Доклад на ЕК: Българите в ЕС не живеят от социални помощи, a работят здраво
Безработните имигранти от Източна Европа на Острова са 1,5 по-малко от британците
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейската комисия (ЕК) най-накрая официално се застъпи за имигрантите от Източна Европа, включително за българите и румънците, обвинявани масово в източване на социални помощи във Великобритания и Германия.
Както редовно пише агенция ПИК, от края на 2012 г. насам ултранационалистите и медиите в Лондон и Берлин се надпреварват с атаките си към чужденците от новите страни-членки на Европейския съюз (ЕС).
Кампаниите срещу имигрантите в двете държави бяха провокирани от информацията, че след 1 януари 2014 г. отпадат всякакви ограничения относно работа в старите страни-членки на Общността.
Днес обаче ЕК представи официално доклада си за влиянието на миграцията върху социалното осигуряване в ЕС. В него се опровергават тиражираните в жълтите медии твърдения, че „мигрантите се възползват от социалните системи на държавите, в които пребивават“, съобщи пресслужбата на ЕК.
Освен това, от доклада става ясно, че безработните сред местните жители в западните страни нито са по-малко от тези сред имигрантите, нито техният принос за бюджета е по-голям. Според ЕК в повечето страни от ЕС мигрантите от други държави-членки „използват социални облаги не по-интензивно от гражданите на приемащата страна“. „В повечето обхванати от него страни има по-малка вероятност мигрантите да получават обезщетения за инвалидност или безработица“, пояснява се още в проучването.
Сред по-интересните факти е, че процентът на мигрантите от новите страни-членки (обикновено става дума за Полша, Румъния, България и балтийските държави – бел. ред.) на ЕС във Великобритания сред неработещите е дори „далеч по-нисък“ – едва 30% в сравнение с местното незаето население, което достига 43%.
Още един от изводите доказва, че над 95% от имигрантите в по-развитите държави-членки на ЕС имат работа. Освен това те не стават по-малко, дори на фона на кризата в еврозоната. „Делът на икономически неактивните мигранти от ЕС във Великобритания остава непроменен и през 2012 г. спрямо 2011 г., а именно 1.2%“, пише в доклада.
Още един извод е, че имигрантите от Източна Европа не само, че не тежат на социалните служби на тези страни, но и сами си плащат съответните данъци и осигуровки: „Работниците от други държави-членки не само във Великобритания, но и в ЕС като цяло, плащат повече данъци и социални осигуровки, отколкото те получават под формата на облаги и услуги“. Обяснението за това е в тенденцията, според която мигрантите на Запад в търсене на по-добър живот са „по-млади и по-активни икономически, отколкото работната сила на приемащата държава“.