Да научим истината за Апостола в навечерието на 145-годишнината от обесването му
"Васил Левски - факти и фикции" разкрива кой е предателят на Дякона
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В понеделник, 19 февруари, всички ще преклоним глава пред храбростта и саможертвата на Апостола на българската свобода Васил Левски. Най-иконичният образ от българсия летопис изглежда светъл и ясен на всички ни. Дотолкова, че дори не си даваме сметка колко много неща не знаем за него. Всеки един значим факт от биографията му обаче, подлежи на коментар и изследване.
С книгата си "Васил Левски - факти и фикции" историкът Веселин Игнатов ни посочва кои са митовете около националния ни герой и каква е посоката, в която трябва да търсим истината. Авторът дава недвусмислен и смразяващ отговор и на един от сакралните въпроси в българската история: Кой предаде Левски? Поп Кръстьо, Димитър Общи или някой трети? Сред множеството разнопосочни следи истината лъсва, подплатена с факти и документи, изровени измежду тонове от свидетелства на очевидци, неизвестни страници на държавните архиви и трупани с годините исторически трудове.
Вече близо век и половина след героичната му смърт, Васил Левски тревожи народната памет и съзнание. Възхваляван или обругаван, Апостола на свободата многократно и без свян е използван за всевъзможни демагогски каузи. Само книги като настоящата, която старателно и добросъвестно изследва всички сведения, без да манипулира читателя, могат да изкупят донякъде историческата ни гузност, да възкресят вярата, че не сме народ от предатели, и да ни дадат сили да съградим чистата и свята република, за която героите ни са платили с живота си.
Издателство "Милениум", което стои зад книгата "Васил Левски факти и фикции", скоро ще тиражира и изключително любопитния сборник "101 мита от българската история" на същия автор. В този преработен и допълнен том, по начина, по който ни разказва за Левски, Веселин Игнатов развенчава още 100 популярни или малко известни заблуждаващи теории от миналото ни.