BG EN

Димитър Дъбов пред ПИК: БСП беше част от коалиция, която дръпна България години назад, Корнелия Нинова уби лявата алтернатива

Интервю

Димитър Дъбов пред ПИК: БСП беше част от коалиция, която дръпна България години назад, Корнелия Нинова уби лявата алтернатива

107796
на 18.08.2022
Димитър Дъбов пред ПИК: БСП беше част от коалиция, която дръпна България години назад, Корнелия Нинова уби лявата алтернатива
Автор:   Симо Русев

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Нароченият за стара муцуна изборен експерт, бивш заместник-председател на БСП и парламентарист Димитър Дъбов поговори пред ПИК какви са перспективите пред държавата и партията му в условията на безпрецедентни кризи и невиждана от 20 години инфлация. Възможна ли е лява алтернатива за страната, ако в листите на „Позитано“ 20 са само хора от приближения на Корнелия Нинова кръг, споделя Дъбов.

препоръчано

- Г-н Дъбов, ситуацията в Европа и в България не изисква ли много по-голяма доза отговорност от страна на оперативното ръководство на „Позитано“ 20 в условията на предстоящи парламентарни избори и липсата на реална лява алтернатива за все по-обедняващия ни народ, има ли капацитет и лостове кабинетът на Гълъб Донев да гарантира сита и топла зима?

- Мисля, че държавата в лицето на служебния кабинет започва леко да ни връща държавността. Прави го с повече искреност и повече яснота по парещите въпроси, колкото и да е тежко това.

- Къде сме всъщност в европейската и световна координатна система в условията на горещ конфликт, война, в Украйна?

- Хората, които са в България, могат да направят своята преценка къде сме и на какво положение, какво ни очаква, каква ще е зимата. Така в рамките на възможното ще могат по-добре да се подготвят за острите удари, които инфлацията ни нанася.

- Вече официално се говори за безпрецедентна инфлация от последните 20 години, какво може да направи правителството, бидейки служебно, за овладяване на този процес и за гарантиране в дългосрочен план на енергийните доставки, каква зима ни очаква действително, защото всички се заиграват политически с темата „синьо гориво“, но експертите акцентират, че проблемът вече не е толкова в цената, а в дългосрочните договори и гарантираните доставки?

- Официално обявената инфлация е 18 процента, но това е един усреднен показател. В областта на храните например е много повече. При някои продукти вече гони 35-40 процента. Това звучи най-малкото обезпокоително. Що се отнася до това какво прави правителството и държавата, те биха могли да направят много неща. Има го и европейския опит. Да вземем например Унгария. Там до голяма степен са овладени цените на горивата. Доставките на газ са гарантирана на базата на договори с „Газпром“. До нас е Сърбия, вярно тя не е в ЕС, но също има доставки на преференциални цени. Мисля, че независимо от идеите за диверсификация, трябва все пак да се стъпи на един дългосрочен договор за поне 50-60 процента гарантирани доставки съобразно потребностите на страната. И тогава да се търсят други източници и цени, защото голяма част от инфлацията се генерира именно от цените на енергоносителите.

Като говорим за инфлацията и какви велики неща е сътворила Нинова като част от кабинета „Петков“, трябва да е ясно, че цената на дървата за огрев стигна от 60-80 до 200 лева за кубик. Цените на олиото са замръзнали на около 6 лева независимо от добрата реколта. С нашето участие в това правителство беше заета позиция за войната в Украйна, която не се нрави на голяма част от българите. С участието на БСП беше взето решение по отношение на РС Македония. Всичко това тегне като воденичен камък на БСП за участието в изборите. Корнелия била против, ама си остана в правителството. Защо не напуснаха правителството, като са против.

- Избухнаха спорове апропо около назначаването на Деница Златева в „Булгаргаз“, уместно и експертно ли е то?

- Смятам, че това е добро решение, независимо, че някои нададоха вой до небесата. Какво като досега начело на „Булгаргаз“ бяха експерти? Експертите ни докараха до това ужасяващо положение, в което се намираме.

- Точно енергиен експерт, какъвто е Таско Ерменков, скочи обаче много остро срещу назначението на Деница Златева. Този конфликт на професионално ниво ли е, или това е част от вътрешните за БСП боричкания за постове?

- Този конфликт е именно на вътрешно-партийно ниво. Не само тук е така. Има ли добър мениджър на една компания, нещата вървят. Всички надолу по веригата в „Булгаргаз“ са експерти. В Управителния съвет също има експерти. Ако изпълнителният директор се окаже добър мениджър, каквато е Деница, тя има такава специалност, била е вицепремиер, нещата ще вървят. Между другото – колкото и да се премълчава, тя е в системата на „Булгаргаз“ отпреди три години, откакто Нинова я изгони от „Позитано“. Така че това не е нещо ново.

- Припомнете ни, защо Корнелия Нинова се разправи с Деница Златева?    

- Ако трябва да сме съвсем точни, защото беше приобщена от кръга около Кирил Добрев.  Затова Корнелия Нинова я обяви в нелоялност, некоректност и Златева се нареди в редицата на личните и врагове.

Смятам, че БСП, за съжаление, е съпричастна към тези фактори, които рязко влошиха икономическото положение в страната. Няма какво да бягаме по тъча. Ние бяхме „добрите“ в правителството. Ама как ще си бил добрият, след като нещата потънаха и сме до шия в калта?

