Дизайнерката на комплекта "Йога карти" Божана Нешева: Исках продуктът да бъде ювелирно бижу - магнетично и екзотично
За първи път у нас!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Уникалният, красив и изключително полезен комплект от 40 йога карти с изображения и обяснения на основните асани в древната практика ще бъде на вестникарските павилиони в столицата в сряда, а в четвъртък ще можете да го намерите в цялата страна - както по павилионите, така и в книжарниците. Практичната кутия, която ще се продава само за 9,99 лв., освен картите съдържа и книжката "Йога идеи". Тя дава отговори на основни въпроси и съвети за начина, по който да действате сами у дома си. Предимството на йога картите пред уроците по йога с учител и група са, че може да се отдадете на това занимание сами, по всяко време, без да плащате солено за всеки час от специален курс. Освен това картите ще ви дадат свободата да се посветите на йога насаме - като средство за самовлъглъбяване, което е една от нейните цели. Картите са разделени на три нива на трудност - за начинаещи, средно напреднали и напреднали, т.е. - подходящи за всички, дори за новаците. Можете да ги подреждате по различен начин всеки път и да си съставяте различни програми. Зад специалния проект, тиражиран от издателство "Милениум", стои екип от две авторки - Йовита Иванова, която преподава йога от петнайсет години и се е учила от едни от най-известните гуру на различни места по света, и Божана Нешева-Минкова - художник на комплекта. Разговаряме с Божана, която освен, че има опит като графичен дизайнер на известно женско списание, работи като програмист, спортува активно, пътува, танцува и преподава индийски и ориенталски танци. С йогата я свързва и любовта й към Азия, и ползите, които сама извлича всекидневно от практикуването на асаните.
- Божана, как се роди идеята за тези първи по рода си у нас „Йога карти“? Вие самата бяхте ли правила нещо подобно до момента?
- Когато се включих в проекта, концепцията за картите беше вече оформена. Идеята на Йовита веднага ми влезе под кожата и ме завъртя в пълна еуфория. Беше ми изключително лесно да създавам илюстрациите и оформлението - исках да са цветни, разбираеми, магнетични. Да грабнат всеки, който ги докосне или зърне, както грабнаха мен още на идеен етап.
- Заимствахте ли отнякъде идеи за изображенията на асаните, може ли да се каже, че са в някакъв определен стил?
- Имам опит в илюстрации към фитнес упражнения, но създаването на йога картите беше много по-забавно, а и по-мащабно като проект. Исках да създам всяка карта като мини ювелирно бижу - без излишни детайли, но изпипано, с богата цветност и разработени фонове и типография. Измислих си малка история - че женските фигури са кръг от приятелки, които показват една на друга различни асани - както аз и Йовита сме приятелки, обединили усилия да създадат картите. Всяко изображение е с отчетлив силует и контрастни цветове, за да можете, когато вече свикнете да използвате картите, бързо и лесно да ги разпознаете. Палитрата е вдъхновена от разцветките на индийските сарита и традиционните източни украси, за да внесе екзотично настроение в домашната йога-практика.
- Какво ще посъветвате всички, които скоро ще държат комплекта „Йога карти“ в ръцете си?
- Йога има много лица - повече и от лицата на картите, които съвсем скоро ще притежавате! Възползвайте се от практиката си - за да предизвикате себе си, да се успокоите, да се заредите с енергия, да се освободите от стреса, да заякнете или отслабнете, да направите нещо ново или да се насладите на комфорта и рутината. С йога можете да премахнете болката или да я понесете по-лесно. Всеки път вземайте това, от което се нуждаете! Не се отказвайте поради липса на време, социална среда или условия - ето, само след два дни вече ще държите в ръцете си тези карти - вече нямате никакви извинения!
- Вие самата занимавала ли сте се с йога? Какво мислите за нея?
- Аз се занимавам с йога предимно самостоятелно. Докоснах се до нея първо като част от заниманията ми с пилатес и имитирах асаните "външно", без да включвам дишането. После я използвах, за да развия гъвкавостта, която ми е необходима като танцьор. Нещата станаха сериозни в групите за йога за бременни. В този важен период, както и по време на възстановяването след раждането, йогата ми помогна много. Оттогава се привързах към практиките и станах по-редовна. От миналата година започнах да изпълнявам асани във вода върху падълборд и открих цяла нова вселена от преживявания
- Едно от любимите ви занимания са индийските танци – те приличат ли по нещо на йога?
- Индийските танци и конкретно баратанатиям - класическият индийски танц, описан във ведите, се наричат често и "йога в движение" и наистина има общи черти с йога практиките, с които сме свикнали. Също така обаче, баратанатиям е строго канонично изкуство и изисква много теоретични познания за класическата индийска музика, ритми, митология. Достъпът до качествени ресурси в интернет е доста ограничен, а и фестивалите, които се провеждат в Европа са малко, така че овладяването на това изкуство е сериозно предизвикателство и дългосрочно начинание.
- Вие самата преподавате ориенталски танци. С какво ви спечелиха те в сравнение с индийските?
- Ориенталските танци са както изкуство, така и красива и забавна алтернатива на груповите спортни занимания. В тях има много повече свобода за интерпретация, отколкото в индийския танц, и са по-лесно достъпни за европейките, защото се провеждат много семинари и фестивали навсякъде, дори в България. На тези семинари гостуват изключителни преподаватели от цял свят. Малко са общите черти между двата вида танци - може би само екзотиката и някои части от костюма.
- По професия сте графичен дизайнер, художник, програмист, как се заехте и с тези екзотични занимания?
- Открих ориенталския танц през 2005 г. и оттогава посетих редица фестивали в Египет, Мароко, Испания и Гърция, за да мога да се уча от най-добрите хореографи. От 2010 г. започнах да преподавам и в момента водя индивидуални занимания в MVJ Dance Studio в Студентски град в София.
- Била ли сте в Индия или на други места, които се свързват не само с танците, но и с йога?
- Пътуването до Индия е все още предстоящ проект за мен - нещо, което искам да осъществя, но не му отдавам особен приоритет. Индийците пътуват много, имат големи общности в други държави, срещаме се все по-често на различни места по света, а и у нас. Моите впечатления са, че те уважават и ценят обичаите и историята си, говорят и споделят за нея с удоволствие, така че при добро желание не е трудно да се докоснеш до индийската култура и без да предприемаш екзотични пътешествия. В йога, както и в баратанатиям, е по-важно да откриеш гуру - човек, който да те вдъхновява и напътства в едно по-важно пътешествие - навътре, към теб самия.
Можете да поръчате йога картите предварително при вашия вестникопродавац, на сайта на издателство "Милениум" - http://www.milleniumbg.eu/bg, на телефон 02/879 40 06 и като пишете на имейл: [email protected]. Може да си ги купите и от книжния център на столичната улица "Бачо Киро" 23.
Ориентналнските танци и йогата са само част от хобитата на графичната дизайнерка и програмистка Божана Нешева-Минкова. Тя кара ски и сърф, обича джогинга и пътешествията.
Със сина си в Националната градина на орхидеите в Сингапур и с кротките красавци в Храма на тигрите в Тайланд.
Въпреки изпълнения й с много динамика живот, творческото предизвикателство, свързано със създаването на йога картите, е едно от най-незабравимите преживявания за художничката.