Депутатът от БСП Явор Куюмджиев и шефът на КЗП Веселин Златев се "сетиха", че тя е незаконна
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), поета по предложение на премиера Пламен Орешарски от Анжела Тонева вече е под "обстрел" не само от страна на бизнеса, неправителствените организации, синдикатите и медиите.
Този път тя е атакувана и от самите управляващи – всичко това заради прословутата такса за повторно включване на електрозахранването. „Атаката“ в името на електората от страна на БСП и ДПС по новата шефка поведе бившият зам.-министър по икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев, който в 42-ото Народно събрание е зам.-шеф на ресорната парламентарна комисия. „Таксата за повторно включване на електричеството (40 лв. и 80 лв. при спешност - бел. авт.) е незаконна и трябва да бъде премахната“, заяви пред журналисти Явор Куюмджиев след обществено обсъждане на законодателни промени за защита на потребителите от злоупотребите на естествените монополи.
Според него „не е нормално за едно отключване на таблото, вдигане на бушона да се плащат десетки левове“: „За нещо, което е задължение на електроразпределителното предприятие (ЕРП) по Закона за енергетиката (ЗЕ)”, коментира депутатът все едно таксата не е била въведена още по времето на Тройната коалиция и когато държавата и управляваното от него МИЕ имаше свои представители в бордовете на трите ЕРП-та у нас.
Той е категоричен, че задължение на съответния доставчик е да включи електроенергията след прекъсване. „Но в Общите условия на договора с потребителя се говори за услуга. Това недоразумение трябва да отпадне. В ЗЕ се казва, че след отпадане на условието за прекъсване на услугата, тя трябва да бъде възстановена незабавно”, обясни Явор Куюмджиев.
Депутатът също така заяви, че едно от възможните решения е в ЗЕ „да се запише нов член, който изрично да казва, че не може да се налага никаква такса за включване и изключване на електричеството, газа и водата“.
Друго предложение за законодателни промени от страна на управляващите е свързано с надвишените сметки. „Предложението е, ако сметката на потребител е с 30% по-голяма от предишни сметки за подобен период, да не си я плати. Тогава мислите ли, че което и да е ЕРП ще си позволи да вдигне сметките на 1 милион души двойно? Когато тези 1 милион души имат право да не си я платят, тогава какво ще стане? 99% от потребителите си имат стандартно потребление“, твърди бившият зам.-министър.
Според него е нормално ЕРП-тата да си доказват истиността на сметките: „Тогава доказателството трябва да е от страна на доставчика, а не както сега потребителят да си плати сметката, пък после да се доказва колко е изразходил”.
Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Веселин Златев също смята, че е „необходима промяна в закона“. „Не считаме, че регулаторен орган в лицето на ДКЕВР може да коригира или да реши да изпълни едно съдебно решение, когато му дойде наум“, отсече той.
Той припомни, че през 2011 и 2012 г. КЗП е извършила „мащабни проверки“ по общите условия на договорите на ЕРП-ата, банкови и небанкови институции, застрахователни дружества, мобилни оператори, топлофикации, ВиК. „Навсякъде открихме поредица на неравноправни клаузи. Още през 2011 г. водихме две дела срещу две от електроразпределителните дружества. И към момента имаме заведени искове. Парадоксът е, че тези дружества не са изпълнили нашите задължителни предписания да елиминират клаузата. Тези клаузи съществуват, защото не са одобрени от ДКЕВР. Кога ще ги одобри ДКЕВР не знаем“, обясни за „затворения кръг“ Веселин Златев.
Той с основание „размаха пръст“ и на ръководството на регулатора, че „всяко съдебно решение е задължително“. „Не е логично, не е редно в ситуация, в която се намира обществото, държавата да делегира права на регулаторния орган да изготвя свои подзаконови нормативни актове. Това съдържа в себе потенциал на конфликт на интереси”, обобщи шефът на КЗП.„Друг проблем“ според него е процедура по разглеждане на потребителските жалби в ДКЕВР. „Комисията разглежда даден казус едва след като получи писмено становище на съответното ЕРП, но в много случаи не идва такова становище, или идва твърде късно“, обясни той.
Според Веселин Златев е крайно време да се предвиди възможност за решаване на спорове извън съда: „Така ще се преодолее липса на отговор по жалби и ще можем да се отърсим от редица разноски и дела в съда”.