Това ще стане чрез система за филтриране на сайтовете, която в момента действа при онлайн хазарта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сайтовете за споделено пътуване ще бъдат проследявани за това дали чрез тях незаконни превозвачи не си набират пътници. Това ще стане чрез система за филтриране на сайтовете, която в момента действа при онлайн хазарта.
Предложението идва от Министерството на финансите и беше представено пред превозвачите по време на срещата им в НС с вътрешния, транспортния и регионалния министър, пише "Монитор".
По данни на превозвачите сивият сектор в пътническите превози у нас е 50 на сто, като от тях едва 5 на сто се падат на споделените пътувания. Според автобусните фирми един от начините за проверка е при второ публикуване на обяви за споделено пътуване в рамките на един месец този, който си търси спътници, да бъде проверяван от МВР. Такава е практиката в други европейски държави като Германия.
Друг начин за борба със сивия сектор, който ще бъде проучван от МВР, е дали незаконните превозвачи да бъдат наказвани със затвор или само да отнасят глоби. По данни на МВР за миналата година има образувани 70 досъдебни производства за незаконни превози, по които обвиняеми са 40 човека.
Транспортният министър Ивайло Московски обяви, че до месец ще бъде готов анализ за създаване на единен орган, който да контролира всичко по пътищата.
По друго искане на превозвачите за това да бъдат компенсирани при въвеждането на тол системата или да останат с винетки, регионалният министър Лиляна Павлова обясни, че се разглежда и идеята колите с от 6 до 8 места да се таксуват като автобуси.