Дани Каназирева пред ПИК: Ликвидираме случаите с размотаване на пациенти из болниците в Пловдив, взехме решение! Не приемам при 20 лечебни заведения линейките с болни да обикалят
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Разпространението и лечението на COVID-19 в Пловдив и областта провокира редица въпроси през последните седмици. Във втория по големия град в България имаха идея да разкрият и първата изцяло COVID болница в страната. Именно под тепетата се стигна и до няколко скандални случая на размотаване на пациенти из болниците, довело и до тяхната смърт.
Как ще бъде решен проблемът с предотвратяването на подобни ситуации, намалява ли броят на заразените в Пловдив и областта?
ПИК потърси отговор на тези въпроси от областния управител Дани Каназирева, която оглавява и Областния медицински щаб.
-Г-жо Каназирева, каква е тенденцията за разпространението на коронавируса в Пловдив и областта?
- През последните 10 дни наблюдаваме известно забавяне, т. е хоризонтална ни е правата, ако мога така да се изразя. Дори по данни на РЗИ от днес се наблюдава лек спад. Освен това, например от уикенда досега излекуваните са 382-ма. Забелязваме и намаляване на новорегистрираните положителни проби сред медицинския персонал.
- Проведохте поредно заседание на Областния медицински щаб днес. Какви решения взехте?
- Запазваме хоспитализацията на пациенти от „Спешна помощ“. Те се движат между 20 и 30 за денонощие. И ги запазваме. Разбира се, друго, което мога да кажа от днешното решение е, че взехме решение да имаме гарантиран брой легла за пациенти от „Спешна помощ“. Разкритите легла в 20 болници в Пловдивска област са 1100. Десет от лечебните заведения са частни, общинските са 6, а държавните са 4. От въпросните 1100 малко над 80 ще бъдат гарантирани и налични ежедневно за болни транспортирани от „Спешна помощ“, тъй като и по показания на директора на „Спешна помощ“ това са най-тежките случаи, предимно на възрастни хора и то с хронични заболявания. Затова тяхната хоспитализация трябва да бъде обезпечена. Няма как като областен управител да се съглася, че при толкова много легла и при 20 болници, от които 4 са извън Пловдив. Не мога да се съглася, че „Спешна помощ“ трябва да обикаля болници и да има върнати линейки. Затова беше взето и това решение. То е прието от всички болници, тъй като обсъждахме два варианта. Първият вариант бе да има 6 дежурни болници за хоспитализация само от „Спешна помощ, а останалите 9 лечебни заведения в Пловдив да бъдат налични за хора, които се придвижват само до болницата. Другият вариант бе да бъде гарантиран минимум легла за „Спешна помощ“ във всяка една от болниците в града. Спряхме се на втория вариант. По този начин, както казах малко над 80 легла ще бъдат за пациенти от „Спешна помощ, а останалите близо 1000 легла ще останат за хора, отиващи сами до болницата. По този начин ще регулираме и постоянното увеличаване на броя на леглата, защото няма как до безкрайност те да се увеличават, защото това респективно поставя в риск пациентите с други заболявания, които също трябва да гарантираме.
- Доколкото разбирам, целта на това решение е да не се стига до размотаването на пациенти по болниците, заради което имаше няколко фатални случая, получили и широк отзвук по цялата страна …
- Направо ще го ликвидираме, ако се спазва заповедта. Спазва ли се, няма да има такова обикаляне. През последната седмица наблюдаваме и баланс между хоспитализации и дехоспитализации, т.е дехоспитализации са повече от хоспитализациите, което е важно.
- В края на миналата седмица влязоха в сила нови противоепидемични мерки, като такива бяха въведени и със заповед на кмета на Пловдив. Какво се забелязва от тогава насам, включително и спазват ли се мерките в града и в областта?
- Много е рано още да го говорим. Ние следим последните десет дни. При нас учениците вече от доста време не са били на училище и пак казвам, че последните 10 дни наблюдаваме забавяне, т.е нямаме покачване, дори от РЗИ отчитат лек спад от днешна дата.
- Какво показват проверките за спазване на противоепидемичните мерки – има ли спад на нарушенията?
- Ежедневно се извършват проверки. Мисля, че имаше в „Столипиново“ две проверки, при които бяха констатирани нарушения, но като общо нямаме сериозни случаи на нарушаване на заповедна на здравния министър.
- Има ли конкретен район в Пловдив или в областта, където мерките се нарушават най-масово и системно?
- Не. Все още не. Към момента няма как да кажем само 2 дни след въвеждането им.
- Какво се случва по отношение на казусите, свързани с починалите пациенти заради размотаването им из болниците?
- По този въпрос трябва да попитате болниците или РЗИ.
-С каква информация разполагате вие по тези случаи, които са оприличени и като скандални?
- Става въпрос за организацията на наистина много лечебни заведения, както казах 20 на брой. Работя с всеки един директор от тези болници, но всички си зависи от организацията, както всеки си я направи в собственото лечебно заведение.
- Надяваме се, че с последното взето решение на Областния медицински щаб повече няма да се стига до подобни случаи.
- Да. Това беше и целта на това предложение и съответно на приетото решение.
- Какво ще се случи в крайна сметка с болница „Св. Мина“, за която имаше идея да се превърне дори в първата COVID болница в България?
- Тази тема я приключихме. Всъщност решението на щаба беше третият етап от създадената организация в област Пловдив. То беше взето със сериозен професионален консенсус от много лекар, директори на болници, РЗИ и лекарския съюз и извършена проверка в самата болница, както и спрямо данните за усложнената епидемиологична ситуация. Реално това беше взето като решение, тъй като тази болница беше най-ниско натоварената и можеше да се преобразува.
Логиката за това беше, че големите болници все пак трябва да бъдат оставени и за пациенти с други заболявания. Отделно от това те поемат спешността на целия регион и ако стане едно пътнотранспортно произшествие, пострадалите се отвеждат в трите големи болници – УМБАЛ „Св. Георги“ на първо място, „Пълмед“ и Окръжна болница.
„Св. Мина“ няма да бъде COVID болница, защото се декларира липса на подготовка.
-Значи всичко по този въпрос е окончателно приключило …
- Да. Изискахме доклад, макар че им изпратихме екипи и от други две болници, но това е. Просто не ми се говори повече по тази тема. Там намаляваме с 60 легла.
- Къде всъщност се получиха пробойните за болница „Св. Мина“.
-Според мен в момента е много лесно да се прехвърля отговорност, но от Медицинския щаб са на мнение, че всеки трябва да носи отговорност за сегашната ситуация и тя трябва да е солидарна и да се носи от всички. Анализи и изводи ще правим след приключване на кризата. Към момента всички трябва да сме обединени с една цел – да бъде направено всичко най-добро за пациента.
- По какъв начин областната управа и медицинският щаб може да следите дали ще се спазва последното решение, касаещо приема на пациенти от „Спешна помощ“?
- Всеки ден получаваме доклад от „Спешна помощ“ за изминалото денонощие . Отделно имаме и онлайн система, в която се отразява цялото движение за заемане и освобождаване на легла по болниците?
- Докъде се простират правомощията ви при констатиране на нарушения на последната приета заповед-решение?
- Единствено сезиране на „Медицински надзор“ и здравния министър, респективно и РЗИ. Също така и Здравната каса, ако има разминаване между броя на посочените легла и данните в НЗОК.
- Ще бъдат ли предприети някакви допълнителни противоепидемични мерки в Пловдив и областта?
-Смятам, че действащите в момента са напълно достатъчни, ако те се спазват, както трябва.
-Какви са личните ви очаквания по отношение на разпространението на коронавируса в Пловдив и областта до 21 декември, когато би трябвало да приключи „частичният локдаун“ в България?
- Очаквам спад. Не искам да давам прогнози, защото ситуацията е динамична, сложна и напрегната. Надявам се да настъпи известно спокойствие в един момент и за лекари, и сестри, и медински персонал.