BG EN

Д-р Антон Койчев от СДС пред ПИК: Антиваксърите да замълчат! Румен Радев мре от нетърпение да има избори, може да предложи и космически совалки

Интервю

Д-р Антон Койчев от СДС пред ПИК: Антиваксърите да замълчат! Румен Радев мре от нетърпение да има избори, може да предложи и космически совалки

98271
на 07.12.2020
Д-р Антон Койчев от СДС пред ПИК: Антиваксърите да замълчат! Румен Радев мре от нетърпение да има избори, може да предложи и космически совалки
Автор:   Ива Николова

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

СДС навърши 31 години. Празникът на първата демократична коалиция след промените през 1989 г., която се превърна в белег на цялото преосноваване на българската държава от Конституцията до реформите във всички икономически и социални сектори, потъна в тревожните новини за разпространението на пандемията от коронавирус и първия лъч надежда с новопоявилите се ваксини. На това фон президентът Румен Радев обяви и датата на парламентарните избори - първия възможен ден на 28 март 2021 г.

препоръчано

За равносметката от изминалите години от създаването на СДС, за оптимизма и страховете пред предстоящото ваксиниране срещу COVID19, за оценките и поведението на Румен Радев в кризата и за шансовете пред коалицията ГЕРБ - СДС и малките извънпарламентарни партии разговаряхме с председателя на СДС-София, главния асистент на Катедрата по обща хирургия към Медицинска академия и общински съветник от СДС в столицата д-р Антон Койчев.

Ето какво заяви той пред ПИК:

- Д-р Койчев, 7 декември е празничен ден за СДС - 31 години от създаването на политическата сила. Тъжен ли е този празник с днешна дата?

- Напротив. Този празник е зареден с много висок емоционален заряд и в никакъв случай не е тъжен. По-скоро е жизнеутвърждаващ, тъй като СДС продължава да бъде фактор в политическия живот, въпреки всички превратности, въпреки всички предателства и разцепления. И това е така, защото СДС остана верен на своя дух и остана верен на идеите си, независимо, че много хора го напуснаха, много го предадоха, много предричаха смъртта му, но това не се случи.

- Като се обръщате назад, виждате ли коя е най-голямата грешка, която допусна СДС?

- Те не са една и две, но най-големите грешки ги допусна не партията СДС, а някои себични лидери в нейната история, които не можаха да надвият собственото си его и смятаха, че са по-силни от идеята, по-силни от надеждите на хората. Грешка беше, че в някои от ситуациите пак някои от лидерите предадоха надеждите такива, каквито хората ги искаха от тях и заради които милиони излизаха на площадите. Имаше и грешки на растежа поради неопитност, непознаване на ситуацията. В крайна сметка цялото ни общество след 1989 г. се озова в изключително сложна ситуация. След 1989 г. ние имаме на практика една съвсем нова държава и каквото и да си говорим, промяната наистина е много голяма. Дори и в мисленето на хората, в светоусещането им, в икономиката, в начина на живот, в абсолютно всичко.

- А днес има ли я "Синя България"?

- Разбира се, че я има. Докато има живи седесари, а те са милиони, синята идея няма как да умре. Да, тя има и различни други превъплъщения, но синята идея в момента е в обединената българска десница, олицетворявана от СДС и от най-голямата дясна партия ГЕРБ.

- Само че обстановката, в която СДС отбелязва празника си, не може да се каже, че е много спокойна и оптимистична заради пандемията от коронавируса.

- Разбира се, че обстановката не е такава. Тя е напрегната, всички сме пред голямо изпитание, цялото общество и трябва да сме обединени, за да можем да преодолеем това, което се стовари не само върху нас, но и върху цялата планета. Не случайно говорим за пандемия.

- В момента най-широко обсъжданата тема са ваксините. Кажете като лекар това повод за надежда ли е или повод за страх?

- В никакъв случай не е повод за страх. Разбира се, че е повод за надежда. Изобретяването на ваксинацията като процес е едно от големите постижения на медицината въобще в цялата й история. В частност, това не е само повод за надежда, а съм сигурен, не разбира се за един сезон, че ваксините ще дадат своето отражение върху хода на епидемията и ще намалее броят на заболелите.

Единственото, с което трябва да се справим, е логистиката, дистрибуцията и е необходима пропаганда от авторитетни лица не само от медицинското съсловие, които да говорят за ползата от ваксинацията. Тъй като битуват един антиваксърски конспиративни теории, които, общо взето, не почиват на нищо. Те почиват единствено на естествения страх на човека пред новото, пред неизвестното. Де факто това е спекулация със страховете на хората.

