Всеизвестно е, че жените говорят много повече от мъжете. Според изследване на американски учени, дамите изричат около 20 000 думи дневно. А господата - само 7000. Жените говорят по телефона ппез живота си средно 4 години и 9 месеца, а мъжете – 3 години и 3 месеца.
Специалистите имат обяснение на този феномен. Причината за склонността към бъбрене, според тях, се крие в особения строеж на главния мозък на жените. Потомките на Ева имат повече нервни клетки, които отговарят за речевите функции. Самият процес на диалог при тях е съпроводен с отделянето на хормони, които носят възбуда и удоволствие. Някои учени дори ги сравняват по сила с удоволствието от секса. Именно тези хормони стимулират дар словото, присъщо на дамите. Дори слушайки собствения си глас, те изпитват удоволствие, близко до сексуалното.
Докато секторите на главния мозък, отговорни за комуникацията, емоциите и паметта при потомците на Адам, са с по-малък размер. При това, тестостеронът намалява количеството на клетките в мъжкия мозък, от които зависи склонността да се приказва. Споменатият хормон влияе негативно и върху способността на мъжа да слуша. Мъжете често „изключват” при разговор със съпругите и приятелките си. Изобилието на думи обаче не означава, че жените предават с тяхна помощ повече информация. Доказано е, че 2/3 от женската реч се изчерпва за изразяването но емоциите. Останалата 1/3 е опит за формулиране на мислите.