Данаил Папазов щял да разкрие кой печели от декодерите за цифровия сигнал
IT-министерството обеща да оповести данните за поръчката на 86 хил. устройства
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) официално обеща да оповести колко и кои фирми са подали оферти за доставка на декодиращи устройства за улавяне на цифров сигнал за елефизорите на социално слабите.
Става дума за втория „снабдителен етап“, а обществената поръчка е за доставка на общо 86 хил. декодера за най-бедните у нас.
Срокът за изключване на аналоговия сигнал за ефирната телевизия в страната бе удължен за след 1 септември 2013 г., тъй като липсват обещаните от трето поредно поравителство (след Тройната коалиция и ГЕРБ) декодери. Очаква се изключването на сигнала да бъде „поетапно“, а решенията се предвижда да се вземат "по време на изпълнение на процедурите" – тоест според ситуацията.
МТИТС все още няма обявени крайни срокове. Идеята е процедурата да протече „максимално бързо“, но първо трябвало да се снябдят хората с нужните декодери. Устройствата щели да бъдат раздадени в Югозападния, Югоизточния, Северния Централен район и във всички райони на Столична община, с изключение на „Оборище" (не е ясно защо не и „Лозенец“ или „Бояна“ например – бел. авт.).
Датата на прекратяването на аналоговия сигнал се очаква да бъде обявена в последните дни на август и да бъде съобразена с графика на за доставка на декодерите за социално слабите. За целта министърът на транспорта на ГЕРБ Ивайло Московски осигури 17 млн. лв., които според неговия наследник на поста Данаил Папазов били „само на хартия“.
Междувременно целият процес за първия етап на цифровизацията в България е закъснял с над година и половина и е на път да надскочи проекта на МТИТС за „Дунав мост 2“ по изоставане от графика. Освен липсата на организация от страна на ресорното ведомство на Данаил Папазов, непрекъснатите корупционни схеми с цел контрол на мултиплексите от свързаните с Корпоративна търговска банка (КТБ) дружества допълнително оскъпяват, а следователно и забавят пускането на цифровия сигнал.