Димитър Манолов с важна информация за принудителните отпуски заради извънредното положение. Синдикалистът контрира ветото на Радев за регулиране на цените: Абсурд!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Работодателите се опитват да си спестяват разходи в ситуация като тази. Иска ми се оптимизмът да е повече от песимизма. Нека все пак внесем една яснота по повод възможността за ползване на неплатени отпуски на работниците. Работодателят може да дава 100% платени отпуски само за стари периоди, за предишни години, но за текущата година - не повече от половината. Това заяви пред Би Ти Ви лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
"Работодателят няма право да пуска служителите и работниците си в неплатен отпуск. Ако нещата бяха позволени, работата щеше да отиде на "башибозук". Неплатеният отпуск е право и единствено само на работника, само той има правото на тази инициатива", заяви синдикалистът.
"Работодателят може да принуди работника да поиска неплатен отпуск - най-вероятно масовият случай е този", допълни Манолов.
"Ще видим за съжаление всичко в тази ситуация", заяи още той.
Лидерът на кТ "Подкрепа" поясни, че най-често в ситуация като извънредната се изплащат 60% от фонд "Работна заплата". Но няма законова рамка, която да принуди работодателите да доплатят на работниците оставащите 40%.
Димитър Манолов отбеляза, че са немислими сравнения с други европейски страни - Франция, например, която отдели 300 милиарда евро за компании, засегнати от тази безпрецедентна ситуация: "Всяка жаба да си знае гьола. Нека видим първо си видим заплатите и социалната система".
Той прогнозира: "Безработицата ще се повиши, без съмнение. Въпросът е да не стигне до застрашаващи нива. Въпросът е - колективният разум".
Манолов отбеляза, че според най-лесно ще се възстанови ресторантьорският бизнес.
Той коментира и позицията на президента Румен Радев, който върна за ново разглеждане текстовете за фалшивите новини и тавана на цените
"Опитът за регулиране на цени по закон води до неофициален пазар и дефицит. И контролът е невъзможен. Чисто технически това не може да бъде контролирано. Това е абсурд. Би могло държавата да закупи точно определени стоки и да ги продава на определени места на точно определени цени. Но и това е съмнително".
Запитан как ще коментира ситуацията, при която работодатели не осигуряват защитни маски на работниците си, той отговори: "Това е зле. Но и самите работодатели са в затруднена ситуация. Миналата седмица един работодател се оплака, че са му предложили дезинфектант за 900 лева! Много трудна ситуация, но не може да се лови риба в мътна вода".