Гърция: Договорът за името на Македония слага точка на сънищата за сръбска хегемония
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на външните работи на Гърция Никос Коцияс неочаквано сложи традиционният съюзник и приятел на страната си Сърбия в негативен контекст, говорейки за Договора за името между Атина и Скопие, предава скопското електронно издание „Република“, цитирана от "Фокус".
„Имам чувството, че за определени националисти в Белград, които, за щастие, са малцинство, този договор слага точка на сънищата им регионът отново да попадне под хегемонията на Белград“, заяви Коцияс пред неделното издание на „Ефимерида тон синдикатон“, в отговор на констатация на журналиста, че Сърбия е единствената държава в региона, която не подкрепя Договора за името.
Освен това, гръцкият министър постави под общ знаменател двете най-големи опозиционни партии в Македония и Гърция ВМРО-ДПМНЕ и „Нова Демокрация“, които, по неговите думи, разпространявали десен екстремизъм и език на омразата.
„Това, което ме безпокои около Договора за името не е самият факт, че някои не са съгласни, а разпространяването и легализацията на десен екстремизъм и език на омразата в двете страни“, заяви политикът.
„Опозицията и в двете страни използва по един и същи начин езика на омразата. Те използват омразата под всякаква форма, както във вътрешен, така и в международен план. „Нова Демокрация“ отхвърля Договора с твърдението, че ние сме предали всичко на Скопие. Президентът (на Македония Георги) Иванов и неговата партия отхвърлят Договора, защото страната им, според техните думи, влиза в зависимост от Гърция. Ако свържем тези работи, много лесно можем да стигнем до заключението, че в двете държави опозицията живее от една и съща риторика, от нерешени проблеми и бездействие“, обясни Коцияс.
Външният министър на Гърция засегна и отношенията с Русия, като посочи, че „Москва трябва да зачита гръцките национални интереси“.
„Критериите във външната ни политика се диктуват от националните ни интереси. Русия трябва да разбере, че не може да не зачита националните интереси на друга страна, само заради това, че се чувства по-силна от нея. Не можем да приемем такова отношение“, категоричен е Коцияс.