ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Има опасения, че най-малко 30 деца, повечето от които британски, са заченати чрез инвитро лечение в Северен Кипър, използвайки грешни донори на семенна течност или яйцеклетки, показва разследване на Би Би Си.
Във всеки един от случаите родителите подозират, че не са получили избраните от тях внимателно анонимни донори въз основа на информация като медицинската им история, външен вид, личност, образование и хобита. Споменатите случаи идват след като по-рано тази година Би Би Си съобщи за първите седем подобни случая. Половината от 30-те деца са родени при процедури в една клиника – центъра за инвитро оплождане Dogus. Трима от обвинените лекари отрекоха да има нарушения в клиниката, но не отговориха на въпросите на Би Би Си.
Медията отбеляза, че в Северен Кипър - територия, където законите на Европейския съюз не се прилагат и която е законно призната само от Турция - клиниките са слабо регулирани и обещават на пациентите ниски цени, висок процент на успех и широк избор от донори на семенна течност и яйцеклетки. Окупираната от Турция територия е една от най-популярните дестинации за британци, търсещи лечение на безплодие в чужбина.
Министерството на здравеопазването на Северен Кипър заяви, че е започнало официално разследване.


