Д-р Цветан Райчинов пред ПИК: Пренебрегваме маските и дистанцията! Само PCR тест може да различи грипа от коронавируса
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Увеличава се броят на заразените с COVID-19 у нас - това показва ежедневната статистика. Всеки ден се съобщава и за починали.
44 медици се заразиха с коронавирус само за едно денонощие.
Правителството върна брифингите на НОЩ. "Искаме до хората да стига истината за разпространението на COVID-19 у нас, а не спекулации и манипулативни твърдения", обясни министърът проф. Костадин Ангелов.
Настъпва времето и на сезонния грип. Паниката е голяма, хората за нула време изкупиха ваксините от аптеките в страната.
Потърсихме за коментар бившия шеф на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Увеличават се заразените. Това ли е втората вълна, д-р Райчинов?
- Най-вероятно. У нас имаме процентно завишение на заразените от близо 3% до 5 - 6%.
Попренебрегват се мерките - дистанция и маски. Да си мием ръцете се научихме всички. Но дистанцията не се спазва стриктно, както не се и носят маските. А те са много важни. Преодоля се притеснението, че вирусът е страшен, сякаш.
- А страшен ли е наистина?
- Това е труден въпрос за еднозначен отговор. Защото данните са различни. Има много възрастни хора с придружаващи заболявания, които изкарват коронавируса безсимптомно. Младите пък в по-голямата си част също преминават през заразата без симптоми. Смъртните случаи са константни, не се увеличава броят им, слава богу.
- В много страни от Европа затягат наново мерките. У нас може ли да се очаква да се случи това?
- При нас няма как да се случи на този етап. Не се налага. Хората просто трябва да започнат да спазват дистанция и да носят маски. Това е. И няма да се стигне до положението, в което се намират някои страни в Европа.
- Беше отбелязан антирекорд - 44 заразени медици само за едно денонощие. Вярно е, че вие сте на първа линия и сте най-уязвимите. Но, какво може да се направи, че да се намалят заразените медици?
- Явно и сред медиците са поразпуснали мерките. Трябва да се увеличат екипите в КОВИД отделенията и да се дадат повече качествени защитни средства. И да се спазват много стриктно мерките.
- Има ли опасност здравната система да остане без лекари и сестри именно заради тази опасност? Освен това медиците бягат в други страни за по-високи заплати?!
- Засега няма такава опасност. С тези 1000 лв., които се дават за работа в спешните звена, хората не виждам да се отказват да работят. А иначе навсякъде има опасност, в целия свят. Където и да отидат, няма да са защитени. Опасността не може да ги накара да напуснат системата.
- Идва времето на сезонния грип. Как да го различивм от коронавируса?
- По никакъв начин не може да се различат. Освен чрез PCR тест.
- Кога хората да си правят тест?
- При неразположение трябва да се обадят на джипито си. То ще реши какво да се прави. В никакъв случай не бива да правят самоинициативи.
- Ваксините за обикновен грип се изкупиха. Паниката е голяма. Трябва ли да се ваксинираме?
- Никога не е излишно да се ваксинираме. То няма да ни помогне срещу коронавируса. Но поне няма да се разболеем от грип.