BG EN

Джон Кери към Израел: Егати прецизната операция

СВЕТЪТ ДНЕС

Джон Кери към Израел: Егати прецизната операция

5843
на 21.07.2014
Джон Кери към Израел: Егати прецизната операция
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Държавният секретар на САЩ Джон Кери сгафи за втори път за по-малко от 3 месеца с критично изявление спрямо Израел.

препоръчано

“Егати прецизната операция!”, възкликна той в телефонен разговор със съветника си Джонатан Файнър, докато чакаше да бъде интервюиран по “Фокс нюз”. Един от микрофоните в студиото обаче се оказа включен и думите на Кери се чуха ясно, пише "Труд".

Малко по-рано израелският премиер Бенямин Нетаняху обясни по Си Ен Ен, че военните удари в ивицата Газа, чиито жертви вече надхвърлят 500, са “премерен” отговор на ракетните атаки на Хамас срещу Израел. “Опитваме се да сме колкото можем по-прецизни, а Хамас се радва, че има все повече трупове - за тях те са много телегенични”, обясни Нетаняху.

Водещият от “Фокс нюз” веднага притисна Кери с въпрос дали смята, че Израел е стигнал твърде далече с операцията си в Газа. Дипломат №1 на САЩ обаче се оправда, че е реагирал както всеки би реагирал при смъртта на невинни цивилни. Но подчерта, че не приема твърденията, че срещу палестинците се извършва клане и престъпление срещу човечеството: “Израел има право да се защитава!”.

Не стана ясно дали и как Нетаняху е реагирал на микрофонния гаф на Кери. Израелският премиер не коментира публично и след като в края на април т.г. държавният секретар разгневи еврейското лоби във Вашингтон с уж конфиденциално изявление на заседание на влиятелната Тристранна комисия. Тогава той каза, че ако Нетаняху не приеме условията на мирните преговори с палестинците, Израел ще се превърне в страна на апартейда.

Еврейската държава не показа с нищо вчера, че възнамерява да намали интензивността на бойните действия в Газа, въпреки че в неделя там бяха убити над 140 палестинци. 72-ма от тях загинаха в селището Шеджаия, което според Нетаняху било “гнездо на терористи”. А Арабската лига нарече атаката в Шеджаия военно престъпление.

Загинаха и 13 израелски войници, двама от които и с американско гражданство. Толкова загуби израелската армия не даде през цялата си триседмична сухопътна офанзива в Газа през 2008-2009 г.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ
ПИК TV x
ТЕЖКИ ВРЕМЕНА! От ИТН след хвърлената оставка на кабинета: Бащите на хаоса са Асен Василев, Ивайло Мирчев, Радостин Василев, Костадин Костадинов и Ивелин Михайлов (ВИДЕО) ТЕЖКИ ВРЕМЕНА! От ИТН след хвърлената оставка на кабинета: Бащите на хаоса са Асен Василев, Ивайло Мирчев, Радостин Василев, Костадин Костадинов и Ивелин Михайлов (ВИДЕО)
ново
Днес: 105
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК