Девет процента от американците смятат, че ваксините са опасни за здравето на децата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Само 9 на сто от американците, независимо дали са демократи или републиканци, смятат, че ваксините са опасни за здравето на децата. Това сочат резултатите от национална анкета, публикувана вчера в момент, когато в Съединените щати има опасност от епидемия на едра шарка, предаде Франс прес. Голямо мнозинство - 83 на сто от анкетираните от изследователския център Пю през януари, са на мнение, че ваксини като тези срещу рубеолата и заушката са безопасни за децата с добро здраве.
Дебатите за безвредността на ваксините се възобновиха в Съединените щати, където над 100 случая на едра шарка бяха регистрирани в 14 щата през последните седмици, след като бе обявено, че тази болест е изкоренена през 2000 г. Някои родители обаче смятат, че ваксините са опасни, а част от най-консервативните републиканци в Конгреса заемат двусмислени позиции по въпроса. Институтът Пю установи различия в нагласите у хората с по-ниска степен на образование и у младите, които са по-склонни да смятат, че ваксините крият рискове.
Около девет души от десет с висше образование са на мнение, че ваксините са безопасни, а при хората с по-ниско образование процентът е 77. Това мнение споделят 90 на сто от анкетираните на възраст 50 и над 50 години, 81 на сто на възраст между 30 и 49 години и 77 на сто на възраст от 18 до 29 години. 68 на сто от участниците в анкетата смятат, че обществеността и учените (68 на сто) подкрепят задължителното ваксиниране на децата, а 30 процента са на мнение, че родителите трябва да решават дали децата им да бъдат ваксинирани.


