Андрей Райчев е роден в София през 1955 г. Завършил е философия и социология в СУ „Св. Климент Охридски”. На 33 години става директор на Института по изследвания на младежта.
През 1990 г. основава НЦИОМ и става негов директор. От 1991 г. е собственик и директор на „Галъп”.
- Преди време казахте, че избирането на Сергей Станишев за президент на ПЕС променя картата на изборите. Защо, г-н Райчев?
- Защото БСП рязко се мобилизира. Представете си, че ЦСКА се добира до финал за някаква купа. Левскарите все пак изпитват уважение и известно време мълчат. Не им е удобно да кажат, че очевидно това е голям успех. И, второ, самите цесекари са в пълна мобилизация, ходят на стадиона, викат, радват се. Така се случва и с избирането на Сергей Станишев за президент на ПЕС – БСП усилва своите привърженици и леко неутрализира противниците.
Но най-важното - с избирането на Станишев за лидер на ПЕС той получава сертификат, че не е корумпиран. Изключено е човек, който е реално корумпиран, да бъде сложен на пост, където евентуален скандал би донесъл поражение на всички европейски социалисти.
- В същото време в парламента беше създадена извънредна комисия, която разследва „корупция по високите етажи” и се захвана именно със сделките на тройната коалиция...
- Първо, такава комисия, която се явява четири години по-късно, е опит да се претопли манджа. Тази манджа я ядохме първите две години на ГЕРБ. Още тогава им казах, че сатанизацията на тройната коалиция няма да им донесе нищо добро в стратегически план. И сега те ще има да сърбат отново тази попара. Опитът да направят нещо, за да покажат колко корумпирани са били предишните управляващи, е жалък, несъстоятелен, той няма да доведе до нищо. Но
ГЕРБ все трябва да правят нещо.
- Темата на деня е Бюджет 2013 и по-точно данък „десятък” върху лихвите на влоговете. Трябва ли да има такъв налог?
- Може да се учудите, но смятам, че този данък е абсолютно справедлив. Не разбирам защо един човек, когато отиде да копае и вземе 1000 лв., трябва да даде 100 лв. данък на държавата, а ако получи 1000 лв. лихва, не трябва да даде 100 лв. Това е капитал, това е нетрудов доход и той трябва да има поне толкова данък, колкото трудовите доходи. Чуваме грозен писък: Какво ще правят хората с 1000 лв. влог?! Ето ви простата аритметика: той има 1000 лв. влог, 50 лв. му е лихвата, 5 лв. му е данъкът на година. Разделено на 12, става 40 ст. на месец. С толкова ще бъде засегнат този човек – 40 ст. на месец. А се вдигна врява, че едва ли не се задава някакво страшно ограбване Нищо подобно. Българинът отдавна е излъган с вдигането на тока, парното, бензина... Десетките монополи са му взели много повече от тези 40 ст. И сега отиваме на другата хипотеза – лицето Х има 2 млн. лв. Това лице печели 100 000 лв. лихва. Е, защо да не си плати данък. Това не е трудов доход.
- Но ако лицето Х реши да изтегли милионите си, няма ли да пострада банката?
- Лицето Х да загуби 100 хил. лв. лихва заради 20-те хиляди данък? Това няма да се случи. Само
плашат кокошките. Навремето в България не се въведе данък върху лихвите поради обстоятелството, че левът гореше и лихвите спасяваха левчето. Но вижте, не става дума за данък върху самия депозит, а само върху дохода. И не виждам никаква логика българите, които работят, да плащат данъци, а българите, които получават лихви – да не плащат. Защо?
Това е психиката на обикновения човечец, който не разбира, че са го ограбили не с въпросните 40 ст. В сметката за тока му пише 100 лв., а за такси и таксички му взимат още толкова пари. Това е истинското разбойничество. А тези 100 лв., прибавени към сметката ни, не отиват в бюджета. Те отиват директно при маймунополиста Маймунополистът е човекът, който ни разкатава фамилията.
- Не е ли твърде оптимистично държава с неработеща икономика да си определя харчове за 31 млрд. лева?
- От времето на хан Аспарух не сме имали толкова скъпа държава. При Костов бюджетът е 19 млрд. лв., при Станишев – 24 млрд., а бюджетът за 2013 г. е 31 млрд. лв. Държавата ще изхарчи 31 млрд. лв. наши пари. Сметнете ги върху 8 млн. души и ще видите - 4 хил. лв. на човек. Това е абсурдно. Освен това липсва най-важното – отчет колко струват на държавата прословутите пътища. Борисов казва: „Аз ви правя магистрали! Аз дадох 200 млн.! Аз намерих 50 млн.”. Първо, той нищо не е намерил. Той ги е намерил в нашия джоб. И, второ, колко струва всичко, не се казва. Играем на „тука има, тука нема”, по-точно на „тука нема”. Хайде, съгласен съм, че България трябва да направи магистрали, но със сигурност не искам 60 000 полицаи. От които, между другото, 30 000 са на улицата, а останалите 30 000 си работят нещо по кабинетите. Ето сега ще има разправия за тези 100 млн. лева, а разправия за 1милиард и 200 милиона, които даваме на МВР, няма.
- Последните социологически изследвания показват, че почти всеки втори българин вече не вярва на днешните управляващи. Накъде върви ГЕРБ?
- Трудно е да се каже, защото
ГЕРБ не е рационален избор.
ГЕРБ е емоционален избор. В момента все още обичат Бойко Борисов, разлюбването обаче е очевиден процес, особено във връзка с джоба. И дали ще спре на 20%, или на 15% ще видим догодина.
- Очертават ли се вече основните и резервните играчи за парламентарния вот?
- ЦСКА и „Левски” – БСП и ГЕРБ. От тях ще бъде излъчен бъдещият шампион и вицешампион. Въпросът е кой е на първо и кой - на второ място. Те не са резервни играчи. Нито Меглена Кунева е резервен играч. По всичко личи, че тя ще спечели между 300 хил. и 500 хил. на следващите избори. И Ахмед Доган не е от резервите. Той със сигурност ще води борба с г-жа Кунева за третото място. Най-важният сюжет обаче е кой друг ще влезе в "А" група, тоест в парламента. Първата възможност са сините. При добро и умно изиграване на картите, при компромиси, които биха могли да постигнат, те имат шанс. Шанс има и някоя националистическа формация. И най-сетне теоретическа възможност да мине парламентарната летва има и някоя от необичайните малки партии - на Яне Янев и Марешки. Възможността те да влязат обаче е най-малка, почти нулева, но има такава. Да се появи друга партия, ми се вижда неправдоподобно.
- Ако догодина се окажем в ситуацията от август 2005 г., когато с мъка беше съставено правителство, каква ще бъде следващата „тройна” коалиция?
- Ако нещо е сигурно, то това е, че
ГЕРБ няма да има никакви възможности да управлява еднолично. Но едва ли ще има тройна коалиция. По всяка вероятност ще направят нещо като правителство на
националното спасение антикризисен кабинет, програма... Абсолютно случайно е, че в момента
ГЕРБ управлява без коалиция. Причината са грубите грешки на неговите противници на изборите през 2009-а, които просто му подариха 15 места с мажоритарните елементи. После започнаха да се разпадат групите и
ГЕРБ получиха още инжекции от независимите депутати. И така удържаха положението. Но това е поради слабата игра на противниците. Което няма да се повтори, надявам се. Изборите ще си бъдат нормални - пропорционални, и няма никакъв шанс нито ГЕРБ, нито БСП да вземат властта без каквато и да било коалиция.