Такива гласове е имало и в миналото. Тъй като сега живее в ерата на социалните медии, всеки един може да бъде журналист и да дава мнение и дори да се превръща в лидер на мнение, без да има дори специални познания в най-различни сфери на живота.

- Прави впечатление, че отрицателите на опасността от коронавируса като доц. Атанас Мангъров, които го наричаха "просто едно грипче", сега твърдят, че ваксината срещу него е много опасна. Как е възможно хем да смяташ, че заболяването е безобидно и няма защо да се пазиш от него, хем да смяташ ваксината срещу това заболяване за много опасна?

- Честно казано, на мен ми е много трудно да коментирам доц. Магъров, защото неговите мнения доста често се сменят, а понякога са коренно противоположни.  забелязвам, че може би му харесва да бъде център на обществено внимание, но смятам, че не трябва да му отдаваме и толкова голямо значение. Защото, отдавайки голямо значение на честното мнение макар и на един специалист, който има има своята професионална експертиза, по този начин легитимираме точно подобен тип твърдения.

Според мен по-удачната позиция е да слушаме това, което казват хората, които в момента носят отговорността за вземането на решения, да го изпълняваме и, разбира се, и от тях да търсим отговорност. Другото е някаква екзотика.

- Разбрахме от Националния план за ваксиниране срещу COVID19, че до края на годината чакаме само две утвърдени ваксини. Догодина се окачват още няколко. Заради специфичната реакция на отделните хора към коронавируса и различните действия на ваксините обаче как лекарите ще преценяват за кого тези две ваксини са удачни и за кого - не?

- Това, което казвате, е абсолютно вярно. Но имате предвид, че това е общоевропейски план за ваксинация и това е още едно постижение на факта, че сме в Европейския съюз. Самите производители на ваксини казват, че все още е необходимо да бъдат натрупани допълнителни данни извън тези, че ваксините са ефикасни и безвредни. Ще видим как те ще действат.

Не случайно имунизационният план включва приоритетно да се имунизират определени категории от населението - първо, най-застрашените. Необходимо е все още да се натрупа допълнителен практически опит. Получавайки регистрация, ваксините са преминали всички три фази за ефикасност и безвредност, но ще се натрупват знания. Това няма да стане за един ден, няма да стане за един сезон на ваксинация.

Но трябва да започнем, защото това е един лъч надежда. затова единственото, което трябва да направим ние, е да имаме добра организация от страна на щаба, за да може да се стигне максимално бързо до съответните контингенти и постепенно да се разширява кръга.

Не трябва да забравяме и факта, че с течение на времето са преболедували все повече хора и това формира и групов имунитет, което ще доведе и до спадане на натиска върху здравната система. Никой обаче не може да каже точно кога ще настъпи този момент и да даде точен математически модел кога ще приключи.

- Възрастните хора са сред първите групи, които ще бъдат ваксинирани, защото са рискови. Само че при тях всичко е рисково - и вирусът, и ваксината. Това не ги ли застрашава?

- Не ги застрашава. Процесът е направен достатъчно грамотно да бъде направен и не е необходимо да имаме ненужни страхове. Първи ще бъдат ваксинирани хората, които са на първата линия, че предния фронт, както го наричаме - лекари, пожарникари, полицаи. 

Ваксините, които в момента имат разрешение за ползване, особено на "Пфайзер", "Модерна" и "Астра Зенека", са РНК-ваксини, което е абсолютно последен писък в модата. При тези ваксини страничните ефекти са най-малко. Другите ваксини, включително и руската, са друг тип. Това са т.н. векторни ваксини, при които се използват аденовируси. между другото, човекът живее от години с аденовирусите. Така, че не сме девствени за съприкосновението на човека с аденовирусите и това също трябва да се знае.

Затова казах, че е много важно антиваксърите и тези, които говорят за конспиративни теории, да бъда оборвани научно и от тях да се искат научни аргументи, а не просто да всяват паника и да пускат слухове.

- Вие сте хирург и също сте на първа линия. Понеже ваксинирането е доброволно, вие ще се ваксинирате ли?

- Да, ще си направя ваксина, разбира се.

- А семейството ви?

- Стига да пожелае, и семейството ми ще си направи.

- Вие какво ще ги посъветвате. Все пак лекарят казва.

- Аз ще ги посъветвам, тъй както съм си правил срещу грип, когато в началото тези ваксини също бяха екзотични. Така и сега бих си направил, защото съм на първа линия. Освен всичко друго, тъй като многократно се анонсираха трите главни характеристики на ваксината - тя да бъде безвредна и ефикасна и да бъде достъпна, безплатна и доброволна.

