Британският премиер върви по стъпките на Барак Обама, призовава за шистова революция
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън лично се застъпи за атакуваната по целия свят технология за добив на газ чрез фракинг и така последва опита на американския си колега Барак Обама – един от основните застъпници на шистовата революция.
В своя собствена публикация за популярния британски всекидневник The Daily Telegraph („Дейли телеграф”) министър-председателят настоя жителите на Южна Англия да приемат „хидравличното разбиване за доброто на страната“.
Той убеждава народа си да погледне от прагматична гледна точка на евентуалните изгоди от шистовия газ. „Ако не подкрепим тази технология, губим чудесна възможност да помогнем на семействата да плащат сметките си и да направим страната си по-конкурентоспособна”, пише в статията си за таблоида премиерът.
Според него шистовата индустрия е гаранция за наличие на евтин енергоизточник за Великобритания в следващите години. „Всички ние сме заедно в битката за източници на по-евтина енергия за страната“, подчертава още той.
Дейвид Камерън изброява икономическите ползи от добива на шистов газ като „по-евтини сметки за милиони абонати, десетки хиляди работни места и подем за общините“. Естествено, премиерът има предвид предимно онези общини, които се намират над мащабните находища от шистов газ.
Премиерът също така засяга и най-големия проблем, който пречи на реалния добив в промишлени обеми – притесненията на еколозите от евентуални щети за околната среда в места с интензивен добив. Междувременно именно британските учени първи в Европа предоставиха доказателства за преувеличаването на евентуални вреди от проучванията и добива на това неконвенционално гориво – сред техните разкрития е това, че реално подобни находища не създават земетресения, както се твърдеше досега.
Най-вероятно именно уверенията на британските учени позволиха на Дейвид Камерън в статията си за „Дейли Телеграф“ да обещае, че франкингът „няма да нанесе щети на природата и ще доведе до незначителна промяна в пейзажа” на Острова.