна студентка, заяви, че участва в демонстрацията, защото "климатичната криза е тревожна и страшна - вървим към катастрофа".
Въпреки че искът е първият в шведските съдилища, шестима португалски младежи заведоха дело срещу Швеция и 32 други държави в Европейския съд по правата на човека, обвинявайки ги, че не са се справили адекватно с климатичната криза.
"Ако спечелим, ще има присъда, която ще гласи, че шведската държава е длъжна да направи своя дял от глобалните мерки, необходими на света, за да постигне целта от 1,5 градуса", каза Едлинг.
През последните години все повече организации и граждани се обръщат към съдилищата, за да критикуват това, което според тях е бездействие на правителството по отношение на климата.
През декември 2019 г. Върховният съд на Нидерландия нареди на правителството да намали парниковите газове с поне 25% до 2020 г. по знаково дело, заведено от екологична група.
В подобен случай във Франция над два милиона граждани дадоха под съд френската държава за това, че не е предприела действия срещу изменението на климата.
В доклад, публикуван по-рано тази седмица, Шведският институт по метеорология и хидрология съобщи, че средната температура в Швеция се е повишила с близо два градуса по Целзий (35,6 градуса по Фаренхайт) от края на XIX в., което е два пъти по-бързо от средното за света.
Снежната покривка вече трае две седмици по-малко, а валежите са се увеличили.