- Забелязва се едно всеобщо изтрещяване от тази пандемия. Вие, лекарите си говорите някакви неща, които избягвате да казвате публично. Но защо не споделите каква е вашата прогноза за такова овладяване на пандемията, че да не се налаган извънредни положения и мерки?

- Аз нямам погледа, който имат хората от щаба върху цялата система. Но ние, лекарите, не си говорим нищо по-странично. Голяма част от нас са ангажирани пряко или косвено с борбата с пандемията. Само се искам да кажа, че макар здравната система да е силно затруднена, макар и да е под голямо напрежение, тя в никакъв случай не е рухнала. Няма да има такова рухване.

Смятам, че около 21 декември ще започне един макар и плах тренд на снижаване на новооткритите носители на вируса, както и броят на заболелите, ще започне да намалява и смъртността. до момента няма нищо, което да е неестествено и да не е било по време на други пандемии като тенденция, така че не смятам, че и сега ще се случи нещо, което да е супердраматично и да предизвика евентуалното влизане на още по-тежки мерки, извънредни положения, блокади или нещо подобно.

- Да,у но президентът Румен Радев заяви, че у нас не се мре от коронавируса, а от хаоса в управлението на здравната криза. Споделяте ли това мнение?

- Не го споделям, защото да правим констатации, без да предлагаме решения, никога не е бил конструктивен подход нито в политиката, нито в науката, нито в другите сфери.

- Той предложи план за възстановяване и устойчивост на България. Например гражданите да следят всевъзможни ситуации в страната с дронове.

- Не, вижте, нека да не си говорим такива неща, а да говорим сериозно и да стъпваме на това, с което разполага науката. Иначе ние можем да предложим и космически совалки да се използват. Но това са абсолютно екзотични предложения, които дори не желая да коментирам.

- А как ще коментирате датата на парламентарните избори, която Радев обяви -  първият възможен ден след изтичането на мандата на този парламент - 28 март? Ще можете ли да се справите с кампанията си през тези зимни месеци и то в условията на извънредна ситуация?

- Насрочването на датата и анонсирането й издава голямо нетърпение да се стигне до избори. Ще се справим с кампанията, ще работим така, както е по закон и по конституция. дали дотогава ситуацията ще бъде овладяна напълно зависи от хода на самата епидемия. и от съзнанието на всеки един от нас. Ние сме принудени да се справи.

Хората така или иначе са видели какво се е случвало и се надявам, че голяма част от тях ще дадат своята наистина обективна оценка, преценявайки много ясно кой какво е свършил, кой е давал екзотични предложения, кой е злорадствал тихичко отстрани и се е подсмихвал и кой наистина е постъпвал отговорно, макар понякога да е допускал и грешки.

- Явно ли е окончателно, че на парламентарните избори ще се явите заедно с ГЕРБ?

- Да, ние нямаме промяна в позицията. Имаме и разговори, и постигнати рамкови стратегически споразумения. Сега вече е въпрос на време коалицията чисто технически да се валидира, да се изработи управленска програма, но предстои,имайки предвид изключително голямата ангажираност на премиера, а и на всички нас във връзка с борбата с пандемията. Но това са по-скоро технически детайли, които предстои да бъдат уточнени. Посоката е ясна.

- Но с тази дада Радев не ликвидира ли възможността на малките извънпарламентарни партии от т.н. протести да се подготвят за тези избори?

- Донякъде е така, защото някаква част от енергията, която даваше известна чуваемост, не много голяма, в известна част от обществото, сега няма в какво да се канализира. Всички са заети с борбата с пандемията и това е съвсем нормално и обяснимо и няма ч„уваемост за никакви други послания. А и, честно казано, досега, включително и на протестите, не видяхме да се формулира някаква наистина смислена управленска алтернатива с изключение на порой от послания, които почиват на омраза, на неприязън и изобщо не са продуктивни. дано да бъда опроверган в предизборната кампания, но много се съмнявам. Ако има кой да чуе. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена: Ракът с лични проблеми да не пътува, Лъвът да се смири, небивал успех за Козирога САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена: Ракът с лични проблеми да не пътува, Лъвът да се смири, небивал успех за Козирога
ПИК TV x
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Валерия Велева с ТОП АНАЛИЗ: Държавата отива на кино, а ние се занимаваме с инфантилите Кирил и Асен. Радев призна, че са шарлатани, но трябваше да каже защо (ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Валерия Велева с ТОП АНАЛИЗ: Държавата отива на кино, а ние се занимаваме с инфантилите Кирил и Асен. Радев призна, че са шарлатани, но трябваше да каже защо (ВИДЕО)
ново
Днес: 47
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК