Д-р Кателиева от Спешна помощ пред ПИК: Играем си на “отваряне” и “затваряне”, а ние, медиците, издъхваме

Акценти

Д-р Кателиева от Спешна помощ пред ПИК: Играем си на “отваряне” и “затваряне”, а ние, медиците, издъхваме

35646
на 25.03.2021
Д-р Кателиева от Спешна помощ пред ПИК: Играем си на “отваряне” и “затваряне”, а ние, медиците, издъхваме
Автор:   Илиян Радков

Последвайте ни в Google News Showcase

В България вече тече третият частичен локдаун. Той ще продължи 10 дни. Според мнозина специалисти този период е твърде кратък.

WINBET – Ултра завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

препоръчано

Ваксинационната кампания у нас също зацикли. Наблюдава се отлив на желаещи да се имунизират, особено с ваксината на „АстраЗенека“.

За коментар на пандемичната ситуация у нас потърсихме д-р Десислава Кателиева от Националната асоциация на работещите в „Спешна помощ“, която се е срещала лице в лице с коронавируса. Ето какво заяви тя пред ПИК:

 

-Д-р Кателиева, навлязохме в третия частичен локдаун в България. Правилно ли е решението и навреме ли се взе, според вас?

- Решението е правилно, защото при тази пандемия им два механизма, чрез които може да се овладее разпространението на вируса. Единият е ваксинацията, а другият – противоепидемичните мерки, които могат да бъдат в най-различна тежест, в зависимост от това какво изисква ситуацията.

В случая не мисля, че не беше редно да се разхлабват мерките в началото на март, защото това неминуемо доведе до усилване на заболеваемостта.  Смятам, че може би закъсняхме със затягането на мерките. В момента в много от градовете в страната болниците буквално се задъхват. Да, не са толково много леглата, които са предвидени за Ковид, но те са за сметка на това, че се закриват легла от други клиники, в които се лекуват пациенти със заболявания, които няма къде да ги лекуваме, след като превърнем тези отделения в Ковид.

-Всичко това в крайна сметка до какво ще доведе?

- По принцип трябва да се контролира ръста на заразените, защото процент от тях неминуемо ще стигат до болница. Колкото повече хора се разболяват от това заболяване, толкова повече вирусът ще мутира, ще се променя, и ще ни бъде трудно да го овладяваме с ваксини. Може би истината наистина е там. Например, в Австралия затегнаха за 110 дни локдаун, който беше жесток и за икономиката, и за хората в тази държава. Но в момента там нямат проблем с коронавируса, а икономиката им се възражда, хората се движат свободно.

Докато ние в продължение на няколко месеца си играем на „отваряне и затваряне“, а медиците не можем да си поемем глътка въздух. Превърнахме се в инфекционисти, а не в лекари по различни специалности.

За съжаление губим и много от пациентите, защото  ние сме една застаряваща нация, с хора с много придружаващи хронични заболявания, които допълнително стават жертви на заболяването.

-Дадохте пример с Австралия. С оглед на цялата ситуация у нас тези 10 дни достатъчен период ли са, след като и мнозина специалисти вече изказаха мнение, че локдауна ще бъде удължен? Вие какво мислите?

- Всичко зависи от това какво ще стане след 10 дни. Каква ще бъде бройката на заразените и най-вече на хоспитализираните и тези в интензивните отделения. Ако тази бройка започне да  пада надолу, може би трябва да се внимава как ще се разхлабват мерките отново. Не бива де се стига изведнъж до пълно разхлабване. Трябва да се прави поетапно с отразяване на това накъде върви бройката, защото тоталното разхлабване ще доведе до четвърта вълна на пандемията и евентуално до поява на нови видове от вируса. През колкото повече хора преминава, толкова повече възможности мутиране има.

Аз лично смятам, че 10-те дни няма да са достатъчни, тъй като вече за една година колегите, които работим в „Спешна помощ“, сме видяли как се развива заболяването. Обикновено след десетия ден от началото на инфекцията, пациентите идват с усложненията, с пневмониите, тромбозите, инфарктите, с инсултите, които са усложнения на коронавируса. Така че аз смятам, че тези 10 дни няма да са достатъчни, за да намалее броят на хоспитализираните и пациентите в интензивните отделения. Може би ще има удължаване.

