ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън назначи днес 26 свои поддръжници в горната камара на британския парламент, разпалвайки отново критики срещу институцията, която от дълго време е смятана за недемократична и елитарна, предаде Ройтерс.
Премиерът на Великобритания има правото да запълва редиците на Камарата на лордовете с политически назначения. Със своите 826 членове в момента, тя е вторият най-голям законодателен орган в света след Общокитайското събрание на народните представители. Много лордове имат доживотни мандати.
Камерън разполага с мнозинство в излъчваната на избори 650-местна Камара на представителите (долна камара), но не и в тази на лордовете. Целта на днешните назначения е неговата Консервативна партия да прокарва закони, без да бъдат блокирани, изменяни или разводнявани.
В списъка присъстват бивши депутати, партийни съветници, хора от бизнеса, включително Уилям Хейг, който е бивш външен министър.
Ставащата все по-скъпа издръжка на горната камара, чиито членове получават до 300 лири стерлинги на ден за това, че заседават в парламента, предизвика призиви за реформа и дори за пълното й закриване, особено във време на ограничения на заплатите в бюджетния сектор и съкращаване на разходите. Новите попълнения ще струват на държавната хазна 1,2 милиона лири годишно по изчисления на изпълнителната директорка на неправителствената организация "Дружество за избирателна реформа", пише БТА.
За периода 2014-2015 г. Камарата на Лордовете е струвала общо 94,4 милиона лири, посочва парламентарен доклад.
"Във време, когато семействата се борят да свържат двата края, торите поставят приятелчетата си преди страната", каза говорителката на Лейбъристката партия Луси Пауъл.
Освен 26-те консервативни лордове, Камерън назначи днес осем лейбъристи и единайсет либералдемократи в горната камара.