Данъчните отчитат в реално време всяка покупка. Удоволствието - за сметка на фирмите

Икономика

Данъчните отчитат в реално време всяка покупка. Удоволствието - за сметка на фирмите

11100
на 17.02.2018
Данъчните отчитат в реално време всяка покупка. Удоволствието - за сметка на фирмите
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Данъчните ще отчитат в реално време всяка покупка на българите. Това означава, че ако си купим шоколад от кварталния магазин или литър гориво от бензиностанцията, информацията за часа, датата и стойността на покупката ни веднага ще отива в офиса на Националната агенция за приходите (НАП). За целта обаче фирмите ще трябва да подменят касовите си апарати до 30 юни догодина. Това става ясно от приетите вече в края на 2017 г. промени в Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.

препоръчано

Важно е да се отбележи, че различните видове търговци разполагат с различни крайни срокове за подмяна на устройствата. Бензиностанциите и газостанциите трябва да имат нови апарати до края на септември 2018 г., т. е. разполагат с около 7 месеца. За фирмите регистрирани по ДДС пък срокът е края на декември тази година, а за всички останали – 30 юни 2019 г.

Въпреки действащата от години онлайн връзка между касовите апарати и системата на НАП, се оказва, че между 30% и 70% от оборотите изобщо не се отчитат и не стигат до данъчната агенция. Освен това данните за всички покупки са се отчитали на края на деня, след приключването на дневния финансов отчет. За да се промени тази практика ще трябва да се сменят всички устройства в страната, за да може веднага след покупката информацията да пристига в НАП в реално време.

Втората причина е изискването за т.нар. QR код. Чрез него всеки потребител ще може да провери дали закупеният от него артикул или услуга са отчетени пред данъчните.

За новото изискване се разбра след скандал в бюджетната комисия в парламента, която се събра във четвъртък, за да обсъди на второ четене промени в Закона за ДДС. Според разяснения на представители от НАП промените ще засегнат около 400 хил. устройства. От пресцентъра на данъчните разясниха за „Монитор“, че може да не се наложи на всички компании да се снабдят с нова техника, а някои от тях да бъдат само „доработени“, т.е. да им се сложи нов софтуер.

При положение че по-евтините апарати струват по около 300 лв. това означава, че бизнесът трябва да инвестира около 120 млн. лв., за да изпълни новото изискване, пресметна председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.

От мотивите към наредбата на министерството на финансите става ясно, че оцененият разход за бизнеса е 122 млн. лв. Освен това е разписано, че бюджетът очаква положителен ефект от измененията под формата на увеличени с 10% приходи от ДДС, тоест допълнителни 150 млн. лв.

Заради проблема, освен че предстои подмяна на касовите апарати, със законовите промени се въвеждат и куп изисквания към фискалния софтуер. Търговците вече ще могат да работят само с конкретни видове софтуер обявени в списък на НАП.

Счетоводител каза пред „Монитор“, че промените ще доведат до сериозни трудности на бизнеса, като ще трябва и счетоводителите да сменят програмите, с които работят. От друга страна обаче според специалистите по счетоводство тази практика вече е въведена и в други европейски страни и за да сме на едно ниво с европейците, ще трябва да направим и тази крачка.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите
ПИК TV x
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК