Даниел Митов се срещна с Генералния секретар на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия Ле Луонг Мин
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българският външен министър Даниел Митов бе приет от Генералния секретар на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) г-н Ле Луонг Мин, като срещата се състоя в индонезийската столица Джакарта. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.
По време на разговора министър Митов приветства активната работа на виетнамския дипломат Ле Луонг Мин на поста Генерален секретар на АСЕАН (2013 – 2017 г.), която е доказателство за активната дейност на Виетнам в рамките на организацията. Двамата обсъдиха сътрудничеството между ЕС и АСЕАН, както и теми от международния дневен ред. "България отдава приоритетно значение на отношенията с държавите от Югоизточна Азия предвид динамичното икономическо развитие и ролята на АСЕАН като ядро и двигател на интеграционните процеси в Азиатско-тихоокеанския регион“, заяви министър Митов. Той посочи, че регионът на Югоизточна Азия заема важно място във външната политика на страната ни. „Високо ценим изградените и утвърдени традиции в двустранните отношения, а също и диалога и засиленото партньорство ЕС-АСЕАН в политическата, икономическата и социално-културната сфера“, каза външният министър. От разговора стана ясно, че България взима активно участие в изработването политиките ЕС-АСЕАН, както и при реализирането на практически инициативи, като например Инициативата за сътрудничество Дунав-Меконг. Министър Митов изрази и подкрепата на ЕС за по-нататъшен напредък на регионалната интеграция на АСЕАН, както и за активно развитие на икономическите връзки между двата съюза. ЕС е вторият най-голям външнотърговски партньор на АСЕАН след Китай. Търговският стокообмен между ЕС и АСЕАН през 2014 г. е 182.9 млрд. евро, от които износ на ЕС – 85,1 млрд. евро и внос в ЕС – 97.8 млрд. евро.
Даниел Митов и Ле Луонг Мин обсъдиха още темите за сигурността и миграционните потоци в Европа. Двамата приветстваха разширяването на диалога ЕС-АСЕАН по политически въпроси и в сферата на сигурността, както и перспективите за създаването на свободни търговски зони между двете организации. По време на срещата бе обсъдено и разширяване на сътрудничество в областта на гражданската авиация.