Добра новина за българо-гръцката газова връзка: "Газпром" отказа да купи ДЕПА
В противен случай, щеше да има сериозен риск за реализацията на проекта за интерконектор
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Руският енергиен монополист "Газпром" се отказа от закупуване на гръцката газова компания DEPA (ДЕПА) часове преди да изтече срокът за подаване на офертите, предаде кореспондентът на БНР в Солун.
Всички наблюдатели очакваха руската държавна компания да спечели наддаването. Според тях отказът на Москва се дължи на „опасения, че Брюксел ще блокира сделката“ по линията на антимонополното законодателство.
Европейският съюз (ЕС) няколко пъти предупреди Атина, че не желае руският енергиен гигант да получи пряк достъп до европейската газопреносна система чрез придобиване на активи в Гърция.
Провалът на сделката изненада дори Комисията по приватизация в Атина и може да доведе до тежки икономически последствия. В момента затъналата в криза Гърция вече не е в състояние да изпълни програмата по приватизация, защото от сделката с "Газпром" се очакваха поне 1 млрд. евро свежи пари в бюджета. Имаше информация, че руската компания е готова да плати и двойно повече - 1,9 млрд. евро.
За да отговори на изискванията на европейските правила от т.нар. Трети енергиен либерализационен пакет на ЕС, според които производители и доставчици на газ не може да контролират и газовата инфраструктура, преди месеци „Газпром" се отказа да кандидатства и в приватизацията на гръцкия газов оператор DESFA (ДЕСФА ). ДЕСФА е дъщерно дружество на ДЕПА, но се продава в отделна приватизационна процедура.
България е конкретен пример за опасните последици от евентуалното придобиване на ДЕПА от „Газпром“ - по този начин Москва би могла да спре проекта за газовия ни интерконектор с Гърция, тъй като той е насочен точно срещу зависимостта от доставките на руски газ. Съоръжението в момента се строи от компанията Интерконектор (Interconnector Greece Bulgaria), в която участват Българският енергиен холдинг (БЕХ) и „Ай Джи Ай Посейдон“ (IGI Poseidon) - консорциум между държавната гръцка компания за природен газ ДЕПА и италианската Edison ("Eдисон").
Наивно е да се предполага, че новите собственици от „Газпром“ не биха опитали да спрат проекта или поне да го забавят максимално, докато България продължи да бъде в рискова зона на ЕС, зависима от един-единствен доставчик на синьо гориво – което е и нарушение по Третия пакет и заплашва София със санкции.
Третият пакет на ЕС бе замислен след газовата криза от началото на 2009 г., когато заради спора между Украйна и Русия страни като България, Словакия, Чехия, Унгария, Молдова, Македония, Турция и др. не получаваха руски газ почти две седмици. Поради липсата на газови връзки между новите страни-членки на ЕС, икономиките им бяха ударени значително, а хората мръзнаха заради недостиг на газ в топлофикациите.