Димитър Манолов с нова идея: Парите 60 на 40 от държавата да влизат директно в сметките на работниците
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Напрежение в различни сектори от икономиката се появи заради заплахата от коронавируса - работници от хасковско предприятие се оплакаха, че работодателят не спазва изискванията за работа в кризисната ситуация. Как синдикатите могат да осигурят защита при такива случаи? Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа", предположи, че в това предприятие няма синдикална организация, затова се стига до такава ситуация.
Ще видим всичко в тази криза - между образцово поведение и мърлявщина, в това число и газене на закона, ловене на риба в мътна вода, мародерство. Има един подход, който се е доказал от 100 години: синдикалната организация и работодателят да направят заедно мерките, с които да преодолеят тази криза, така че те да са приемливи за всички страни, категоричен беше Манолов пред БНТ.
За подпомагането на бизнеса и запазването на работните места в дадената ситуация държавата предлага 60:40 дофинансиране на заплатите. Според президента на "Подкрепа" моделът изглежда така: едни пари от фонда за безработица се дават накуп на работодателя с идеята, че той ще плати 60% от възнаграждението на работниците. По думите му има немалко работодатели, които ще се изкушат да разпределят по друг начин парите и те да не стигнат до работниците.
Нашето предложение е Фонд "Безработица", който е силно персонализиран, да превежда средствата директно на работниците, казва Манолов.
И подчертава, че разширява предложението, което съобщава за първи път днес. След като държавата ще плаща на работниците 60%, защо те трябва да излизат в платен или неплатен отпуск, когато заплатите им са поети от някой друг, попита Манолов.
Председателят на КТ Подкрепа коментира още, че държавата има план за справяне с последиците от коронавируса в рамките на възможностите си. Той изрази надежда, че кризата скоро ще приключи.
„От вчера насам размишлявам относно затварянето на пазарите. Нито един от тези хора не каза: „Аз ще даря тази продукция на дом за възрастни хора“. Това е мерило как се отнасяме един към друг. Въпросът е по-бързо да излизаме (от кризата, бел. ред.)“, коментира още Манолов.
„Мен много ме е страх за силните сектори, които основно движат тази държава – машиностроеното, електрониката, химическата индустрия, фармацевтиката. Имах уверение, че добивната индустрия не е застрашена. Ние предложихме, предвид факта, че хората сега ще използват платените си отпуски, да има възможност за допълнителен платен отпуск“, заяви той.
И добави, че това може да се приложи за майки с деца, за хора с увреждания и за тези, които се грижат за хора с увреждания.