Д-р Божидар Нанев пред ПИК: Ваксинирането ще забави темпото на вируса от началото на лятото и ще облекчи здравната система  

Акценти

Д-р Божидар Нанев пред ПИК: Ваксинирането ще забави темпото на вируса от началото на лятото и ще облекчи здравната система  

38636
на 12.02.2021
Д-р Божидар Нанев пред ПИК: Ваксинирането ще забави темпото на вируса от началото на лятото и ще облекчи здравната система  
Автор:   Симо Русев

Последвайте ни в Google News Showcase

Бившият здравен министър от правителството на Бойко Борисов в периода 2009-2010 година Божидар Нанев проговори пред ПИК за практическото осъществяване на ваксинационния процес и как да изберем от продуктите на „Пфайзер-Бионтех“, „АстраЗенека“, „Модерна“ или всичко друго, разрешено но Европейската лекарствена комисия. Лекарят коментира още страховете от мутиращите щамове, израелското лекарство, както и възможен ли е колективен имунитет още през лятото, ако се реализират плановете на НОЩ за 2 милиона ваксинирани и още толкова българи, срещнали се с COVID-19.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

- Д-р Нанев, едва ли има спор, че медицинската задача номер 1 в момента е ваксинирането на българите срещу COVID-19. В този смисъл, ако решим да се защитим от вируса, има ли вече достатъчни количества и ритмичен ли е темпът на доставки, така че да съответства на нуждите?

- Нямам точна информация какви количества са пристигнали и дали са достатъчни, но това, което мога да кажа, е, че ваксинирането е разумно и трябва да се направи. Всеки човек трябва да мисли в тази посока, стига да няма медицински противопоказания.

- Как като потребители и пациенти да направим своя избор кой продукт да предпочетем, ако въобще имаме такава възможност – дали на „Пфайзер-Бионтех“, на „АстраЗенека“, на „Модерна“ или другите, разрешени от Европейската лекарствена комисия?

- Това е чисто медицински въпрос и това е работа на лекар. Няма как пациентът сам да успее да реши този въпрос. Затова лекарят, който трябва да постави ваксината, трябва предварително добре да се запознае със състоянието на пациента и да го консултира. За всяка една от ваксините има показания и противопоказания. Така че това не е работа на пациента.

- А как се осъществява контактът с личния лекар, при положение че много от тях започнаха да работят по телефона, през вратата на кабинета. Как се уговаря процедурата, имат ли те графици за работа по групи и категории пациенти, които трябва да ваксинират?

- Би трябвало да имат. Те продължават да вършат своята работа и не само по телефона. Така или иначе, голяма част от лекарите вече са ваксинирани или са преболедували. Затова контактът между пациент и лекар е много по-лесен в сравнение с преди. Така че не би трябвало да съществува проблем, дори и по телефона да се консултират пациентите коя ваксина да изберат.

- Доколко са основателни страховете на хората, че ваксините няма да продължават да са ефикасни при новопоявяващите се мутации и щамове на вируса?

- Не бива да се мисли в тази посока. Има достатъчно разработени вече ваксини, доказано е, че те са ефективни. Може да са по-малко ефективни към определени новопоявили се и мутирали щамове, но така или иначе те са ефективни и всяко забавяне или колебание на пациента не носи полза за никого. Трябва задължително да се мисли в тази посока – защита чрез ваксина.

- Националният оперативен щаб рамкира картината така – до края на юли да бъдат ваксинирани 2 милиона българи, а още толкова да са се срещнали с вируса, като така се получи колективен имунитет. Реалистично ли е това като времеви хоризонт?

- Да. Изглежда реално. При 2 милиона ваксинирани, ако приемем, че над 90 процента от тях са защитени, и още толкова срещнали се с вируса под една или друга форма, смятам, че това е реално при едно население от не повече от 7 милиона. Да, да. Може да се очаква много по-забавен темп на разпространение и много по-малко срещи на уязвими хора с вируса, така че съвсем реално е да се очаква от края на пролетта и началото на лятото забавяне на темповете на разпространение и много по-малък натиск върху здравната система.

- От Израел обявиха, че са разработили лекарство срещу този коронавирус. Това сериозна алтернатива ли е за справянето с COVID-19, с пандемията, какво да правят хората – да чакат ли такъв медикамент, въобще може ли да се прави разлика между единия и другия подход към заразата?

- Това са два отделни подхода, които могат да се прилагат комплексно заедно. Така че хората не бива да се оставят само на единия или на другия подход. Ако наистина има такова лекарство, това е много добър отговор в момента на медицината. Дай, Боже, повече такива лекарства да се създадат. При всички положения необходимостта от лечение ще остава и занапред. Затова само може да се приветства появата на лекарство.         

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков съсипващо пред ПИК TV: Вотът на недоверие минава всякакви граници! Ето защо (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков съсипващо пред ПИК TV: Вотът на недоверие минава всякакви граници! Ето защо (ВИДЕО)
ново
Днес: 125
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК