ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Корпорацията „Гугъл” отхвърли обвиненията на Европейската комисия за злоупотреба с монополно положение на пазара на приложения за мобилни устройства, които използват операционната система „Андроид” (Android). Заявление в този смисъл е направил старшият вицепрезидент на „Гугъл” по юридическите въпроси Кент Уокър, цитиран в официалния блог на компанията.
„През април Европейската комисия (ЕК) излезе със заявление, в което изрази безпокойство доколко системата „Андроид” е съвместима с различни от нея системи, и как ние разпространяваме нашите приложения.
Днес изпратихме отговор, в който показваме как системата „Андроид” дава възможност да се спазва баланса на интересите на клиентите, разработчиците, производителите и операторите на мобилните мрежи”, заяви Уокър. „Андроид” не ограничи конкуренцията в Европа, а обратно – разшири я”, подчертава той.
На 20 април властите на Европейския съюз официално предявиха на американската компания обвинения за нарушаване на антимонополното законодателство в Европа. По данни на регулаторите в ЕС, „Гугъл” иска от производителите на смартфони с операционната система „Андроид” да качват предварително приложенията на американската корпорация (браузъра Chrome, Google Search, картите Google Maps и други програми), както и да бъдат направени приложения по подразбиране.
Според Маргрет Вестагер, която е еврокомисар по конкуренцията, поведението на „Гугъл” лишава потребителите от големина на избора на мобилни приложения и услуги, както и създава пречки за иновации.
По-рано Вестагер е обявявала, че глобата за „Гугъл” в ЕС може да достигне 7,4 милиарда щатски долара или около 19% от нейната печалба в европейските страни за 2015 година.
Аналогични претенции имаше към „Гугъл” и в Русия, където на 14 септември 2015 година компанията Google (Google Inc. и Google Ireland Ltd.) бе призната за нарушител на закона за защита на конкуренцията от руската Федерална антимонополна служба (ФАС). „Гугъл” не се съгласява и обжалва, но различни съдебни инстанции признават правотата на ФАС, по данни на ТАСС.
Според Уокър твърдението на ЕК се основава на идеята, че „Андроид” не се конкурира с „Епъл” (Apple) и тази идея не отговаря на истината.
Според представителя на „Гугъл” ЕК не дооценява „опасността от „фрагментиране на мобилната екосистема”. Именно затова системата не трябва да е толкова открита и гъвкава, за да не може всеки производител да я приспособява към себе си, което би довело до рискове за разработчиците, които ще трябва да правят множество версии на приложенията за една и съща операционна система.
От „Гугъл” не са съгласни и с твърдението на ЕК, че не трябва да се предлагат приложения на „Гугъл” в пакет.
„Никой от производителите не е длъжен да качва приложения на „Гугъл” на телефоните с „Андроид”, отбелязва Уокър.
Днес на базата на „Андроид” работят над 24 хиляди вида устройства от над 1,3 хиляди марки. „Андроид” разкрива потенциала за ново поколение иновации и конкуренция между платформите. По оценки от най-различни източници сега това е най-откритата, гъвкава и диференцирана от мобилните платформи”, уверен е представителят на „Гугъл”.
Диалогът продължава.