Диетоложката проф. Донка Байкова само в ПИК: Как да ядем и пием, за да нямаме проблеми по Коледа и Нова година
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-известната наша диетоложка, проф. Донка Байкова, която ръководи на катедра "Превантивна медицина" към факултет "Обществено здраве" на Медицинския университет в София, даде пред ПИК ценни съвети преди началото на обилните празнични трапези.
- Проф. Байкова, как най-успешно да „пробягаме“ кулинарния маратон, който започва от Коледа и свършва чак на Ивановден?
- Да, маратонът започва с Бъдни вечер, когато на трапезата са само постни ястия. Това е българска традиция, в другите страни на тази вечер се ядат белтъчни храни – месо и т. н.
На нашата трапеза са постни, но 7 или 9, дори 11 вида ястия, което е свързано с пожеланието за благоденствие и просперитет на семейството. Въпреки че са постни, тези храни трябва да се приемат „на нива“.
- Какво имате предвид?
- Между поемането на всеки вид храна трябва да има от 30 минути до 1 час интервал, за да може организмът ни да се справи с храносмилането. Така на Бъдни вечер е добре да започнем със зеленчукова салата, за да подготвим перисталтиката на червата. Дори преди нея може да се изпие чаша билков чай с лимон с мед или фреш от портокал. Така подготвяме стомашно-чревния тракт да придвижва следващите приети храни по-ефективно към дебелото черво.
- Тези 30-минутни интервали след всяко блюдо ли трябва да се спазват?
- Да. Например вторият важен момент на Бъдни вечер – разчупването на питката с късметите, нека да е 30 до 60 минути след салатата – тя може не само да е зеленчукова, но и плодова, богата на фибри... Препоръчвам да е от сезонни зеленчуци – ряпа, зеле, моркови, цвекло, а не парникови домати и краставици.
Отново поне половин час пауза след питката, за да се сервира основното ястие. На Бъдни вечер това ще са постни сърмички с ориз или пълнени чушки с боб, а на Коледа ще бъде месо – свински пържоли или пуйка, или пилешко...
Подчертавам – основното ястие и постното, и местното, трябва да се гарнират със зеленчуци – пак сезонни. А не с въглехидратна гарнитура – картофи, ориз. Тя е важно да бъде лека, а не въглехидратна!
- И туршията ли отричате?
- Не, но за туршията искам да бъде изкисната, ако е солена! Защото солта ще доведе до допълнителен риск – солта задържа водата, което ще повиши допълнително кръвното налягане.
От останалите ястия на трапезата – на Бъдни вечер и Коледа, препоръчвам да се опита само по една хапка заради традицията, не повече. И то с интервал от основното ястие.
Най-накрая десертът трябва да е лек и да е на плодова основа във всички празнични дни! Недейте да се обременявате допълнително с маслени сладкиши, на богати на ядки и сухи плодове десерти, на краве масло и т. н.!
Ако все пак сте приготвили такъв десерт – поднесете го като абсолютно отделна, ритуална подкрепителна храна към чай или кафе.
- Има ли друга хитрост да си овладеем лакомията?
- Има. Домакините трябва да отсервират по-често ястията и кулинарните шедьоври от трапезата, макар традицията да изисква всичко да стои на масата. Защото ние сме гладни не само със стомаха, но и със зрителния си анализатор. И посягаме към блюдата непрекъснато.
Интервалите между различните храни са необходими, защото за усвояването им е отговорна отделна ензимна система и организмът трябва да я произведе. А в режим на свръххранене възниква риск от здравен проблем – възпалителен процес, може да си докараме гастрит, енетроколит. И тъй като ще бъде най-натоварена задстомашната жлеза, панкреаса, възниква риск и, не дай си боже, от панкреатит.
Как хем да пием алкохол, хем да избегнем проблеми с черния дроб – очаквайте във втората част на интервюто с проф. Донка Байкова.