Днешните политици могат да се учат на ораторско майсторство от Наполеон, Кромуел и Фидел Кастро
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В ерата на информацията мнозина възприемат публичната реч като кратко телевизионно или интернет обръщение, което често по подразбиране е написано от пиари. Посланията в туитър и фейсбук съвсем намалиха броя на използваните от политиците думи, а стилът на Доналд Тръмп разби всички клишета.
Дори по време на избори не ставаме свидетели на образци на ораторското майсторско. Днешните политици - и нашите и по света, само могат да се учат от личности като Наполеон, Оливър Кромуел, Мартин Лутър Кинг, Фидел Кастро, Джон Кенеди или Никола Вапцаров. Техните публични слова, събрани в книгата "Речите, които промениха света", могат да бъдат вдъхновение и пример за подражание. Харизмата и темпераментът на хората, които са ги произнесли, извират от всяка тяхна дума дори и днес. Тези личности все още са се придържали към древното знание на софистите, които първи осъзнали, че говорът и мисълта се подчиняват на определени правила, а красноречието е силен лост за въздействие върху хората.
Ораторското изкуство обаче изисква много повече от правилно подбрани думи. Нужно е умението да грабнеш вниманието на слушателите, да ги убедиш в правотата на тезата си, да ги накараш да ти се доверят и да те следват.
Документалният том, тиражиран от издателство "Милениум, е интересен не само в политически или културен аспект. Речите в него са като капсула на времето, в която са запечатани куриозите и специфичните филологически, социологически, психологически и социални артефакти от изминалите епохи.