- Кога точно очаквате да се случи – след изборите?

- Не мога да предвидя. Не съм епидемиолог, но съм спешен медик и виждам как се развива заболяването. Няма хора, които да са диагностицирани с Ковид и в началните дни на заболяването си да постъпват в болница.  Това означава, че тези, които ги установихме преди 2,3 дни, може би около 20% от тях ще стигнат до болниците. Това показват и изследвания относно случаите, които достигат до тежката форма на инфекцията. Така количеството в болниците отново ще бъде колкото миналата седмица. В петък бяха 4000 човека.

- Повече легла се отварят за хора с Ковид, но за сметка на останалите пациенти с други хронични и тежки заболявания. Какво ще се случи с тях, ако пандемията продължи да се вихри?

- Една общинска болница, за да открие Ковид – отделение, трябва да закрие друго. Така намаляват леглата във „Вътрешни клиники“  и хирургични отделения. Няма как да не се ограничи хоспитализацията на тези пациенти.

- Това няма ли да доведе до сериозен проблем за хората с другите сериозни болести?

- Другото нещо, което нас ни притеснява най-много  напоследък е, че в „Спешните отделения“ започнаха да идват доста пациенти с тежки компенсации на хроничните заболявания, защото цяла година вече здравеопазването ни е насочено предимно към Ковид -19. Така хората с другите заболявания стават косвени жертви.

- В един момент ние се опитваме да спасим пациентите с коронавирус, но да не започнем да губим хората с останалите заболявания?

- За съжаление това се случва, защото при всеки един локдаун се спира плановата хоспитализация. Това са хора, които ние приемаме в болница, за да не допуснем те да развият остри състояния на исхемични инсулти и инфаркти, хора, които навреме да диагностицираме с онкологични заболявания. При спиране на плановата хоспитализация това се отлага във времето. При съдовите и онкологичните заболявания отлагането във времето води до развитието на остри и тежки състояния, при каквито за съжаление губим тези пациенти.

Но това е тенденция, която не е само у нас, а се наблюдава в цял свят. Изключително важно е да има контрол върху броя на заразените. Ако се намали техния брой, ще се намали и този на нуждаещите се от хоспитализация. Ще се намали и натиска върху общопрактикуващите лекари, които ще могат да се занимават с основната си работа, т.е ще могат да превенция и на останалите заболявания.

Просто в момента всички ние работим под натиск, независимо, че правим всичко възможно да не страдат пациентите, които не са с Ковид, те страдат. Те се страхуват да идват на лекар и в „Спешното отделение“.  Все  по-често идват инфаркти със закъснение – 2-3 дни след реализирането на инфаркта или инсулта.

За съжаление това са косвените проблеми, които възникват освен самото остро заболяване Ковид 19 и усложненията му.

-Споменахте, че пристигат доста пациенти, които са ваксинирани с „АстраЗенека“, но имат тежки паник атаки. Означава ли, че хората съвсем ги  е страх да се иминузират конкретно с този препарат?

- По медиите се изписа и изговори много по темата. Хората са притестени какво следва от това, че са се ваксинирали . Според мен има една слабост в информационната кампания, с която трябва да се обяснява на хората, че смъртността от Ковид -19 е от 4 до 5% в световен мащаб, а смъртността от ваксини все още не е доказана.

За съжаление много хора се заразяват между първата и втората доза, когато все още нямат антитела.  Има много хора, които са със съпътстващи заболявания и се ваксинират. Все още няма доказана връзка между ваксинацията и настъпилите усложнения.  Определено обаче това, което се говори в момента срещу ваксините  с тези единични случаи, които бяха съобщени, ще доведе до отлив да пациенти от имунизацията.

А ваксинацията е най-силният ни коз срещу епидемията. Колкото повече хора са ваксинирани, толкова по-малко от тях ще се разболеят и ще развият усложнения. В момента в България около 10% от населението ни е или ваксинирано, или преболедувало. За да стигнем до желаните 70%, има още много.

