ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-високоплатеният лидер сред световните политици е американският президент Барак Обама, чиято годишна заплата е общо 400 000 долара. Но това е нищо в сравнение с парите, които получава шефът на гиганта "Гугъл". Сундар Пичай, който през 2015 г. застана начело на "Гугъл", вече е най-високо платеният изпълнителен директор в САЩ, след като холдинговата компания Alphabet го награди с 273 328 ограничени по време акции на стойност 199 милиона долара, пише "Стандарт". В случай, че той остане на сегашната си позиция, акциите имат падежи на равни тримесечни интервали до 2019 г.
Това са първите акции, които Пичай получава от компанията, и с тях той вече притежава акции от Alphabet на обща стойност 650 милиона долара. Сумата все още е много по-малка от богатството на съоснователите на "Гугъл" Лари Пейдж и Сергей Брин, които по данни на сп. "Форбс" имат съответно 34,6 милиарда и 33,9 милиарда долара. Бившият изпълнителен директор на компанията Ерик Шмид държи акции за около 3 милиарда долара. От The Guardian посочват, че сумата, която Пичай ще получи, е повече от тази, която "Гугъл" неохотно се съгласи да плати за данъци със задна дата в Англия.
Други високопоставени служители в "Гугъл" също са получавали щедри бонуси. Финансовият директор Рут Порат е била възнаградена с акции на стойност $38 млн. Шефката на облачните технологии Даян Грийн пък е взела бонус в размер на $42,8 млн. Миналата седмица "Алфабет" подобри друг рекорд - стана най-скъпата компания в света, като измести от първото място "Епъл". Тя се оценява на над 547 млрд. долара. За последното тримесечие на 2015 г. компанията е отчела печалба от 4,9 млрд., а на годишна база - 16,3 млрд. долара.
Фантастични заплати, облаги и обезщетения Заплатите и привилегиите на хилядите служители на "Гугъл" в САЩ и по света са необикновено явление в бизнеса. Това се вижда от публикации в авторитетни медии като британския "Индипендънт" и американския "Форбс". Средните заплати са изключително високи. Най-високо платени са специалистите по маркетинг, създаване на нови продукти и услуги, както и тези, които се занимават със сключване на сделки за компанията. Средната годишна заплата на персонала на "Гугъл", който се занимава във Великобритания с тези дейности, е 160 000 британски лири, съобщава "Индипендънт", позовавайки се на обявени от компанията данни.
Облагите за служителите на "Гугъл" включват безплатни фризури и подстригване, деликатеси за чревоугодници, здравно обслужване на място и високотехнологични тоалетни. "В интервю с директора за човешките ресурси на "Гугъл" Ласло Бок открих, че последната екстра за тях е свързана с... отвъдното", пише в американското сп. "Форбс" Джесика Кесърли. "Може и да звучи нелепо, но обявихме и облаги при смърт в Google", каза Бок. Ако американски служител на компанията почине, неговият брачен или извънбрачен партньор ще получава 50% от заплатата му през следващите 10 години. И нещо още по-изненадващо - говорител на "Гугъл" потвърди, че няма изискване за срока, в който съответният служител е работил в компанията. Този идеалистичен подход е официално въведен в компанията стъпка по стъпка от 2011 г. насам. В добавка към 10-годишния финансов пакет оцелелите партньори получават и незабавно прехвърляне на акциите на починалия служител, а всички деца от връзката им ще получават по 1000 долара месечно до 19-годишна възраст или докато станат на 23 години, ако следват редовно в университет.
Тази невероятна система на заплащане и привилегии е започнала да се прилага още когато служителите на "Гугъл" са били около стотина и продължава и сега, когато те са 50 000. В основата е заложено не само благородството, но и стремежът да се увеличава удоволствието от работата, креативността на служителите и тяхната производителност.
Най-високоплатеният мениджър в САЩ Пичай Сундарараджан, известен за по-кратко като Сундар Пичай, е роден в Индия в семейството с родители тамили. Баща му бил висш електроинженер и управлявал фабрика за производство на електроматериали. Пичай завършил висше образование в Индийския технологичен институт Харакпур. Има магистратура и от Стандфордския университет във Великобритания. Учил е инженерство в Пенсилванския университет в САЩ. Работи в "Гугъл" от 2004 г., където първо е ръководил отдела за продукти на компанията и иновационни проекти, като Google Chrome and Chrome OS. Отговарял е и за Google Drive. Той е наблюдавал развитието на различни apps като Gmail and Google Maps.
През 2013 г. Пичай прибавя и Android и работи за формирането на Alphabet Inc. През август 2015 г. става изпълнителен директор на цялата компания "Гугъл".