ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Шест десетилетия след като обяви, че историята ще го оправдае, Фидел Кастро почина и неговото проблемно наследство с човешките права може да бъде осмислено. Американските кубинци излязоха по улиците на Малката Хавана в събота, обявявайки, че смъртта на един човек може да е началото на надежда за мнозина, страдали при управлението му, съобщава радио Voice of America .
„Лошият диктатор, държал Куба под репресии и подтисничество почти шест десетилетия, вече не е сред нас и това ще даде възможност на кубинския народ да започне пътуване за свобода и демокрация“, каза пред VOA американецът от кубински произход Хосе Санчес празнувайки със стотици други като него в Маями.
При управлението на Кастро три поколения кубинци бяха лишени от почти всякакви основни права и политически свободи, включително правото на изразяване, събиране и асоцииране. Комунистическото правителство рутинно задържаше журналисти и дисиденти, докато отказваше достъп в страната на независимо организации за мониторинг на човешките права.
„Това е човек, дълбоко почитан в останалата част от региона, заради противопоставянето му на Съединените щати“, каза Едуардо Гамара, професор по политически и международни отношения в Международния университет на Флорида. „Но в същото време, и това е важно да се помни, той също така председателстваше репресивен режим, режим отговорен за смърт чрез разстрел на стотици хора и хвърлил в затвора хората, заради политическите им убеждения“, допълва той.