Депутатът от ГЕРБ Методи Андреев пред ПИК: Няма нова коалиция, има нова опозиция и тя е националсоциалистическа!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Методи Андреев е депутат от ГЕРБ в сегашния парламент. Той беше председател на Комисията по досиетата, избрана от тогавашното Народно събрание през 2001 год. Инициатор е за подготовка на закон за лустрацията на служителите от бившата "Държавна сигурност".
Поискаме неговото мнение за последните скандали около приемането на дълга от 16 млрд лв.
Интервю на Албена Борисова
- Може ли да говорим за нова коалиция в управлението, господин Андреев, след гласуването на заема от 16 млрд. лв.?
- Няма нова коалиция. Има нова опозиция. И тя е националсоциалистическа между БСП и "Атака". Никой не може да забрани на ДПС да подкрепи едно оповестено и ясно обяснено решение. Може ли, например, аз да ви забраня да ми правите интервю?! Не можете, това е ваше право. Интересният въпрос е, защо сутринта бяха на едно мнение, а следобяд бяха вече на друго. Това е интересният въпрос.
- Имаше ли купуване на парламентарни групи, в каквото ви обвини опозицията?
- Ама ние в никакъв случай не можем да купим ДПС. Как го виждате това? Много скъпо ще ни излезе. А при АБВ - там има някакъв вътрешнополитически проблем. Но не съм съгласен с моя "приятел" Радан Кунев (б.а. - има предвид лидера на ДПС Радан Кънев, но нарочно го нарича така, вероятно за да подчертае коалиционната му близост с Меглена Кунева), че сега по-лесно дишал, защото нямало да го има агент Гоце. Не знам как диша с Румен Петков?!
- Докога ще продължаваме с тези агенти? Кажете ми вие като инициатор за на закон за лустрацията на служителите от бившата ДС?
- Аз 15 г. съм воювал с агент Гоце. Нищо не съм работил с него. А и съм един от първите, които съм казал, че Георги Първанов е агент Гоце. Тази коалиция сега се получи от необходимостта България да има стабилно управление. Аз не казвам, че тя е най-добрата. Естествената е вътрешната, от партиите от ЕНП. Всичко извън нея са политически сили, които подкрепят определени решения. Например Патриотичният фронт не подкрепи въпроса със заема, но това не значи, че той напуска коалицията. Както и не значи, че ДПС с подкрепата си влиза в коалицията.
- Каква е прогнозата Ви, какво ще се случи по-нататък?
- След като парламентът реши със солидно мнозинство да вземе заем, е ясно, че стратегията на този парламент отива за четири години. За да не се превърне този заем в огромен дефицит, са необходими реформи. И сега започват реформите.
- Какво печели България от този заем?
- Ясно е, че от заем никой не печели. Печалбата на България е, че й се дава глътка въздух по желание и при политическа воля, за да има 3-4 г. стабилност. Трябва да се връщат 12 млрд лв., включително оставен от Милен Велчев дълг, в това число и от времето на Тодор Живков... Няма как тези пари да не бъдат плащани. Иначе трябва да се върнем в Лукановото време. Помните ли кактво направи Луканов навремето? Държавата вземаше дълг чрез своите държавни предприятия само от частни банки. И защо? Защото ако вземете дълг от държавна банка, е възможно при взаимна договорка част от него да бъде опростен. Частна банка дълг не опрощава. И какво се случи? След като се взеха дългове от частни банки, Луканов какво направи? Прехвърли дълга от държавните предприятия на държавата, а след това сметките им бяха източени по линия на външнотърговските дружества. Парите попаднаха в един тогава още неизвестен елит. И така мафията си купи държавата още в началото на демокрацията. Заедно с бащите и дядовците, които са в националсоциалистическата коалиция на БСП и "Атака".
- Години наред говорим как държавата трябва да си откъсне опашката и да се освободи от мафията. Ще стане ли някога това?
- Аз все се надявах, че БСП ще си откъснат по най-нормалния начин опашката и ще отидат в социалдемократическа посока. Лошото е, че те стават стратегически съюзници на "Атака". Това е израстване на нова опашка.
- С вашата коалиция какво ще стане?
- Радан Кънев ми е ясно защо гласува против. Като изключим това, че си осигури да ходи по-често в медиите да обяснява защо е направи така, той даде сигнал, че ако след тегленето на този заем не започнат реформи, той няма да одобри такава политика. А при патриотите нещата са ясни. Основният мотив е, че те смятат, че много късно са информирани и се чувстват засегнати. А при ДПС също нещата са ясни. Техните избиратели нямат значение. Те са българските роми, горе-долу така се оформят. Дали ще гласуват против, или за, за тях няма никакво значение. Тяхната позиция винаги е стратегическа. Лошото е когато във вътрешния кръг няма съгласие. А външните партньори само подкрепят политиките. В коалиционното споразумение не е било включено тегленето на дълг. Защото тогава никой не е знаел какво е състоянието на държавата.