BG EN

Димитър Абаджиев: Немощният ЕС даде на Путин да срине „Набуко“

ЧАС ПИК

Димитър Абаджиев: Немощният ЕС даде на Путин да срине „Набуко“

14926
на 13.10.2013
Димитър Абаджиев: Немощният ЕС даде на Путин да срине „Набуко“

САЩ също са виновни, че ще останем зависими от "Газпром" и Кремъл, казва експредставителят ни в "Набуко"

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Слабите власти в Брюксел и присметливите във вашингтон позволиха да се провали проектът за изграждане на газопровода „Набуко“, който беше ключов за енергийната сигурност на България. Това коментира пред Люба Кулезич в ефира на Нова тв доскорошният представител на София в проектната компания Nabucco Gas-Pipeline International и бивш депутат на РЗС Димитър Абаджиев.

препоръчано

Според думите същевременно „слабият“ Европейски съюз (ЕС) е намерил десетки милиарди за финансирането на закъсалите от криза Гърция или Ирландия. „Управлението на Путин доведе до това, че на 90% икономиката зависи от износ на енергоизточници. Не Путин и Русия е виновна, виновни сме ние и ЕС, защото позволи той да си изграе картите“, категоричен бе Димитър Абаджиев.

Според думите му „Набуко“ беше по-важен за страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) дори от членството в НАТО и ЕС. „Защо казвам, че щеше да има по-голям ефект. Ами, защото в случая с Русия говорим за един сериозен енергиен монопол в региона. Не просто защото щеше да има друга голяма тръба, а защото щеше да има други геополитически параметри“, коментира още бившият ни представител в „Набуко“.

Той похвали бившия премиер и лидер на ГЕРБ за опита му да спаси проекта: „Истината е, че Бойко Борисов оказваше много голяма подкрепа за Набуко“. Според думите му провалът на проекта е „абсолютно“ поражение на Запада. „Всички руски представители, включително и Путин, че Набуко никога няма да стане“, казва той.

Той сравни ситуацията с провала на „Набуко“ с поражението на България във Втората световна война и конференцията в Ялта през 1945 г., на която Сталин заедно с Уинстън Чърчил и Хари Труман са поделили Европа. Според думите му САЩ са решили, че за тях е по-важна Гърция, защото „има ключово за НАТО стратегическо положение, военни бази и др“.

Той бе категоричен, че „Газпром“ е направил всичко „Набуко“ да не се случи: Да не забравим и участието на Герхард Шрьодер (бившия канцлер на Германия) в проектите като „Северен поток“. В тази връзка той припомни, че концернът RWE (Ер Ве Е) излезе от „набуко“, след като Ангела Меркел е решила Германия да се откаже от ядрената енергия и да мине на приорден газ: „А 50% от синьото гориво в тази страна идва от Русия!“.

Сред причините за провала според него е и „безсилието“ на ЕС: „Щеше да финансира 8 милиарда евро изграждането на проекта“. „Прословутият Южен коридор не се случи. Ако някой мисли, че Трансадриатическият газопровод (TAP) е част от този коридор, това е пълна лъжа – защото Италия няма зависимост от руския газ“, категоричен бе Димитър Абаджиев.

Той също така припомни, че гръцката газова компания DESPA (ДЕСПА) можеше да бъде приватизирана от Русия, но Москва я жертва: „Газпром“ се оттегли и даде на азербайджанския SOCAR да купи тази компания“, поясни още Димитър Абаджиев. Припомншме, че точно азербайджанският държавен нефтогазов концерн е ключовата компания в консорциума Shah Deniz („Шах Дениз“), който е имал да избира между „набуко“ и ТАP. 

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от Възраждане (ВИДЕО) БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от "Възраждане" (ВИДЕО)
ново
Днес: 118
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК