BG EN

ДОКУМЕНТИТЕ ГОВОРЯТ! Антон Тодоров разкри: По времето на комунизма водещи отрасли са генерирали огромни загуби

Животът днес

ДОКУМЕНТИТЕ ГОВОРЯТ! Антон Тодоров разкри: По времето на комунизма водещи отрасли са генерирали огромни загуби

80183
на 01.04.2018
ДОКУМЕНТИТЕ ГОВОРЯТ! Антон Тодоров разкри: По времето на комунизма водещи отрасли са генерирали огромни загуби
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Според десетки поверителни архивни документи, водещи отрасли на комунистическа България са генерирали огромни загуби, с което са нанасяли сериозни щети на държавния бюджет. Документалната истина, в предаването "Документите" по телевизия Европа, Антон Тодоров разкри, че машиностроенето, електрониката, хранително-вкусовата промишленост, черната и цветна металургия, земеделието и животновъдството, са били напълно нерентабилни и са носели стотици милиони загуби всяка година. Големият износ за социалистическия пазар на продукти на машиностроенето и електрониката е бил основан на голям консумативен внос по второ направление (срещу западна валута), срещу който съответните стокопроизводители нямат стабилен противоимпортен продукт.

препоръчано

Така например за 1988 г.:
- електрониката при близо 60 млн. щ. долара валутни приходи, има валутни разходи за около 180 млн. щ. долара;
- транспортното машиностроене има нулево салдо – приходи и разходи за около 47 млн. щ. долара;
- химическата и биотехнологическата промишленост, въпреки износа на продукти от първичната преработка на нефта, има отрицателно салдо от 3 млн. щ. долара;

По същество експортът на т.н. „водещи“ отрасли на комунистическата икономика е представлявал конвертиране на щатски долари в рубли.

Показателна в това отношение е една докладна записка от инж. Симеон Василев Съмналиев, директор на Завод за металорежещи машини ЗММ-Сливен, който през 1988 г. пише до директора на стопанско обединение СО „Комплексна автоматизация на технологичните процеси“: „Износът по второ направление нас буквално ни разорява. Планираните количества за II-ро направление за 1988 г. ще носят загуба от 1 млн. 300 хиляди лв.“.

Сподели:
Бомба x
Спортът променя тялото и ума Спортът променя тялото и ума
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Проф. Мермерски: Стармър, Шолц и Урсула се опитват да загубим Тръмп като съюзник, а той праща миротвореца Смит при реално управляващите Борисов и ДПС-Ново начало (НА ЖИВО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Проф. Мермерски: Стармър, Шолц и Урсула се опитват да загубим Тръмп като съюзник, а той праща миротвореца Смит при реално управляващите Борисов и ДПС-Ново начало (НА ЖИВО)
ново
Днес: 59
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК