Григор оцеля след два спасени мачбола и измъчена победа над Шарди в първия си мач за 2015 г.

9563
на 07.01.2015

Григор Димитров приключи 2014 г. като тенисистът с най-много победи след загубен първи сет, а днес откри новия сезон в същия стил - два спасени мачбола и драматичен обрат с 3-6 6-4 7-6(8) срещу Жереми Шарди в двубой от втори кръг на турнира с награден фонд $494,310 в Бризбейн.

По този начин българинът си осигури чек за $12,990 и 45 точки за световната ранглиста, а в опит да достигне до полуфиналите ще се изправи срещу Мартин Клижан, който през днешния ден реализира страхотен обрат срещу Александър Долгополов, спасявайки цели шест мачпойнта по пътя към крайния си успех с 1-6 7-6(6) 7-6(7). Това ще бъде първа среща между двамата, а тя по всяка вероятност ще се проведе в петък.

В първата част българинът почти не печелеше лесни точки от сервис и често не успяваше да намери отговор срещу агресивните ретури на съперника си, а освен това вкара едва 51% от първите си подавания и спечели само 64% от тях. Това доведе до серия от трудни моменти в неговите подавания, първият от които бе още в самото начало на мача, когато Григор бе изправен пред дюс, но се измъкна с два поредни аса.

Още в следващия гейм Димитров получи две възможности за пробив след няколко грешки от ракетата на французина, но не успя да се възползва от тях. Стигна се до 2-2, когато последва слаб гейм за българина, в който съперникът му постоянно атакуваше още от ретур, набързо достигна до два брейкпойнта и след грешка от бекхенда на Григор първият пробив в мача стана факт. До края на сета французинът не само запази предимството си, но при 5-3 реализира още един пробив, с който сложи край на спора в откриващата част.

На старта на втория сет Димитров изпусна шанс да вземе подаването на съперника си за първи път в мача и позволи на Шарди да излезе победител от поредната важна ситуация в двубоя. Подобна възможност така и не се откри пред българина в следващите няколко подавания на съперника му, а при 4-3 той допусна двойна грешка, която доведе до нов брейкбол пред Шарди. Притиснат до стената, българинът не само измъкна гейма си, но още в следващия набързо поведе с 0-40 и реализира общо четвъртата си възможност, а при 5-4 неутрализира двете възможности за рибрейк на Жереми и вкара мача в решителен трети сет.

Шарди на два пъти даде шансове за пробив на Димитров с двойни грешки и отрази общо три брейкпойнта в първия гейм на тази част с максимален риск от линията за начален удар и форхенд. След няколко стабилни гейма за сервиращите се стигна до 4-4, когато Григор имаше нови две възможности за пробив и шанд да реши изхода на двубоя още тук, но французинът за пореден път намери начин да се измъкне.

В крайна сметка всичко трябваше да се реши след тайбрек, в който българинът набързо поведе с 4-1 и два минипробива, но моментално загуби предимството си и при 4-6 бе изправен пред два мачбола. Григор отрази първия с мощен ас, а в този момент нервите на французина не издържаха и след две поредни двойни грешки той предостави мачпойнт на българина. Димитров също пропусна шанса си, малко по-късно не успя и при втората си възможност, но при 9-8 получи още един мачбол, който се оказа решаващ за изхода на мача.

В четвъртък Григор Димитров ще излезе отново на кортовете в Бризбън за четвъртфиналния си мач на двойки, в който заедно с младата надежда на домакините Танаси Кокинакис ще се изправят срещу третите поставени Робърт Линдстед и Марчин Матковски. Двубоят е трети в програмата на корт №1, ще започне около 5:30-6:30 ч. българско време и ще може да се наблюдава на живо в интернет. Ето и пълната програма за четвъртък:

Централен корт (започват от 03:00 ч.):