ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Не само македонските политици, а и цялото македонско общество си мислеха, че някак ще врътнат номер и ще минат между капките. Според правилата на Европейския съюз няма как да бъдат привнесени двустранни противоречия в съюза. Нашата вина е, че нашето правителство срамежливо подхождаше към Република Северна Македония и не реагираше на неспазването на Договора за добросъседство. Сетихме се чак сега да покажем зъби. Това каза по Канал 3 о.р. ген. Димо Гяуров, бивш директор на разузнаването.
Демокрацията в РС Македония ни най-малко не е победила. РС Македония не е подготвена за нормален член на ЕС. България не трябва в никаква степен да отстъпва от позициите си, декларирани през последния месец, заяви той.
Македонизмът започва от 30-те години на миналия век, Георги Димитров и Коминтернът продължават тази линия за обособяване на македонска нация. Дипломатическа грешка бе въобще да се споменава терминът "македонски език", убеден е разузнавачът.
Важно е да говорим за анекс, който да бъде одобрен от двете страни. Текстът трябва да съдържа гаранции за бъдещето. Ако сега пропуснем момента, отваряме въможности за по-нататъшно спекулиране и посягане на нашата история и идентичност. Дългото промиване на мозъци доведе до сегашните позиции на Северна Македония и на цялото македонско общество, изрази позицията си ген. Гяуров.
Трябват допълнителни гаранции, че ще се изпълнява Договорът за добросъседство. Смесената историческа комисия не е заседавала повече от година, а и решенията, които е взимала, са незначителни. Ако се отстъпи от позицията сега, персонална отговорност ще поемат премиерът Бойко Борисов и Екатерина Захариева. Ако някой има аспирации към македонската земя, то това не е България, идеята за Велика Албания въобще не е замирала, предупреди още той.
Северна Македония е важна и за европейците, и за САЩ. Не вярвам, че някой ще предприеме кой знае какъв натиск спрямо България относно позицията ни спрямо нашата съседка, допълни генералът.
В САЩ има много демократични лостове, които гарантират плавното предаване на властта и националния им суверенитет. Ще има промяна във външната политика на САЩ с Байдън. Натискът срещу енергийните проекти ще бъде засилен – "Северен поток" и "Балкански поток", САЩ биха искали да бъдат спрени, коментира ген. Димо Гяуров ситуацията в САЩ след президентските избори.
"Не очаквам политически катаклизми през 2021 година в световен план. Можем да видим отпускане на напрежението около Иран", сподели мнението си генералът за развитието на световната политика през следващата година.
"COVID-19 промени цялата геополитика, вирусът свали и Тръмп от власт, убеден съм, че той би останал президент, ако не беше здравната криза. Очаквам и недоволството в Русия да се засили, защото ситуацията с коронавируса там е много тежка. Но не толкова, че властта на Путин да се разклати", заключи ген. Димо Гяуров.