- При това положение, при тази стартова позиция, която описвате, каква е перспективата пред БСП на тези избори, още повече че кирчовците и кокорчовците от „Промяната“, заедно с ДБ, не крият амбициите си да управляват, като на социалистите отново се отрежда ролята на подкрепяща патерица?   

- Това е голямата драма на БСП. Ние с нашите листи не предложихме нищо ново на хората. Не само на членовете и симпатизантите на БСП, а на всички хора, които търсят нещо различно. Ние излязохме с традиционните водачи на листи, които са най, най-тясното обкръжение на Нинова. По този начин няма как да привлечем допълнителен ресурс. Друг негатив е, че бяхме част от управленска коалиция, която дръпна страната години назад. Вкарани сме в много тежка спирала. Явно има някакви договорки, защото ПП говорят, че дори петима депутати да имаме, ще сме подредени в коалицията им. БСП никога досега не е играла ролята на присъдружна дама, на партия, която да не е втора, ами пета цигулка.

- Уби ли Корнелия Нинова идеята за лява алтернатива в България, елиминирани ли са останалите леви формации?

- Останаха Екогласност и тракийските дружества, които имат ограничено електорално влияние. Няма ги тези партии, които бяха в „БСП за България“ – 14-15, които носеха до 70 000 гласа.

До голяма степен тази идея е вкарана в ъгъла. Правят се някакви мимикрии за някакви двустранни споразумения, договори с партии, които дори не сме чували, само за да се каже, че ще има двустранни договори. Но това не е коалиционен формат.

Възможностите за предизборни и следизборни коалиции същевременно са много стеснени. Дори това, което Стефан Янев стъкми, и то не е регистрирано вече 7 месеца, въпреки че той е стегнат и военен човек. Не му стигна времето да си събере подписите и сега ползва чужда регистрация. Това кореспондира с това как започна ПП и как завърши.

Очевидно е, че след изборите България ще трябва да се управлява от много голяма коалиция, може да се стигне дори до повече от четири партии. Очертава се много сложна ситуация и тези номера, които ние ги въртяхме в досегашния кабинет, няма да са възможни в едно следващо правителство. Ако въобще някой има намерение да ни търси за нещо.

- Колко е знаково напускането на партийното ръководство във Видин, сигнал ли е това, че и на други места в страната зреят подобни процеси на дистанциране от „Позитано“ 20?

- Съвсем не става дума за инцидентна проява, както го представят от оперативното ръководство в София. Те говорят, че са излезли 8 души, но доколкото познавам областния и общинския председател на БСП във Видин, смятам, че там нещата не са безобидни. Не смятам, че това е извънредна проява. Много преди това подобни неща се случиха в Перник. Там дори водачът напусна. Предстои да се избира нов водач. Знам за още поне 12 места в страната, където има проблеми с водачите на листи. Друг е въпросът, че другаде няма да го направят толкова публично. Това при всички положения действа демотивиращо и ще има проекция в крайния изборен резултат на БСП. Излизайки с познати и омръзнали водачи, размествайки ги в други региони, където са ходили само по един-два пъти в командировка, няма как Нинова да разчита на успех, пренебрегвайки местните интереси. Няма как парашутистите да мотивират местните хора. На много места дори няма да успеят да попълнят листите си. Ако го направят, ще е по най-формалния начин. На „Позитано“ също се появи голям отбор апаратчици, който няма нищо общо с БСП, а взимат решения за местните структури.    

- Зреят формации около Калоян Паргов, „Социализъм 21“, имат ли те потенциала и енергията за преобърнат нещата като лява тенденция?

- И „Социализъм 21“, и хората, които симпатизират на Калоян Паргов, на Крум Зарков, на Станислав Владимиров, на Петър Витанов, са част от съпротивителните сили на партията, част от хората, които искат БСП не само да се съхрани, но отново да бъде в челото на политическата система в България. През делегатите на Конгреса и смяна състава на Националния съвет за две години БСП може да се върне в стабилно положение и да бъде фактор, въпреки че се загуби много време и енергия.   

Обедняването води до олевяване, а лявата партия на Нинова, вместо да е начело, изпада все по-надолу. Това е политически парадокс, мотивиран от тежка лидерска некомпетентност и липса на рефлекс.

- Каква е перспективата пред ЕС на Урсула фон дер Лайен, където брюкселските чиновници ни задават ритъма на живот – на колко градуса да спим и кога да се къпем, докато са арбитри в чужда война?

- Брюкселските чиновници категорично не са в час. Не са в състояние да поведат ЕС така, че да се превъзмогнат тези кризи. Все повече се потъва в безсмислени пакети от санкции, които след това се връщат като бумеранг и удрят по гражданите. Затова и са вече острите и напълно обясними реакции на държави като Унгария и Полша. Не става дума за разпад на ЕС, но дали не е безпредметен начинът, по който се управлява. Освен това Урсула развива и тезата една държава да няма право на вето. Това прави още по-сложно положението на малките в общността.     

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
ЛУД ЕКШЪН В ПИК TV! Вижте истината как се охраняват моловете у нас - Соня Колтуклиева изправи косите на неадекватен началник (ВИДЕО) ЛУД ЕКШЪН В ПИК TV! Вижте истината как се охраняват моловете у нас - Соня Колтуклиева изправи косите на неадекватен началник (ВИДЕО)
ново
Днес: 92
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК