ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мигрантският въпрос остава една от основните причини за раздора между Брюксел и източните членки от ЕС. Сега страните, отказващи да приемат мигрантските квоти, са заплашвани със санкции и глоби. Депутати от Чехия разказват пред руския вестник „Известия“, че политиката на санкции е безперспективна, пише "Фокус". Пред ЕС остава въпроса дали да отстъпи или да упражни натиск, предизвиквайки така ескалация на дезинтеграционните процеси в обединението.
Според разработените от ЕС квоти Прага трябва да разреши достъпа на 2600 мигранти тази година. Чехия е приела до момента едва 12 души. Вътрешният министър на страната Милан Хованец посочи, че страната не възнамерява да приема повече бежанци и че предпочита да плати глоба на Брюксел, отколкото да отваря врати пред потока мигранти.
„Поддържам позицията на министъра по въпроса и съм уверен, че повечето чешки депутати ще се изкажат и против квотите, но и против санкциите“, посочи пред изданието депутатът от чешкия парламент Ярослав Голик. „Чехия е суверенна държава и никой не може да ни казва кой да приемаме. Бежанският проблем разделя ЕС, защото в Брюксел не искат да разберат две ключови неща: квотите само ще провокират нелегалната миграция и обединението трябва да съществува на принципа на доброволността, а не на принудата“, добави той.
Чехия, Словакия, Унгария и Полша са против принудителното разпределение на мигранти на тяхна територия. Източноевропейските държави имат аргументирана позиция по въпроса и мога да установят свои правила. На Брюксел ще му се наложи да се договаря с тези страни. „Чехия пуска на своя територия единствено семейства с деца, пристигнали от страни, където животът им е под опасност. Не трябва да се пускат мъже-единаци“, заяви чешкият евродепутат Томаш Едеховски.