-На база на прекратената за кратко имунизация, липсата на достатъчно доставени количества ваксини и създалият се страх у хората, особено от препарата на „АстраЗенека“, кога ще е възможно да постигнем лелеяният колективен имунитет?

- Не мога да направя прогноза, но мисля, че  редно Министерството на здравеопазването да проведе една широка информационно кампания, било чрез медиите, било чрез общопрактикуващите лекари, но хората да бъдат убедени, че това е начина.  По-добре е да бъдете ваксинирани и когато се срещнете с вируса да не ви убие, отколкото да сте сред онези 20%, които ще изкарат тежко заболяването.

На над 60% от населението ни му предстои да се срещне с вируса. Не знам доколко хората го осъзнават. А вирусът мутира.

-Кога очаквате да премине пикът на третата вълна – възможно ли  е да случи следващия месец?

- Всичко зависи от противоепидемичните мерки и ръста на ваксинациите. Сега има отлив от имунизациите заради недостатъчните ваксини и недоверието на хората.

Освен това в момента се затягат мерките, но в цяла Европа има вълна на протести срещу противоепидемичните мерки. У нас също има протестиращи срещу тях.

Всичко зависи как държавата ни ще успее да управлява тези два инструмента – ваксинацията и противоепидемичните мерки. Да се контролира и ръста на заразеността.

 Много важно е хората да разберат, че този вирус не е инструмент в ръцете на политиците, той е реалност- съществува и разболява, инвалидизира и за съжаление убива част от пациентите.

-Защо все още обществото не проумява, че Ковид -19 съществува?

Тези, които се срещат лице в лице с коронавируса, го разбират. Разбираме го  и ние, защото го работим.Разбират го и хората, в чиито семейства, е влязъл вируса. За съжаление останалите продължават да вярват, че това е пропаганда и нещо в ръцете на политиците.

Аз говоря като лекар, а не като политик. Никога не съм била и не смятам да бъда. Говоря като медик, че вирусът съществува и хората трябва да го осъзнаят и да се пазят сами от него. Не е толкова фатално, ако пропуснем някое семейно събиране или ходенето на ресторант, или екскурзия. Тези неща могат да се случат и след няколко месеца.  Но ако се разминем с този вирус и не носим последиците от него, може би ще имаме  по-весел живот по нататък, а не да продължаваме да отваряме и затваряме и болниците да се превръщат в инфекциозни отделения.

-Вие самата се срещнахте лице в лице с коронавируса. Напълно излекувана ли сте вече?

- Аз го карах през декември месец. Имам си хронично белодробно заболяване , което се обостри. Добре съм засега, но това не означава, че имам на 100% ваксина срещу вируса.  Това не означава, че при ежедневната среща с него отново няма да ми се случи.

- Ще се ваксинирате ли, след като първоначалното ви намерение да го направите на старта на кампанията у нас пропадна, защото се разболяхте?

- Обмислям да се ваксинирам евентуално през следващите месеци. Препоръчва се да се изчака няколко месеца след преболедуването  и да се изследват антителата. Ако те са ниски, е препоръчително да се ваксинираме. Много от колегите, които го изкараха, вече се имунизираха.

- Предпочитате ли конкретна ваксина, която да си поставите?

-  Не. Мисля, че ще се ваксинирам с ваксина, която има към момента. Всяко едно изчакване отлага самата ваксинация, а в нашата професия това не е много здравословно.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 април - успех във всички начинания за Телците, лични проблеми терзаят Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 април - успех във всички начинания за Телците, лични проблеми терзаят Скорпионите
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК TV! Кирил Петков: Борисов и Пеевски подвикваха на Желязков от първия ред и той нарушаваше правилата. Те не притежават тази държава ПЪРВО В ПИК TV! Кирил Петков: Борисов и Пеевски подвикваха на Желязков от първия ред и той нарушаваше правилата. Те не притежават тази държава
ново
Днес: 65
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК