ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Разбира се". Това заяви пред БГНЕС министърът на външните работи Даниел Митов, отговаряйки на въпрос дали и останалите съседи на Македония трябва да се присъединят към позицията на София за спазването на териториалната цялост на Република Македония.
"Дори вчера, когато бяхме в Тирана, за да поемем председателството на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/, много ясно пред всички държави казахме, че България има намерение да инициира документ – декларация в подкрепа за ненарушимостта на границите в Югоизточна Европа", зави министър Митов. Според него "това е важен акт и стъпка към затвърждаване на регионалното сътрудничество и към гарантирането на териториалната цялост на Република Македония". Кризата в Македония и реформите
"Надявам се на скорошен край на политическата криза в страната, но не мога да правя подобни прогнози. Това, което трябва да се направи обаче, е много силен ангажимент от страна на всички европейски институции, а ние сме призовали за това, Европейски парламент, Еврокомисия, Съвет. Всички трябва да използват институционалното си влияние, за да може Македония колкото е възможно по-бързо да излезе от политическата криза, да се затвори пропастта, която съществува между управляващи и опозиция", заяви ръководителят на българската дипломация. Министър Митов е категоричен, че гражданите на Република Македония имат право на добро управление.
"Последните събития и разкрития от подслушаните разговори ни навеждат на мисълта и на притеснението, че няма как да се реши кризата без да има ясно поета политическа криза и реформи", уточни той.
"Най-важното в случая са реформите", подчерта външният ни министър и добави, че от тях зависи европейското и евроатлантическо бъдеще на Република Македония, което е ясно заявено от всички политически лидери в страната. "Хубавото е, че в рамките на тази политическа криза всички партии застават ясно зад позицията, че Република Македония трябва да бъде член на ЕС и НАТО колкото е възможно по-скоро, но това минава през реформи", каза Митов.
Блокирането на Македония не е продуктивно "Политиката на блокади не е продуктивна", заяви външният министър, коментирайки опитите на някои съседи на Македония да блокират нейното членство в НАТО и ЕС.
"В същия момент, нашите колеги от Република Македония трябва да си дадат сметка, че пътят им към европейско и евроатлантическо членство и интеграция минава през определени изисквания, а едно от тях е изискванията за добросъседски отношения", каза още той. Даниел Митов припомни, че България и Македония преговарят за подписването на договор за добросъседство, по който "бавно и постепенно съществува някакъв напредък". "Аз съм убеден, че ние ще стигнем до съгласие и такъв договор ще бъде подписан", заяви той.